Reklama

Praktické desatero, jak i v zimě otužovat děti a předcházet nemocem

Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování. Nikdy není pozdě s ním začít a pozor - nemělo by být jen nahodilým jednáním, ale životním stylem! Štěpánka Štrougalová, maminka čtyř dětí a majitelka Baby Clubu Juklík, radí, jak na to.

1. Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka
Samozřejmě nikdo si pod otužováním miminek nepředstavuje jejich koupání v ledové řece. U malých dětí se jedná spíše o „vklouznutí“ do určitého způsobu života.

2. Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více, než je nutno
Děti oblékejte stejně jako sami sebe a vrstvěte. U větších dětí je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně - žádné dítě totiž jen tak v klidu nechodí, ale pobíhá, poskakuje a i tím si vytváří teplo,“ říká Štěpánka Štrougalová.

3. Nepřetápějte v místnosti
Přes den se snažte v místnostech udržovat teplotu vzduchu mezi 20 °C až 22 °C, na spaní je pak ideální teplota vzduchu kolem 18 O C.

4. Otužujte děti vzduchem
Vzduchová koupel je už dnes ustálený pojem. „Dopřejte svým dětem nahaté otužovací chvilky. Domluvte si rituál.

Reklama

5. Dbejte nejen na teplotu vzduchu, ale i na vlhkost
Suchý vzduch v místnosti dokáže opravdu potrápit. A přitom stačí tak málo. Mokrý ručník na topení.

6. Otužujte vodou a při koupání postupně snižujte teplotu
Otužování vodou je nejpřirozenější způsob otužování. „U koupání a otužování miminek je vhodné mít v koupelně i v místnosti po koupání tepleji. Chladnější vzduch „zařiďte“, až miminko usne,“ dodává odbornice.

7. Pořádně větrejte
Nebojte se v průběhu dne často větrat. Pozorně dbejte na to, aby v místnosti bylo chladno, ale nikoliv průvan - tomu se naopak snažte zabránit.

8. Kdykoliv můžete, běžte na čerstvý vzduch.
Pobyt na vzduchu by se měl stát nedílnou součástí našeho všedního dne. Odborníci doporučují strávit pohybem na čerstvém vzduchu minimálně tři hodiny denně.

9. Studené ruce nesvědčí o zimě
Nenechte se zmást chladnými ručičkami. „Obecně platí pravidlo, že miminka mívají chladnější končetiny i nosík.

10. Přihlaste se s miminkem na kurz plavání, otužování je tady součástí lekcí!
Máte doma malé dítě a zvažujete, zda s ním začít chodit plavat? Bojíte se, že bude nemocné? Pak vězte, že plavání v jakémkoliv ročním období prospívá zdraví a váš potomek si zcela nenásilně zafixuje zásady otužování i správného pohybu.

Reklama

Komentáře

Reklama