Odběry z nosu jsou pro děti bolestivé

Podle pilotního testování ve školách v Praze 6 nejsou antigenní testy Lepu Medical vhodné pro testování dětí na covid-19. Část žáků odběry označila za bolestivé, uvedla radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS). Otevřeným dopisem, který schválila rada šesté městské části, vyzvala vládu, aby plánované užití antigenních testů výtěrem z nosu pro plošné testování žáků na covid-19 přehodnotila.

Pilotního testování se na konci února v Praze 6 zúčastnilo 380 žáků z první a druhé třídy tří základních škol a z mateřské školy v Praze 6. Porovnávaly se dvě metody testování, a to PCR test s odběrem vzorku kloktáním v domácím prostředí a antigenní test Lepu Medical, který se provádí výtěrem z přední části nosu. Antigenní test prováděli zdravotníci v budovách škol. Zapojení žáci podstoupili obě testované metody. Nákaza covidem-19 byla odhalena u jednoho z testovaných dětí.

"Celkem 39 procent dětí, kterých jsme se ptali s pomocí jejich rodičů, uvedlo, že test výtěrem z nosu pro ně byl nepříjemný až bolestivý, a to i přesto, že zdravotníci postupovali při odběru přesně podle návodu výrobce," uvedla v dopise Kubíková. Doplnila, že PCR testy, kde byl vzorek odebíraný v domácím prostředí kloktáním, kladně ohodnotilo 58 procent dotazovaných rodičů a dětí.

Na testování spolupracovala městská část s praktickými lékaři z Prahy 6 a Ústavem molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, v jehož laboratoři se vzorky kloktacích testů vyhodnocovaly. Radnice podle Kubíkové zajistila dopravu testů do laboratoře a organizaci, testy pro tuto akci ve školách bezplatně poskytli zapojení lékaři.

Mateřské i základní školy jsou nyní zavřené. Žáci se učí na dálku. Fungují jen zařízení vyhrazená pro děti rodičů zdravotníků a některých dalších profesí. Do škol by se děti mohly vrátit pravděpodobně ve druhé polovině dubna, řekl ve středu sněmovnímu výboru pro zdravotnictví ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podmínkou je pravidelné testování.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Nejen pro děti. Jednorázově by to člověk bral, ale několikrát týdně fakt ne.

  Bře 23, 2021
 • Obrázek uživatele Stanislav
  Stanislav (anonym)

  Záleží ta tom, kdo to odebírá, měl jsem testy opakovaně a v pohodě.

  Bře 23, 2021
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Na tom určitě záleží a též bude záležet, jak má kdo citlivou sliznici nosu. Někmu se hned spouští krev, u dětí to bude asi častější. A to může být dle mého rizikový faktor pro infekci.

  Bře 23, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama