Reklama

Opalování a saunování může snížit mužskou plodnost

Páry, které chtějí počít dítě, by prý měly v létě vynechat opalování a horké lázně, přesněji muži. Vysoké teploty totiž poškozují množství i funkci spermií. O tomto zjištění britských lékařů informuje server zenska-neplodnost.cz.

Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že nikdy neslyšel o tom, že by opalování snižovalo množství spermií. Naproti tomu časté návštěvy sauny mohou podle něj tento nepříznivý dopad mít.


"Určitě to ale není tak, že by gynekolog běžně párům říkal, když chtějí počít, ať hlavně nechodí do sauny. Na druhé straně u dvojic, kde se početí nedaří a spermiogram je horší, asi se ptají mužů, zda nemají nějaké rizikové faktory, mezi které patří třeba častá horká koupel," vysvětlil.


Britští lékaři podle serveru vycházejí ze zjištění, že u mužů, kteří darovali sperma pro umělé oplodnění po letní dovolené v teplých oblastech, klesl počet spermií. Před odjezdem na dovolenou měli spermiogram normální.


Spermie dozrávají ve varlatech při teplotě o jeden až dva stupně nižší, než je teplota těla. Lidský organismus je uzpůsoben tak, že neustále udržuje varlata v šourku v nejvýhodnějším teplotním prostředí. Extrémní teploty tuto rovnováhu narušují.


Ve vědeckých studiích, které se zabývaly účinkem tepla na mužský pohlavní systém, bylo rovněž prokázáno poškození funkce varlat a spermií při teplotách od 38 do 42 stupňů Celsia. Vysoká teplota podle vědců může způsobovat zlomy DNA v buňkách, které se po oplození projevují poruchami dělení a vývoje embrya.


Páry, které si vyjedou na letní dovolenou za účelem početí potomka, se však nemusejí zjištěním britských vědců příliš znepokojovat. Spermie se vyvíjejí ve varlatech 72 dní. Přechodný útlum se tedy objeví až za dva měsíce po návratu z dovolené, kdy už většinou bývá dítě zdárně počato.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama