Kojení by nemělo překročit druhý rok života dítěte

Dítě by mělo být matkou plně kojeno do půl roku, pak by se jídelníček měl rozšiřovat a kojení by mělo pokračovat ideálně do jednoho roku. Po druhém roce života by už mělo být kojení jen výjimečné. Vyplývá to z nejnovějších doporučení, řekl ČTK odborník na zdravou výživu Pavel Suchánek.

“Kojení by nemělo překročit druhý rok života. Mateřské mléko je relativně bohaté na tuky a ví se, že pokud kojení překročí druhý rok, může zvyšovat hladinu cholesterolu a riziko obezity,“ uvedl. Pokud dítě dostává po druhém roce běžnou stravu a matka ho nakojí jednou za den, toto nebezpečí nehrozí, dodal.

    Složení mateřského mléka se v průběhu vývoje dítěte pozměňuje podle jeho potřeb. O něco podobného se snaží výrobci kojeneckých a dětských mléčných výživ. Devět z deseti novorozenců je při propuštění z porodnice kojeno, v půl roce méně než polovina, matky je postupně převádějí na mléčnou výživu. Pět procent dětí nebylo z nejrůznějších důvodů kojeno vůbec, potřebují náhradní mléčnou výživu už od narození.

    “Výrobci dětských výživ se inspirují v mateřském mléku. Jsou větší znalosti o jednotlivých jeho složkách, ty se přidávají i do těchto výživ,“ uvedl Suchánek. Nejnovější poznatek je o beta-palmitátu, což je složka mléčného tuku, který umožňuje, aby byl vápník zabudován do kostí. Je to pro dítě prevence osteoporózy.

    Podle Suchánka zásadní práce na toto téma vyšly před půl rokem v odborné literatuře. Výzkumy potvrdily také důležitost vitamínů a minerálních látek jako ochranných složek z hlediska antioxidačních schopností. Důležité jsou i tuky z mořských ryb - příznivý vliv na zdraví je známý dlouho, nyní se zdůrazňuje jejich důležitost už v nejnižším věku.

    “Význam mají nejen když maminka otěhotní, ale i následně při kojení, a pak i když se přechází na dětskou výživu. Tuky z mořských ryb jednoznačně až do čtvrtého roku života jsou zcela zásadní pro rozvoj mozku a schopnost učit se,“ dodal odborník.

    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Doufám, že takových rádoby odborníků, jako je pseudo Suchánek zde, na světě neběhá. Totální výplod debility. Takový odborník je možná dobrý ve sklepě na hnoji, ale ne k tomuto tématu. Fakt inteligent.

  Dub 14, 2014
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Zase nějakej idiot vymejšlí nové teorie a snaží se na ně někoho oblbnout! Zkouší kolik pitomečků se na ty jeho bláboly nachytá.

  Dub 14, 2014
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  jo jo a kouření a pití alkoholu zkracuje život o 120 let. takový kokotiny mohou napsat jen odborníci. ať s těma výzkumama jdou do řiti. jednou tak podruhé onak. já nepiju mléko od kuwajtu napadení a taky mi nechybí :-D

  Dub 14, 2014
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  a ještě jednou. kde by chlapi z moravy a šumavy do minulého století vzali mořské ryby, aby se jim mozek správně vyvíjel? a i tak byli zdraví a nic jim nechybělo. velebnosti tyhle názory jsou na blití.

  Dub 14, 2014
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Když žena může a chce kojit déle, tak snad nebude poslouchat nějakého odborníka.Třeba by mi zajímal názor Suchánkovo matky.Jestli pil od půl roku kofolu a byl přikrmován hranolkama, tak se to někde projevit muselo.

  Dub 15, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nejhorší je v životě narazit na blbce, co šíří kolem sebe samá zaručená moudra jako o škodlivosti mikrovlnek a podobně! Lidi, dejte jen na zdravý lidský rozum a né na takové pitomce, kteří mají akorát radost, kolik lidí se nechalo napálit!

  Dub 15, 2014
 • Obrázek uživatele pro Martinu
  pro Martinu (anonym)

  Moc se mně líbí, když někdo napíše "by mi zajímal" a "Suchánkovo matky".

  Dub 15, 2014
 • Obrázek uživatele tindy
  tindy (anonym)

  To jsou kecy...

  Kvě 16, 2014
 • Obrázek uživatele abumandra
  abumandra (anonym)

  pan suchanek je skutecne KRETEN!!!

  Kvě 16, 2014
 • Obrázek uživatele Viktorie
  Viktorie (anonym)

  Nesouhlasím s tímto článkem, já sama jsem byla kojena do tří a půl let a hodlám to ve svém životě praktikovat. A to, že to vede k obezitě, je naprostý nesmysl. Já jsem obézní nikdy nebyla..

  Pro 08, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama