Reklama

Když se dítě necítí zdravě, neposílejte ho cvičit!

I když zvýšená teplota, kašel nebo rýma u dětí vypadají nevinně, do tělocvičny rozhodně nepatří. Někdy ale rodiče posílají nemocné děti na cvičení, aby nepřišli o zaplacené lekce. Řešením je vybrat takový kroužek, kde zameškané lekce jednoduše nahradí. 

„Zvláště na podzim a na jaře, kdy je více nachlazení a chřipkových onemocnění, řešíme poměrně často problém, kdy se na cvičební lekci ocitne dítě, které prokazuje příznaky nemoci. V takovém případě ale musíme trvat na tom, aby se dítě hodiny, byť ji má řádně zaplacenou, neúčastnilo. Je to totiž nejen v jeho zájmu, protože cvičení představuje pro nemocný organismus nepřiměřenou zátěž, ale i v zájmu všech dalších dětí v kolektivu, na které by se mohla infekce přenést,“ říká Kristýna Přibylová z dětských profesionálních tělocvičen Monkey´s Gym.

Buďme rozumní

S tím souhlasí i prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., z Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno, který s dětskými tělocvičnami Monkey´s Gym spolupracuje. „Každé cvičení vyžaduje zvýšený přísun energie. A zejména příčně pruhované svalstvo, které je zapojováno při tělesném cvičení dítěte, je obrovskou továrnou, jež spálí mnoho energetických zásob organismu. Stejnou energii však potřebuje organismus na boj s infekcí. Ať už proto, že musí zvýšit tělesnou teplotu, aby zahubil choroboplodné zárodky, nebo na to, aby vytvořil dostatek protilátek na boj s bacily. Pokud tedy budeme tuto energii odebírat a přesouvat ji pro potřebu cvičení, může nám potom chybět pro boj s infekcí.“

Právě viróza je podle profesora Plánky příklad onemocnění, kdy je nutné nechat tělo, aby bojovalo samotné. „Antivirotika nejsou běžně dostupná pro konkrétní druh viru, účinnost je diskutabilní a běžně se nepoužívá. Proto je třeba nechat tělo trochu „zatopit“ (zvýšit tělesnou teplotu) a vytvořit dostatečné množství bílých krvinek, které virové toxiny eliminují. Počínající viróza je tedy jistě rozumným důvodem pro odložení tělesné zátěže.“

Reklama

A jaké jsou reakce rodičů, když je lektor upozorní, že nemocné dítě do hodiny nepatří?

„Jsme rádi, že v převážné většině jsou rodiče schopni situaci pochopit a po vysvětlení s dítětem hodinu opustí. Samozřejmě nikomu není příjemné, když se na jeho dítko v „negativním“ slova smyslu upozorňuje. Proto je nutné zvolit vhodný způsob komunikace s doprovázejícími rodiči, záležitost sdělovat citlivě, ideálně jen danému rodiči spíše než hlasitě před celým kolektivem,“ říká Kristýna Přibylová.

Týká se to případů, kdy se jedná o silnou rýmu, silný a přetrvávající kašel, případně zvýšenou teplotu – tedy stavy, které jsou viditelné a mohou být pro ostatní účastníky cvičení potenciálně infekční. Samozřejmě drobná rýma a občasné zakašlání takovým důvodem vyloučení dítěte z cvičení nejsou.

„Pro lektora se jedná o poměrně nepříjemnou situaci, a tak je vždy vítáno, když k ní rodič přistoupí s pochopením – přece jen jde i o zdraví jeho dítěte. Primárně by to však měli být rodiče, kdo rozhodnou o omluvení dítka z docházky, a to klidně i v průběhu hodiny. Protože někdy je to právě zvýšená pohybová aktivita a s ní související zátěž, která „rozjede“ doposud klidně se jevící stav malého sportovce. Samostatnou kapitolou jsou pak alergické rýmy či kašel, jejichž četnost se také množí. V takovém případě by rodiče měli předložit centru potvrzení od lékaře, díky němuž pak lektor ví o původu potíží dítka a může se dle toho zařídit, případně ostatním rodičům situaci objasnit,“ uzavírá téma Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských profesionálních tělocvičen Monkey´s Gym. 

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Reklama