Reklama

Obchod s dětmi na Ukrajině

Argentinka Andrea Viezová pláče radostí: po devíti letech zoufalství a naděje totiž drží v náručí svého synka, který se narodil díky náhradní matce na Ukrajině. Za tímto splněným snem se skrývá prosperující, avšak znepokojivý sektor, který ale teď tvrdě zasáhla pandemie způsobená šířením koronaviru, píše agentura AFP.

Ukrajina je jednou z mála zemí na světě, která na komerčních základech povoluje náhradní mateřství pro cizince.

Koncem dubna upoutalo pozornost video z jedné velké kyjevské kliniky, na němž bylo vidět desítky novorozenců, kteří se narodili náhradním matkám a které si rodiče nemohli kvůli uzavření hranic převzít.

Video obletělo svět a ještě více zvýšilo zájem o náhradní mateřství v této zemi, která patří k nejchudším v Evropě. Za donošení dítěte se tam platí kolem 37.000 eur (985.000 Kč), uvádí právník Sergej Antonov. Tento sektor vznikl na Ukrajině začátkem tisíciletí, ale před pěti lety doznal značného vzestupu, když bylo náhradní mateřství pro cizince zakázáno v Indii a Thajsku.

Oficiální statistiky neexistují, ale podle odhadů se na Ukrajině pro zákazníky z ciziny rodí každoročně 2500 až 3000 dětí. Více než třetinu z toho tvoří Číňané.

Reklama

Oficiálně mohou náhradního mateřství využívat jen sezdané heterosexuální páry, u nichž byla potvrzena neplodnost. Neexistuje ale žádný konkrétní zákon, a to otevírá dveře všemu: náhradní matky se tak například mohou stát obětí zneužití, uvádí Maryna Legenková z nevládní organizace La Strada Ukraine. Ta poskytuje ženám psychologickou, právní nebo lékařskou pomoc.

Velmi často mají Ukrajinky problém získat slíbené peníze, říká sedmadvacetiletá Olga Korsunová, která byla náhradní matkou už třikrát. Většina žen, které dělají náhradní matku načerno, skrývají svůj stav před okolím a nečestní zprostředkovatelé z toho těží, aby s nimi manipulovali a zmocnili se části odměny či kompenzace v případě zdravotních komplikací, dodává Korsunová.

Když se porod blíží, musejí se matky přestěhovat do Kyjeva, kde jsou ubytovány často v nelidských podmínkách, říká právník Sergej Antonov. Někteří biologičtí rodiče jsou také oběťmi vyděračství nebo dokonce zjistí, že jejich děti nemají s nimi žádnou genetickou vazbu. "Je to naprostý chaos," podotýká Antonov.

"Nezodpovědné matky neberou předepsané léky nebo pijí alkohol," dosvědčuje Olga.

Úřady podezírají některé kliniky, že využívají náhradní mateřství, aby kryly obchod s dětmi. V dubnu policie oznámila, že v Kyjevě rozbila zločinecký gang, který prodal asi 150 dětí.

"Ukrajina se stává internetovým obchodem s dětmi," stěžoval si nedávno Mykola Kuleba z organizace bojující za práva dětí. Kritizoval zneužívání Ukrajinek a vyzval k zákazu této praxe.

"Není to zneužívání, nikdo nás k tomu nenutí. Ale prodáváme kus svého zdraví, abychom se vyhnuly bídě," vysvětluje Korsunová. Snila o tom, že se stane gynekoložkou, ale v roce 2014 začala s tímto. Tehdy ji válka na východě Ukrajiny vyhnala z domova a ona neměla se svým synem z čeho žít.

Každé náhradní mateřství jí vynáší měsíčně 350 eur (asi 9300 Kč) a po porodu dostane dalších 13.300 eur (asi 354.000 Kč).

Jako servírka si Olga měsíčně vydělá 120 eur (3200 Kč) a doufá, že si s pomocí svých "honorářů" za náhradní mateřství otevře kavárnu.

"Jsem hrdá, že můžu nabídnout děti lidem, kteří by se jinak nestali rodiči," říká mladá žena, která brzy porodí dvojčata pro jedny čínské manžele. "Kdybych měla normální zaměstnání, samozřejmě bych to nedělala," dodává.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Čt, 23. 12. 2021 - 10:12)
Stakčín, Nová Sedlice...... tudy vede ze Slovenska koridor, odkud se převádí inkognito děcka za tučné prachy na Ukrajinu. Zdroj, bylo to kdysi na netu
Eva (Čt, 23. 12. 2021 - 16:12)
To nemyslíš doopravdy?
Reklama