Předčasná ztráta dočasných zubů a její důsledky

Dočasný chrup je důležitý pro ukusování a žvýkání, hraje podstatnou roli při vývoji výslovnosti, podílí se na vzhledu dítěte. Jeho velmi významnou funkcí je zajištění místapro stálé zuby.

Neošetřené kazy na stranách dočasných zubů zmenšují prostor pro zařazení stálých zubů. Dočasný zub, který se zkazí tak, že ho není možné ošetřit, představuje infekční ložisko, a měl by se proto odstranit.

 

Předčasná ztráta dočasných zubů

 

Za předčasnou ztrátu dočasného zubu se považuje ta, která nastane 1–1,5 roku před předpokládaným fyziologickým prořezáním stálého nástupce. Například dolní dočasná pětka by měla vypadnout kolem jedenáctého roku dítěte. Pokud je nutné tento zub kvůli kazu vytrhnout v devíti letech nebo dokonce dřív, jde o jeho předčasnou ztrátu.

 

Čím dříve ztráta zubu nastane, tím závažnější má důsledky. Mezi tyto důsledky patří: 

 • riziko posunu okolních zubů,
 • sklánění zubů do mezery vzniklé po extrakci (vytržení) zubu,
 • omezení růstu čelisti v místě extrakce,
 • zmenšení prostoru pro zařazení stálého nástupce,
 • deformace okluzní roviny – může být ovlivněn fyziologický skus,
 • nedostatek prostoru v zubním oblouku – vyžaduje někdy i extrakci stálých zubů,
  které by se bez předčasných ztrát do oblouku vešly.

 

Podle závažnosti důsledků ztrát dočasných zubů může lékař navrhnout ortodontickou léčbu. Záleží ale také na rodičích i samotném dítěti, nejen na stavu chrupu. Pokud rodiče ortodontickou léčbu z nějakého důvodu odmítnou, dítě se nenechá ošetřit nebo si zuby nezačne dobře čistit, problém se nevyřeší a dítě si ponese následky i v dospělosti.

 

Předčasné ztráty předních zubů jsou méně závažné. Mají vliv na správnou výslovnost a polykání. Mohou vést k rozvoji zlozvyku a nesprávné poloze jazyka. Jazyk pak například může vytlačovat prořezávající se stálé řezáky a způsobovat předkus. Předčasná ztráta předních dočasných zubů pro dítě představuje estetický handicap. Předčasné ztráty dočasných stoliček mají dalekosáhlejší následky. Nejzávažnější jsou ztráty dočasných stoliček před prořezáním první stálé stoličky (šestky). Šestka se posune dopředu a zabere místo stálé pětce, která pak později nemá kam prořezat.

MUDr. Hana Zallmannová, zubní lékařka, ředitelka Českého zeleného kříže a projektu Dětský úsměv

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Zrovna dnes jsem četla, že nabíra popularitu metoda implantace dle šablony. https://dsmile.cz/2019/06/20/co-je-noveho-v-implantaci-implantace-dle-sablony/ tady je o tom více. Myslím, že by to cmohlo ušetřit všechny nepříjemnosti ve chvíli ztráty svých zubů spojené s věkem či zdravím..

  Led 26, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama