Reklama

Je správné porodit dítě na náhradní díly?

Když se Andrés před šesti lety narodil, byla to obrovská radost. Už o čtyři měsíce později se ale rodiče dozvěděli zdrcující zprávu: "Váš syn trpí thalasémií," řekli jim lékaři v jihošpanělském Algecirasu. O téhle závažné dědičné nemoci červených krvinek předtím ani jeden z nich neslyšel, napsala agentura DPA.

"Doktoři nám řekli, že nemoc je nevyléčitelná, že člověk, který jí trpí, se může dožít nanejvýš 35 let. To bylo opravdu kruté," vzpomíná otec, Andrés Mariscal. Pro jeho syna tato diagnóza znamenala, že bude muset pravidelně podstupovat transfúze krve.
Teď ale mají řidič náklaďáku a jeho manželka zase naději. Tento týden se jim narodil druhý syn, Javier. Právě on je ve Španělsku prvním "dítětem na přání" a měl by vyléčit svého staršího bratra. Po umělém oplodnění lékaři nemocnice v Seville pomocí diagnostických testů vybrali to z embryí, u kterého se nevyskytoval stejný genetický defekt jako u Andrése a které bylo co se týče genetické výbavy nemocnému chlapci co nejpodobnější.


Andrés by nyní měl podstoupit operaci, při které mu budou do míchy transplantovány buňky z pupečníkové krve jeho novorozeného bratra. Šanci na uzdravení pak odhadují lékaři na 70 až 90 procent. Když všechno půjde, jak má, bude Andrés za pět let úplně zdravý.


"Na světě existuje 11 milionů dárců míchy, ale žádný z nich není pro Andrése stoprocentně vhodný," popsal dilema hematolog Álvaro Urbano. O výrazu "dítě na přání" rodiče nechtějí ani slyšet. "Vždycky jsme si přáli druhé dítě," tvrdí.


Za to, že se jejich druhorozený syn může stát zachráncem staršího bratra, vděčí Mariscalovi novému zákonu o reprodukci, který ve Španělsku platí teprve dva roky. Socialistická vláda Josého Luise Zapatera ho prosadila i přes velký odpor katolické církve a konzervativní opozice. Španělsko se tak přidalo k dalším evropským zemím jako je Velká Británie nebo Švédsko, kde je takový postup léčby také povolen. Naproti tomu třeba v Německu zákony výběr z embryí zakazují.


Kritika na sebe po Javierově narození nenechala dlouho čekat. Katolická církev odkazuje na usnesení biskupské konference z roku 2006, které říká, že žádný člověk nesmí být zabit proto, aby zachránil jiného. Toto pravidlo se podle církve vztahuje i na embrya, která výběrem neprojdou. Jiní hovoří o "živém skladu náhradních dílů".


"Takový postup je ponižující a pokořuje lidské bytosti, které se tu třídí jako dobytek," rozhořčuje se Manuel Cruz, předseda občanské iniciativy, která bojuje proti potratům. V samotné církvi ale zaznívají i smířlivější hlasy. Jezuita Juan Masiá, jedna z největších autorit v oblasti bioetiky, deníku El Mundo řekl: "Tu metodu neodmítám, člověk s ní ale musí zacházet odpovědně. Javierovi rodiče mají své novorozené dítě určitě stejně rádi jako jeho bratra."


Na povolení zákroku museli rodiče dva roky čekat. Povolení uděluje odborná komise, která do této doby rozhodovala o dalších 31 žádostech: šest z nich odmítla, osm schválila a u zbylých 17 si vyžádala další informace. "Tato metoda představuje obrovský vědecký pokrok," tvrdí předseda mezinárodní bioetické komise Marcelo Palacios. Na nové možnosti medicíny sázejí i korunní princ Felipe a jeho manželka Letizia. Po narození své první dcery Leonor nechali kmenové buňky z její pupečníkové krve uskladnit na specializované klinice v USA, aby v případě závažné choroby byly k dispozici pro případnou léčbu.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Eva (Po, 21. 3. 2011 - 12:03)
Dobrý den,
thalasémie není nemoc nervové soustavy ale krve. Na náhradní díly nebylo použito dítě, ale pouze kmenové buňky z jeho pupečníkové krve. Pupečníková krev je krev, která zbyde v placentě po přestřižení pupečníku. Jejím odběrem novorozenec neutrpí žádnou újmu! Podle mého názoru je správné využít moderních možností k záchraně života, nevidím na tom eticky nic špatného.
Královští manželé se také zachovali zodpovědně, když nechali pro svou dceru pupečníkovou krev uložit. V dnešní době má tuto možnost každý!
Peter (Po, 21. 3. 2011 - 12:03)
Ja sa len obávam aby sa ten názov rubriky nestal skutočnosťou, že niekto v džungli mimo zákonov bude klonovať ľudí na náhradné diely a chovať ich ako my dnes v klietkach kurčatá.
Eva (Pá, 9. 12. 2011 - 12:12)
Ja sa len obávam aby sa ten...Myslím, že název článku měl hlavně šokovat.
Odběr pupečníkové krve nemá s klonováním nic společného, jen se po porodu využije zbytková krev z placenty, která by se stejně zlikvidovala.
Přitom může účinně léčit!
L.S. (Po, 30. 4. 2012 - 12:04)
Dobrý den,
thalasémie...Koho by to zajímalo, tak tady je seznam nemocí, které se dají kmenovými buňkami léčit: http://www.cordbloodcenter.cz/clanek/show/51/onemocneni_lecitelna_transplantaci_pupecnikove_krve
Ta transplantační léčba je už dnes docela dobře zvládnutá a rozhodně se nejedná o nějaké klonování lidí!!!
lenka (Út, 24. 7. 2012 - 09:07)
Ahoj, tady je článek, který hodnotí využití vlastních buněk z pupečníkové krve, transplantační centra si vedou statistiky, takže ty informace jsou dost přesné - http://www.naseinfo.cz/rodina/pouziti-vlastni-pupecnikove-krve-roste
Reklama