Jak prát dětské oblečení, aby bylo opravdu čisté?

Dětské oblečení potřebuje mnohem větší péči než oblečení pro dospělé. Je to dáno tím, že dětská pokožka je mnohem citlivější a na podráždění reaguje rychleji a intenzivněji. Je proto nutné dávat si při jeho praní a žehlení mnohem větší pozor.

Každá maminka to dobře zná, ráno zapne pračku, sebere prádlo ze šňůry či ze sušáku a pustí se do žehlení. A takhle to jde dokola, minimálně do doby, než dítko nastoupí do školy. Vyprat a vyžehlit hromady dětského oblečení, dupaček, body, ponožek, povlečení i fusaků do kočárku je zkrátka jejich denním chlebem.

Své o tom ví i nastávající maminky, které si chystají výbavičku pro miminko. U té se musí na praní a žehlení dát pozor rovnou dvojnásob, pokožka novorozenců je totiž ještě citlivější.

Naštěstí tu je pohodlné a bezpečné řešení, které vám práci usnadní. Oblečení pošlete do čistírny a nechte ho vyprat vyžehlit u profesionálů. Takový postup má hned několik výhod, vy získáte spoustu volného času na jiné zařizování a navíc si můžete být jisti, že oblečení bude čisté a 100% hygienicky nezávadné. Pracovníci Cleany.cz, online čistírny a prádelny, vyberou tu nejvhodnější prádelnu ve vašem okolí, prádlo u vás vyzvednou a čisté zase přivezou zpět.

Jak prát dětské oblečení?

V minulosti se mělo za to, že by se dětské oblečení mělo vyvářet, aby bylo čisté. Vědci však prokázali, že na zničení bakterií stačí 60 °C, pro starší děti stačí praní v teplotě 40–60 °C. Záleží i na materiálu, z kterého je oblečení ušito a také na tom, jak moc je zašpiněné. Oblečení vždy perte v pračce, ruční praní vám nezaručí, že se zbavíte všech nečistot a bakterií.

Používejte prací prostředek určený k praní dětského oblečení. Tyto přípravky nejsou parfemované a přibarvované. Vybírat můžete mezi práškem a gelem. V každém případě však dbejte na to, aby v oblečení nezůstal zbytek pracího prostředku. Abyste měli jistotu, přidejte ještě jeden cyklus máchání.

Opatrně nakládejte i s aviváží. Aviváž může dětskou pokožku dráždit, ideálně ji vynechejte úplně. Pokud však chcete aviváž používat, zvolte dětskou a začněte s ní až od půl roku věku dítěte.

Nové oblečení

Při chystání výbavičky i při nakupování oblečení pro větší děti, nikdy nepodceňujte čistotu. Než do nového oblečení dítě poprvé obléknete, vyperte ho a vyžehlete. Nové oblečení vypadá nepoužitě a čistě, ale nikdy nevíte, kolik lidí na něj v obchodě sahalo a kde bylo uskladněno. Kromě toho na sobě může mít oblečení zbytky chemikálií z výroby. Na poprvé stačí prát v teplotě 30–40 °C.

Látkové pleny

Látkové pleny v poslední době zažívají renesanci. Když je začnete používat, myslete na to, že je potřeba je prát odděleně od zbytku oblečení. Hned po použití je propláchněte, namočte a teprve potom perte při teplotě 60 °C. Pokud je dítě nemocné, je lepší pleny vyvařit při teplotě 90 °C.

Látkové plenky jsou pro děti příjemné, ale vy si s nimi užijete hodně práce. Počítejte proto s tím, že jich musíte mít dostatek. I přesto je budete prát neustále, je proto možné, že během používání postupně zašednou. Vybělit je můžete doma pomocí peroxidu nebo jiného bělidla, nebo je poslat do prádelny, odkud se vám jistě vrátí krásně bílé.

Komerční sdělení.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama