Reklama

Jde připravit dítě na smrt blízkého?

Na otázky odpovídá Mgr. Sylvie Stretti, PhD., ředitelka a zakladatelka Poradna Vigvam

Je, špatně řečeno, dlouhodobá nemoc předcházející úmrtí u blízkého člověka do jisté míry výhodou, jelikož lze dítě na smrt lépe připravit?

Neřekla bych, že výhodou, ale může se jednat o velkou pomoc v procesu přijetí faktu smrti blízkého. Protože i očekávaná smrt je do jisté míry prostě zásahem a pro pozůstalé může působit jako předčasná. Ale je to prostor pro paliativní týmy a paliativní péči, která v případě že má prostor a čas pracovat s rodinou, je poté pro pozůstalé s přijetím smrti blízkého a návratu k životním povinnostem velkou pomocí.

Jaké existují způsoby, jak dítě připravit?

Děti lze připravit tehdy, když jsou informovány, zapojovány do možnosti péče i komunikace v celé rodině. Důležité je komunikovat s dětmi včas, tedy v době, kdy ještě neřeší smrt blízkého člověka, ale kdy ji slyší či vidí v příbězích nebo pohádkách nebo když se na smrt ptají v kontextu vlastního vývoje. Pak s nimi lze otevřeně mluvit i v situaci, která se jich týká.

Reklama

Co lze udělat jako prevenci u jakéhokoli dítěte, tedy i u takového, které v rodině nemá nikoho těžce nemocného? Nicméně stávají se nehody, úrazy, bouračky a z hodiny na hodiny se může ocitnout v roli pozůstalého… Je v takové situaci něco, jak ho připravit?

Nikdo z nás není připraven na smrt blízkého, zvláště tu nečekanou. Přesně to se nám ukázalo v době pandemie, kdy nemoc COVID-19 přichází a zasahuje do životů nečekaně a náhle. To i přesto, že má mnoho lidí dojem, že se jich to netýká, tak faktem zůstává ten vysoký počet úmrtí. Tím pádem je obrovský i počet pozůstalých dětí a rodin. Proto je vhodné mluvit s dítětem včas v bezpečném prostoru, tedy tehdy, kdy se jim smrt ještě bezprostředně netýká. Pomáhají nám k tomu různé způsoby – třeba si s dítětem vyprávět o tom, proč je Sněhurka sirotek, a jiná témata, která přirozeně vyplývají z dětského světa. Nicméně pokud se s dítětem otevírá smrt až v okamžiku, kdy se již v rodině nebo blízkém okolí stala, je dobré pracovat s čistými fakty.

Co není dobré dětem říkat? Jaké způsoby přípravy na smrt blízkého jsou nevhodné?

Není vhodné zabíhat do detailů, pokud se na ně dítě neptá. Nedá se předpokládat, co přesně dítě zajímá, je tedy důležité říct fakticky jak to je a pak nechat prostor dítěti ať se ptá teď nebo třeba i později. Naprosto nevhodné je mluvit v povznášejících větách: “Teď mu bude lépe, že ho nebude nic bolet, že je to lepší, že bude spát apod…” To jsou naprosto nevhodné věty. Pokud člověk umírá nebo zemřel, tak prostě to nelze nijak změkčit, tak to prostě je.

Reklama

Komentáře

Klára (Po, 24. 7. 2023 - 23:07)
Úžasný článek, jak připravit děti na smrt, která se týká každého z nás. Já jsem nedávno měla vážně nemocného tatínka a nemoc postupovala velice rychle. Proto jsem začala pomalu připravovat svou pěti letou dceru na to, že dědeček asi brzy zemře. Byla jsem překvapená, jak dokázala pochopit co se děje a, že nedokážeme pomoci dědečkovi, aby se uzdravil. Strávili jsme s ním všechny poslední dny a nikdy na něj nezapomeneme. Na vždy pro nás bude člověkem, který byl plný síly i odvahy. Pohřeb jsem zařídila přes internetové stránky https://www.pohrebnisluzba-helfi.cz/kontakty/praha-4.html u pohřební služby Praha 4, kde mi pomohli zařídit důstojný pohřeb pro mého tatínka a nejlepšího dědečka.
Reklama