Reklama

Když se kojení nedaří

Některým maminkám se kojit nedaří – ať už proto, že počáteční potíže při kojení byly příliš velké a mamince se nedostalo vhodného doporučení, anebo proto, že maminka prostě kojit nechce. Nevůle ke kojení (ať už vědomá, nebo skrytá) se může projevit jako „záhadná zástava“ laktace, odmítání prsu dítětem, psychické vyčerpání matky… Vždycky, když se nám vkrádá do mysli nebo do úst odsudek vůči nekojící mamince, je potřeba si uvědomit, že kojení je právem, nikoli povinností matky.

V dnešní době se kojení tolik propaguje, že se nekojící maminka cítí velmi stísněně, když krmí své děťátko z lahve. V tomto případě je však na místě pomoci vybrat vhodný přípravek umělé mléčné výživy a přijmout rozhodnutí maminky. Některé maminky se rozhodnou nekojit. Nikdo z nás nemá právo hodnotit, zda jsou důvody pro toto rozhodnutí dost vážné a silné.

Pokud však chce miminko kojit, ale má pocit, že se to nedaří, nebo ji trápí nejistota, zda je dítě dostatečně nasycené, nejprve je třeba zkontrolovat techniku kojení (nejlépe kontaktovat laktační poradkyni) a pak si uvědomit následující skutečnosti:
 

  • Kojené děti přibírají pomaleji, bývají drobnější (nemusí to však být pravidlem). Prospívání každého dítěte je nutné hodnotit individuálně.
  • Prospívání dítěte se nedá hodnotit pouze podle váhových přírůstků, vždy sledujeme poměr hmotnosti a tělesné délky. Velmi často se stává, že se v poradně "nenaváží" přírůstek hmotnosti, ale děťátko významně vyroste do délky. Graf, který ho pomůže takto zhodnotit, je v jeho zdravotním a očkovacím průkazu. Je užitečné s ním pracovat a pokaždé v poradně požádat i o přeměření, nikoli jen převážení dítěte.
  • Každé dítě se vyvíjí jinak, a pokud je spokojené, usměvavé, přiměřeně spí, pije a vylučuje, není třeba se o jeho vývoj obávat. Nelze srovnávat jedno dítě s ostatními, nebo průměrnými hodnotami.
  • Kojené děti pijí častěji a většinou i v nepravidelných intervalech. Dítě, které pije "předpisově" po třech hodinách, je spíše výjimkou.
  • V některých obdobích, kdy děti rostou "skokem" a obvykle přibývají více do délky než na váze (tzv. růstový spurt), se zvyšuje potřeba mléka. Děti se mnohdy začínají znovu budit v noci, případně vyžadují velmi časté kojení i ve dne (i po hodině), a naprosto opouštějí víceméně pravidelný režim, který si už zavedly. Tyto růstové spurty jsou zákonité, objevují se pravidelně 7.-10. den po narození, pak ve 3. a 6. týdnu a ve 3. a 6. měsíci.
  • Je zcela normální, že denní přírůstek se s věkem kojence snižuje (naštěstí, jinak by naše miminka brzy dosáhla obřích rozměrů!). Přibližně dítě přibývá do 2 měsíců 18-20 g denně, ve 2.-4. měsíci 10-15 g denně a ve 4.- 6. měsíci jen 5-8 g denně. Hodnoty se počítají jako průměr za 1 týden, nikoli každodenním vážením.
  • Nepodléháte tlaku okolí (příbuzných, kamarádky, některých dětských lékařů) a obecně tradovaným pověrám o "řídkém mléce", o škodlivosti kojení pro matku či dítě při nemoci, těhotenství, při kojení delším než 6 měsíců apod.

    Je jen velmi málo důvodů pro přerušení kojení. Běžná infekční nemoc matky, další těhotenství nebo krátkodobý pokles přírůstku váhy dítěte tímto důvodem nejsou!

Zdroj: Zdravá výživa malých dětí, nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

mili (Po, 21. 8. 2006 - 10:08)
Docela mě překvapilo datum článku - 7.9.2006. Nevíme sice dne ani hodiny, ale jak věřit uveřejněným údajům, když správně není ani datum?
UFO (Po, 21. 8. 2006 - 10:08)
Ale dnes je přece již 21.8. 2007...
Asi chyba Matrixu...
Návštěvník (Čt, 7. 9. 2006 - 17:09)
to to je za blbost?
Návštěvník (Pá, 8. 9. 2006 - 20:09)
Se sekli a poslali to nekomu driv
Sabina (Pá, 17. 6. 2016 - 21:06)
Měla jsem problém hlavně s regady a prasklinkami na bradavkách, tak jsem je pořádně mazala a brala feminelu hereditum. Na správné polohy pro kojení jsem navštívila laktační poradkyni.
Reklama