Reklama

Mateřské mléko - první "vakcína"

První týden v srpnu je každoročně připomínkou nejdokonalejší lidské výživy – mateřského mléka. Přestože by kojení mělo být člověku jako savci naprosto přirozené, mnoho novorozenců se k této „první vakcíně“, která mimo jiné snižuje riziko vzniku civilizačních nemocí a infekcí, nedostane.

Důvodem je často nedostatečná podpora maminek již v porodnicích, řada mýtů, které o kojení kolují, či marketingové praktiky výrobců umělé dětské výživy. Právě na ty nejvíce upozorňuje letošní Světový týden kojení.

Kojení je základem přežití, výživy a vývoje kojenců i zdraví matek. Přispívá ke zdraví celé společnosti. Ačkoli by mělo být kojení zcela přirozené a své dítě plánuje takto krmit naprostá většina českých maminek, 20 % novorozenců je u nás kojeno jen velmi krátce nebo vůbec. A déle než rok dostává mateřské mléko pouze kolem pětiny českých batolat.1Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby bylo dítě plně kojeno alespoň 6 měsíců a po zavedení příkrmů by mělo být mateřské mléko součástí jeho jídelníčku další dva roky i déle. Dlouhodobé kojení má totiž prokazatelně pozitivní vliv na zdraví dítěte – snižuje riziko vzniku alergií, diabetu, obezity a chrání před mnohými infekcemi. Pozitivní vliv má i na zdraví matky.2

Podpora kojících maminek

„Není důvod pochybovat o příznivém vlivu kojení na zdraví dítěte i ženy, která své dítě kojí. Proto v něm již několik let podporujeme naše klientky – a to formou finančních příspěvků na laktační poradkyně i kojící pomůcky, jako jsou například kojící polštáře, kojící podprsenky nebo odsávačky mateřského mléka,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, a dodává: „Protože si uvědomujeme unikátnost mateřského mléka a jeho výživových hodnot, rozšířili jsme tento program letos o možnost nákupu mateřského mléka z mléčné banky, který mohou využít ženy, jimž se kojení z nějakého důvodu zcela nebo částečně nedaří, ale své dítě nechtějí dokrmovat umělým mlékem.“

Reklama

Příspěvek z bonusového „Programu pro ženy v souvislosti s těhotenstvím a narozením dítěte“ od ZP MV ČR byl letos zvýšen na 2000 Kč. Maminky vícerčat mají navíc k dispozici ještě 500 Kč na každého novorozence z vícečetného těhotenství. „Příspěvky v souvislosti s mateřstvím patří k velice žádaným – ZP MV ČR na ně svým 16 305 klientkám v loňském roce vyplatila téměř 15,3 milionu korun,“ dodává Hana Kadečková.

„První vakcína“

Mateřské mléko je považováno za jakousi „první imunizaci“. Dítěti dává všechny živiny, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj, a to ve složení přesně odpovídajícím jeho věku. Na rozdíl od umělé kojenecké výživy obsahuje navíc protilátky, jež miminko chrání před infekcemi, záněty středouší či průjmy, zlepšuje i vývoj rozumových funkcí, snižuje počet hospitalizací dítěte v prvním roce života a přirozeným způsobem posiluje vazbu mezi matkou a potomkem.2,3 Maminky, které mají s kojením jakýkoliv problém, by se proto měly obrátit na kvalifikované laktační poradkyně. Ty jim při osobní návštěvě doporučí vhodná opatření, jak potíže vyřešit.

 

Zdroje:

ZP MV ČR

Reklama

Komentáře

Věrka (Pá, 6. 8. 2021 - 13:08)
Úpně s obsahem článku souhlasím a oceňuji tuto ZP za podoru kojení.
Jenom ať to některé maminky bezohledné k děťátku i k cizím ldem proboha neprovádějí na veřejnosti, i když by se to nějakým starým páprdům nebo úchylům zamlouvalo, protože to je (podle mne) výtržnost, nic jiného.
Reklama