Reklama

Hlavní výhody kojení

Psychická vazba mezi matkou a dítětem.
Optimální výživa jak po výživové, tak po hygienické stránce.
Zlepšuje imunitu dítěte (prevence infekčních onemocnění).
Podporuje dlouhodobé zdraví dítěte (prevence alergií, obezity, diabetu apod.).
Posiluje zdraví matky jak duševní, tak tělesné (přispívá k prevenci rakoviny prsu a vaječníků, pomáhá návratu k hmotnosti před otěhotněním).
Mléko je bezprostředně dostupné, má vždy správnou teplotu, nezkazí se. Kojení je ekonomické a ekologické.

Trávicí ústrojí kojenců je poměrně dlouho (do konce 6. měsíce) schopno bezpečně trávit pouze mateřské mléko.

Velmi zjednodušeně řečeno: mezi buňkami nezralé střevní sliznice jsou poměrně velké ?mezery?. Pronikne -li touto ?mezerou? bílkovina, která není tělu vlastní, může u některých dětí vyvolat reakci nezralého imunitního systému, a to od místní reakce ? třeba bolení bříška ? po celkovou, např. výsev atopického ekzému (viz níže). Ve sliznici střeva se totiž nachází nejvíce imunitní tkáně v těle, mnohem více než v mízních uzlinách i brzlíku.

Jedině mateřské mléko obsahuje takové bílkoviny, které tělo přijímá jako vlastní a nevytváří na ně imunitní odpověď. Dostane -li dítě předčasně kravské mléko nebo nemléčný příkrm (před ukončením 6. měsíce), zbytečně se aktivuje a zatěžuje imunitní systém v době, kdy ještě není zralý. Reakcí na tuto zátěž může být ? po kratší či delší době ? spuštění vrozených sklonů k alergii.

Bohužel stále přetrvává velký tlak fi rem vyrábějících a dovážejících náhražky mateřského mléka i snaha některých lékařů o maximálně šestiměsíční kojení, s přikrmováním už od 4.?5. měsíce. To je v rozporu s posledním doporučením WHO (Světové zdravotnické organizace), tj. plně kojit, příp. podávat speciální umělou kojeneckou výživu minimálně do ukončených 6 měsíců s přikrmováním do 2 let i déle, pokud si to matka i dítě přejí.

Reklama

Je zjištěno, že mnohým překážkám včetně tzv. ?nedostatku mléka? lze předejít, příp. je vyřešit, a až 98 % žen je schopno kojit dlouhodobě (tj. déle než 6 měsíců).

Zdroj: Zdravá výživa malých dětí, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Lucie (Ne, 18. 12. 2005 - 20:12)
Na základě vlastní zkušenosti s kojením musím konstatovat, že nechápu, v čem spočívá výhoda psychické vazby mezi matkou a dítětem. Kojila jsem deset měsíců a po celou tu dobu jsem byla vyčerpaná, fyzicky i psychicky. Myslím, že jsem synovi začala více rozumět až v době, kdy jsem nekojila. Troufám si tvrdit, že doba kojení nás psychicky nijak nesblížila, spíše naopak.
leona (Út, 2. 5. 2006 - 15:05)
Sveho syna jsem kojila temer dva roky a az posledni mesice jsem citila,ze me to zacina vycerpavat.Hlavne nocni kojeni.Zacatky nebyli jednoduche,ale celkove na dobu kojeni vzpominam velice rada a kazde mamince doporucuji.
Laura (Út, 2. 5. 2006 - 22:05)
Kojila jsem téměř tři roky a kromě nočního kojení, které se mi podařilo odbourat až ve dvou letech to bylo super. Prso je vždy po ruce, nasytí a uklidní zároveň. Když byla dcerka starší, sama si ráno přišla, vyhrnula mi triko, napila se a šla zase spinkat.
Alena (St, 24. 6. 2009 - 18:06)
Lauro, vřele s tebou souhlasím. Kojení bylo to nejhorší na péči o mimino. Nechápu, jak může některá vydržet nechat se ocucávat od velkého dítěte , které má zuby, běhá a mí z toho prču. Je mi 46, mám 2 děti, kdybych vrátila čs, kojila bych tak měsíc, dva.
Alena (St, 24. 6. 2009 - 18:06)
Opravuji oslovení: Lucie. Laura ta se nad kojením rozplývá.
Návštěvník (Čt, 25. 6. 2009 - 08:06)
Já chci taky kojnou !!!!!
Návštěvník (Čt, 25. 6. 2009 - 18:06)
Já bych se taky rozplíval !!!
Návštěvník (Pá, 26. 6. 2009 - 15:06)
Hergot to se opravdu nenajde aspoň jedna kojná??
Mazlinka (St, 14. 7. 2010 - 10:07)
Ja jsem si kojeni taky uplne neuzivala, zejmena s prvnim deckem jsme meli velke trapeni (spatna tachnika, bolave bradavky..). O unave a vycerpani nemluvim. Trochu lepsi to bylo u druheho ditete, taky jsem brala vitaminy, FolGravid, doporucuju.
Reklama