Reklama

Miminko by mělo do hodiny po narození ochutnat mateřské mléko

Novorozenec by měl být do 30 minut po porodu přikládán na tělo matky a nejpozději do jedné hodiny by měl být poprvé kojen.

Dostane tak mlezivo, což je tekutina, která předchází tvorbě mateřského mléka a obsahuje značné množství ochraňujících protilátek. Zároveň se tak mezi dítětem a matkou začne vytvářet vzájemný regulační vztah, jehož výsledkem je dostatečná tvorba mléka. Novinářům to řekla předsedkyně Národního výboru pro podporu kojení a lékařka novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice Magdalena Paulová.

Časně přiložené miminko spontánně najde bradavku a dokáže se dobře přisát. Maminky, které začínají s kojením později, mají často s technikou kojení problémy. Časné přiložení má dokonce vliv na délku období výlučného kojení, tedy období, kdy dítě není přikrmováno a ani nedostává jiné tekutiny než mateřské mléko.

V České republice se od 1. do 7. srpna uskuteční 16. ročník Světového týdne kojení, který pořádá Český výbor pro UNICEF ve spolupráci s Národním výborem pro podporu kojení, Laktační ligou a Pražskou skupinou mezinárodní organizace ANIMA, která se orientuje na ochranu matek před nevhodným marketinkem kojenecké výživy. Tématem letošního týdne kojení je včasné zahájení kojení, které by podle odhadu Světové zdravotnické organizace mohlo významně snížit úmrtnost malých dětí. Údajně by mohlo zachránit čtvrtinu ze čtyř milionů novorozenců, kteří ročně ve světě zemřou.

V Česku sice novorozenci až na nepatrné výjimky neumírají, ale české ženy někdy mají s kojením problémy. Lékařka Anna Mydlilová ČTK řekla, že v ČR je při odchodu z porodnice je výlučně kojeno 90 procent dětí, částečně 96 procent. V půl roce je to však jen pětina dětí, ačkoliv podle doporučení Světové zdravotnické organizace by v šesti měsících měla být výlučně kojena, alespoň polovina dětí.

Reklama

České porodnice se nejčastěji dopouštějí chyb v tomu, že mnohdy nepřikládají dítě ihned po porodu na tělo matky. Týká se to zejména velkých zařízení, kde je značný provoz. Porodnice také někdy oddělují maminky od novorozenců, většinou to zdůvodňují těžkým porodem. Ze zkušeností Laktační linky vyplývá, že pětina dětí se už v porodnici setkala s dudlíkem, což je odvádí od namáhavějšího kojení, mnoha novorozencům se v nemocnici vůbec nepodařilo přisát k matčinu prsu.

Dagmar Schneidrová z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy připomněla, že výživu novorozenců negativně ovlivňuje reklama výrobců kojenecké výživy, která proniká již do porodnice. Rodičky dostávají prostřednictvím zdravotníků propagační balíčky s informačními materiály a vzorky s údaji, které jsou v rozporu se současnými zdravotními doporučeními.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Chlap (Čt, 9. 8. 2007 - 13:08)
Když se nám minulý rok narodila dcera(FN Olomouc), byl jsem u porodu. Měl jsem před tím přečteno, že mimino by mělo jít po porodu co nejdřív k matce, ale realita byla taková: Malou daly po umytí a zvážení do náruče mě a manželka na nás jen smutně koukala. Chtěl jsem ji malou dát ale bránily mi v tom asistentky, prý až po zašití a až přijde dětská a ženská sestra. Víc jak 2 hodiny jsem tak s malou seděl,naklonil jsem ji k manželce aby ji aspoň pohladila. Pak přišly, mě vypakovaly a malou si odnesly. Až večer, když už jsem tam nebyl, tak ji donesly manželce aby ji zkusila nakojit. Malá nechtěla, tak ji opět odnesly. O přiložení k prsu po porodu jsme si mohli nechat zdát pohádku.
benda (Čt, 9. 8. 2007 - 14:08)
Podobně, ale byli jsme u soukromýho alternativního porodníka.
Nějako to posral a řešila to záchranka.
dítě přežilo, díky bohu, zdravé, ale matku uvidělo až za 3 dny...Ať žije alternativní přístup. Ono je vlastně správný, když právník a ekonomka provádějí porody bez potřebnýho vybavení pro případ nějakého kixu a v reklamě samozřejmě uvádějí něco jinýho, za to jsme tady tenkrát cinkali klíčema, že, demokratičtí ťulpásci se šulínkem v čele:)
Deana (Čt, 9. 8. 2007 - 14:08)
V Olomouci měla rodit kamarádka, když ji ale hnali na císařský řez, který nebyl nutný, měnila před porodem nemocnici. Myslím chlape, že jste měl být víc tvrdý. Manžel je tam přece od toho, aby bránil svou ženu a dítě. Obzvlášť, když personál trvá na něčem, co není nutné.

Bendo, moc tomu nerozumím. Vy jste si se ženou vybrali nějakého alternativního porodníka, s kterým jste nebyli spokojeni? A proč z toho obviňujete revoluci?
Doktor (Čt, 9. 8. 2007 - 15:08)
Deano, jsi nějaká moc chytrá. Jak má asi chlap bránit ženu a dítě, když vůbec nevěděl, že se má dítě dát matce do půl hodiny. Nemá lékařské vzdělání, tak spoléhá na doktory a na sestry a oni za to můžou a ne ten manžel co je vyjukanej a neví co by.
benda (Čt, 9. 8. 2007 - 15:08)
Protože nemůžu obvinit ty kteří nám už nevládnou ani ty, kteří nám vládnou a můžou za neprůhledné zřizování zdravotnických zařízení. Deano, ty jsi buď mladá, nebo miluješ ty hipíky se skapelem?
Babča (Čt, 9. 8. 2007 - 15:08)
A jste si jistí že je to tak jak píšete? Před čtyřiceti lety se maminkám radilo, že instantní náhražka má vyvážené obsahy látek, na rozdíl od mléka porodem vyčerpané ženy...aspoň se na to, co si pamatuji, hodně dalo v USA a Západním Německu.
To už jsme zase jiní? Ale to je tak každých 5 let, že ano? Nechtěli by páni doktoři konečně přijít s něčím co by doopravdy a skutečně fungovalo?
Deana (Čt, 9. 8. 2007 - 15:08)
jaké hipíky se skalpelem?

Doktore, nejde o to, jestli se dítě má dát matce do půl hodiny. Jenom nechápu, proč by žena měla ležet po porodu a na dítě se dívat. Kamarádku zašívali a ta při tom psala SMS, takže nevím, proč by nemohla držet dítě. Netvrdím, že by měl muž rozhodovat o postupu porodu, ale určité věci prosadit může.
Doktor (Čt, 9. 8. 2007 - 15:08)
Tak on zřejmě nezná tvojí kamarádku, která si u toho psala smsky, prostě když mu lékař řekne, že dítě k matce nesmí z toho a z toho důvodu, tak co asi může dělat.
Deana (Čt, 9. 8. 2007 - 15:08)
To, že se bude zašívat opravdu jako důvod nevidím. Ono je potřeba si před porodem zjistit, co možné je a co ne. Protože doktoři ti málokdy něco nabídnou, dělají všechno tak, aby to bylo jednoduché pro ně a jak jsou zvyklí. Spoustu si toho musíš vybojovat.
Návštěvník (Čt, 9. 8. 2007 - 16:08)
Bendo, nějak tomu nerozumím. Žena šla rodit k právníkovi? A proboha proč? To jste teda riskovali životy obou. taky se na vás mohla ta záchranka pěkně vybodnout, to už se taky stalo. Nejsem zdravotník, ale jít někam pokoutně rodit..to teda promi?, ale to je asi jako před 100lety rodit doma.
Katka (Čt, 9. 8. 2007 - 16:08)
Rodila jsem v Krči a hned po porodu mi syna položili na břicho a nechali ho tam asi 2 hodiny.Rozhodně ale neochutnal mléko ani mlezivo, protože to se objevilo až 48 hod po porodu. Navíc doktoři říkají každou chvíli něco jiného, už jim nevěřím.
Anoli (Čt, 9. 8. 2007 - 17:08)
Ježišmarja Bendo, kam půjdeš se ženou při dalším dítěti? K zedníkovi a pošťačce?
Anous (Pá, 24. 4. 2009 - 13:04)
Ahoj holky, je dobré brát při kojení nějaké vitamíny?
Reklama