Reklama

Porod mimo porodnici není pro každou ženu, ale je alternativou

Každá nastávající maminka by měla mít právo si zvolit, kde chce porodit své dítě - v porodnici se vší dostupnou zdravotní péčí, nebo jinde, v klidu, soukromí a způsobem, který jí vyhovuje. Porod mimo porodnici však není vhodný pro každou ženu. Jsou o tom přesvědčeny porodní asistentky, které se sešly na třídenním semináři o bezpečné péči mimo porodnice.

Seminář se konal v Porodním domě U čápa v pražských Roztylech, který má těhotným ženám v budoucnu nabídnout alternativu k nemocničním porodům, takzvaný přirozený porod, vedený kvalifikovanou porodní asistentkou.

"Chceme dokázat, že rodit mimo porodnice je možné a bezpečné," řekla Zuzana Štromerová ze sdružení Centrum aktivního porodu, které porodní dům provozuje. Hlavní výhodou takového porodu vidí v tom, že asistentka se věnuje jen jedné ženě a má tak daleko více času a příležitostí ji sledovat. Rodička se v klidném prostředí cítí lépe a bezpečněji. Není stresovaná a má spoustu možností se vyjádřit, pokud něco není v pořádku, dodala Štromerová.

Předsedkyně České asociace porodních asistentek Ivana Königsmarková však upozorňuje, že porod mimo porodnici rozhodně není pro každou ženu. "Žena, která je už primárně ohrožena nějakým rizikem, tak ta by se k porodu mimo porodnici neměla uchylovat," řekla ČTK.

Většina českých lékařů na porody mimo nemocnici hledí spíše odmítavě. Varují, že v případě náhlých komplikací nebude nablízku odborná lékařská pomoc.

Reklama

Pro případy, kdy se při zpočátku bezproblémovém porodu objeví komplikace, hodlá sdružení uzavřít dohodu se dvěma nejbližšími pražskými porodnicemi v Podolí a v Krči. "Ke komplikacím nedochází z minuty na minutu a vždy o sobě dají předem vědět," poznamenala Štromerová. Dodala, že v takovém případě je dostatek času přepravit rodící ženu do nemocnice. Nejdůležitější podle ní je, aby porodní asistentka byla schopna předvídat situaci a nepřeceňovala své schopnosti ji zvládnout.

V domě U Čápa je zatím v provozu pouze vzdělávací centrum. Dvě porodní místnosti by mohly začít fungovat na přelomu roku, pokud zákony o zdravotní péči, zdravotních zařízeních a nelékařských povoláních, které by měly být letos schváleny, nezavřou porodním asistentkám cestu k možnosti samostatně vést porod mimo zdravotní zařízení, upozorňuje Štromerová.

Sdružení se snaží dohodnout s některou ze zdravotních pojišťoven, aby alespoň částečně porod v porodním domě proplácela. Štromerová doufá, že náklady, které by musela zaplatit sama maminka, nepřevýší 5000 korun.

Markéta Hrdoušková - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama