Reklama

Ospalý a otrávený puberťák

Spánkové hodiny v chlapeckém mozku se začínají měnit, když je chlapci jedenáct nebo dvanáct let. Testosteronové receptory resetují buňky v ?hodinách" jeho mozku - útvaru jménem nucleus suprachiasmaticus (NSC) - takže zůstává vzhůru dlouho do noci a ráno spí déle.

V době, kdy je chlapci čtrnáct let, je u něj nová naprogramovaná doba spánku posunutá o hodinu dopředu oproti stejně starým dívkám. Tento biologický časo­vý posun je jen začátkem rozcházení se s opačným pohlavím. Od této chvíle až do doby, kdy jeho vrstevnice projdou menopauzou, bude usínat a probou­zet se později než ony.

V dnešní době udává většina dospívajících chlapců, že během pracovního týdne spí jen pět nebo šest hodin; jejich mozky však vyžadují nejméně deset hodin spánku. Někteří rodiče budou muset odpojit internet, pokud chtějí, aby jejich synové vůbec chodili spát.

Kdyby školní systémy a učitelé opravdu chtěli, aby se náctiletí něčemu naučili, musela by škola začínat o několik hodin později. Zvýšilo by to přinejmenším šance, že chlapci udrží otevřené oči - i když by to nezmě­nilo absolutně znuděný výraz jejich tváří.

Podobně jako mnoho rodičů jsem si myslela, že dospívající chlapci se chovají otráveně, protože už pro ně není v módě nechat se čímkoli rozrušit. Vědci však zjistili, že centrum příjemných pocitů v mozku dospívají­cích chlapců je téměř necitlivé v porovnání s toutéž oblastí u dětí a dospělých.Centrum odměn v chlapcově mozku je teď mnohem obtížnější aktivovat a není dostatečně citlivé, aby pocítilo běžné hladiny stimulace. On se nechová znuděně; on je znuděný a nemůže si nijak pomoct.

Reklama

Když Erin McClure a jeho kolegové z National Institute of Mental Health (Národní institut duševního zdraví) pozorovali mozky dospívajících chlapců, kteří se dívali na šokující fotografie deformovaných a zohavených těl, jejich mozky  se aktivovaly podstatně méně než mozky dětí a dospělých. Jak ví mnoho středoškolských učitelů, mozek dospívajícího chlapce potřebuje intenzivněj­ší hrůzu nebo šok, aby se aktivoval aspoň o maličký kousek víc. Množství stimulace, které dospělého vyděsí, náctiletého jen stěží zaujme. Chcete-li ta­kového chlapce polekat tak, aby vykřikl nebo vyskočil, musíte zážitek zmnohonásobit s pomocí zvuků, světel, akce a litrů krve. Teď už chápu, proč můj syn v době puberty miloval ty nejkrvavější zvláštní efekty a likvidační filmy. Když se kluci promění v muže, tyto preference se nemusí změnit, jak dobře vědí filmoví tvůrci z Hollywoodu. Dospělí muži však nevyžadují tak surové a silné stimuly, jaké potřebovali jako teenageři na cestě za vzrušením.

Zdroj: Louann Brizendine - Proč muži myslí tak, jak myslí, a proč jednají jinak než ženy, nakladatelství Cpress

Reklama

Komentáře

Tonda (Út, 17. 1. 2012 - 14:01)
Přestal jsem pit kafe a koupil Werspeed. Nakopává dobře a můžu se aspoň učit. :P
Eva Plassová (Čt, 18. 4. 2019 - 20:04)
Já jsem holka v pubertě a mám a spím okolo 10-12 hodinami abych se vyspala ale všichni mi říkají že to není normální. Pro mě je to normální a nemuzu za to že nevztanu v 9 i když jdu spát kolem 22 hodin. Prosím vysvetlete to někdo mojí mamce a starší sestře kvůli tomu se se mnou moje sestra nebaví
Reklama