Fenomén jednovaječných dvojčat

0 tělesné podobnosti jednovaječných dvojčat jistě není třeba se zmiňovat. Vypadají podobně, jsou stejného pohlaví a stejné velikostí, mají stejnou barvu vlasů a kůže, stejnou váhu, mluví se stejným přízvukem a intonací a mají stejnou sílu. Ve stejnou dobu je začnou bolet zuby a často dokonce stejný zub. Onemocní stejnou nemocí, a to téměř současně.

Na stejné nemoci zemřou a běžně v přibližně stejnou dobu. To by nebylo nijak překvapivé u nakažlivých nemocí, avšak u dvojčat se objevují degenerativní nebo zhoubná onemocnění, která nesouvisí s bakteriemi a viry. Darwin uváděl případ dvojčat-bratrů, z nichž jeden žil v Paříži a druhý ve Vídni. U bratra v Paříži se objevilo opakující se vnitřní zánětlivé onemocnění očí. Navštívil svého lékaře a řekl mu: "Můj bratr ve Vídni bude mít oční zánět jako já." Lékař tomu nevěřil, ale o několik dni později pacient přinesl dopis od svého bratra, ve kterém stálo: "Vrátil se mi zánět oka. Určitě jej máš také."

Je zcela běžné, že rodiče obtížně dvojčata rozlišují a příležitostně je jedno potrestáno za neplechy druhého. Jsou známy případy dvojčat, která byla při koupání náhodně zaměněna, takže nebyla žádná jistota jejich pravé totožnosti. Dvojčata se někdy dívají do velkého zrcadla a mluví s obrazem, který považují za druhé dvojče. Tyto problémy se zmenšují, jak dvojčata odrůstají, začínají si uvědomovat svou identitu a získávají jemné rozlišující rysy. Přesto je zaznamenán případ malíře, který pracoval na dvou jednotlivých portrétech dvojčat a který nebyl po určité době schopen rozpoznat, kterému dítěti patří který portrét.

Dalo by se očekávat, že jsou-li jednovaječná dvojčata geneticky totožná, měla by si být velmi podobná i po stránce duševní. Zkušenost to potvrzuje.

Existují četné záznamy o dvojčatech, jejichž vkus, zájmy, názory a zaměření byly natolik podobné, že se dalo říci, že dvojčata byla svým způsobem jedním člověkem. Dvojčata trpí stejnými duševními a tělesnými poruchami, které obvykle propuknou ve stejnou dobu. I když byla od sebe odloučena velmi záhy, uzavřou manželství s velmi podobnými partnery, budou žít v podobných domech, sdílet stejné základní postoje, nosit stejný typ oblečení, vyhledávat stejný druh práce, pěstovat stejné sporty a vstoupí do stejné politické strany.

Dvojčata se běžně zamilují do stejného člověka a to může způsobit problémy. Ožení-li se jednovaječná dvojčata s jednovaječnými dvojčaty, nedokážou se manželé někdy spolehlivě rozlišit. Naštěstí se jednovaječná dvojčata mají navzájem obvykle velmi ráda a takové problémy řeší s humorem. Násilným oddělením trpí, dokonce se tím velmi těžce trápí. Tuto jejich blízkost uznává i britská armáda, která obvykle jednovaječná dvojčata odvede do stejného útvaru, takže mohou sloužit společně, a pokud možno se vyhýbá jejich odvelení na různá místa.

Některé záznamy o mimořádné duševní podobnosti jednovaječných dvojčat jsou pozoruhodné. V jednom případě byli dva chlapci odděleni hned po narození a adoptováni do různých amerických rodin. Ve škole oba nenáviděli gramatiku, ale bylí docela dobří v matematice. Oba se dali k policii a oba získali stejnou hodnost, zástupce šerifa. Oba jezdili v chevroletu. Oba měli psa jménem Toy. Oba se oženili se ženou jménem Linda a oba se rozvedli. Oba se znovu oženili - s ženou jménem Betty.

Zdá se, že jednovaječná dvojčata sdílejí své myšlenkové procesy. Často zároveň pronesou stejnou spontánní poznámku. Jeden začne větu a druhý ji dokončí. Společně začnou zpívat stejnou píseň. Máme záznam o jednom dvojčeti, které bylo ve Skotsku, uvidělo tam krásné skleničky na víno a rozhodlo se, že se budou líbit jeho bratrovi a koupilo je. Mezitím jeho bratr, který byl v Anglii, narazil na ty samé skleničky a koupil je jako překvapení pro druhého bratra.

Tato podobnost temperamentu a osobnosti se rovněž vztahuje na duševní poruchy. Máme zaznamenán případ bratrů, kteří byli léčeni v psychiatrické léčebně. Tito muži byli nevrlí a samotářští a byli od sebe zcela odloučeni. Neexistovala mezi nimi žádná komunikace. Přesto měli stejné bludy, že je pronásledují stejní nepřátelé, kteří je chtěli zničit stejnými způsoby. Oba bratři měli sluchové halucinace. Čas od času, v rozmezí několika měsíců a s přesnou shodou oba bratři prodělávali fascinující změnu duševního stavu. Vzchopili se, podávali stejné stížnosti, požadovali vyšetření u doktora a trvali na tom, aby byli propuštěni na svobodu.

Jediný závěr, který z těchto důkazů můžeme udělat, je ten, že lidé se stejným mozkem mají velmi podobnou mysl. Mysl závisí na fungování mozku a struktura mozku je určena bílkovinami, které jsou určeny kyselinou DNA. Jednovaječná dvojčata mají DNA totožnou. Od okamžiku, kdy se vyvine mozek a smyslové orgány, je však mozek rovněž vystaven vstupním informacím, které nejsou určeny DNA. Víme, že tyto informace z prostředí mají na vývoj mozku a následně na vývoj mysli velký vliv, avšak poznatky o jednovaječných dvojčatech nám ukazují, že i když jsou dvojčata vystavena velmi rozdílným vlivům prostředí, přesto si často zachovají pozoruhodně podobnou mysl. Může to být částečně tím, že počáteční podobnost nutí tato dvojčata vyhledávat podobné prostředí. Je dokonce možné, že jejich neurologická podobnost způsobuje, že vstupní informace zpracovávají nebo interpretují takovým způsobem, aby různorodé vstupy více připodobnili.


Zdroj: Robert M. Youngson - O šílenství, podivínství a genialitě, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele sevgi
  sevgi (anonym)

  Tak tomu neverim! Dvojcata jsou identicka fyzicky ale psychicky? Rozhodne ne. To by znamenalo, ze clovek je ovlivnen jen genetickymi dispozicemi a to neni pravda, v utvareni osobnosti hraje taky dost velkou roli prostredi, zivotni zkusenosti... Je mozne ze dvojcata maji stejnou poruchu ve stejny cas - jen pokud je to ovsem dano geneticky... A presto by se geneticka vybava nemela tak precenovat.

  Kvě 15, 2002
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Musím oponovat sevgi. Já jsem jednovaječné dvojče. Je nám 21 let. Nemoci jsme měli vždy stejné, menstruace nám poprvé začala jen asi s měsíčním odstupem. Teď když má menstruaci jedna z nás (cykly máme řízené hormonálně) tak druhá má bolesti v podbříšku, je jí špatně od žaludku a podobně. Když měla moje sestra před rokem operaci nosní přepážky, bolel mě nos a často mi z něho tekla krev. Chodili jsme spolu do školky, na základce jsme spolu chodili do stejné sportovní třídy a dělali jsme spolu voleybal. Pak jsme k tomu přidali lehkou atletiku a nejlepší výsledky jsme dosahovali ve stejných disciplínách.Na střední škole jsme obě nejvíce vinikali ve stejných předmětech a na vysoké škole také. Obě jsme trpěli anorexií ve stejnou dobu, když má jedna z nás nějaký problém, cítí se špatně i druhá.Jsme naprosto stejné jak ve věcech psychických i fyzických.

  Dub 05, 2004
 • Obrázek uživatele žabka
  žabka (anonym)

  a to neplatí jen o jednovaječných dvojčatech. Já mám o dva roky mladší sestru a už od mých 13, kdy mě sestra dohonilavýškově i váhově, si nás pořád pletou učitelé, příbuzní i rodiče. Máme stejný typ vlasů a i když jsme byly každá o prázdninách jinde, často jsme se vracely ostříhané úplně stejně. Obě jsme hrály na housle (se stejnou nechutí),klavír a pár let jsme taky hrály basket. Ve škole nás obě baví matika, technyčky a výtvarka, ale nesnášíme jazyky. Když nedávno sestra donesla domů test, který psali ve škole, měla tam úplně stejné chyby jako před dvěma lety já. Jediné, v čem se lišíme, je písmo. Já mám sklon doleva, ona píše kolmo k řádku. Obě ale píšeme stejně nečitelně.

  Čer 27, 2006
 • Obrázek uživatele skeepy
  skeepy (anonym)

  je to velmi zajímavé a skoro i logicky nemožné,ale je to tak!Jen s tim vkusem to nemusí být stejné.Znám jednovaječná dvojčata,jeden má styl do hip-hopu a ten druhý do rocku,nosí každý uplně jiné oblečení a jinak,udělané vlasy.Ale vše osttaní sedí!!!

  Dub 13, 2007
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Je vidět, že o dvojčatech nic nevíš.

  Kvě 08, 2007
 • Obrázek uživatele emba
  emba (anonym)

  genetika urcite hraje nejakou roli, ale je dost velka blbost svalovat to jen na ni. pokud budou deti od sebe odtrzene, tak mohou mit stejne konicky, stejny styl, ale taky mohou mit uplne jine zajmy, i kdyz samozrejme pokud maji strach z letani, tak tezko budou delat paragliding, ale spise jedno z dvojcat gymnastiku a druhe treba atletiku. aby ale neco lide (nejen dvojcata) delali, nosili atd...musi k tomu dostat prilezitost. i v busi se muze narodit druhy nadany mozart...kdyz se mu ale nedostane sance hrat na piano, tak to nikdo neobjevi. ale geneticky bude hudebni genius. my s brachou dvojcata nejsme, ale mame podobne zivotni nazory, nosime stejny styl obleceni, poslouchame podobnou hudbu, mame podobne konicky...holt jsme vyrustali ve stejnem prostredi nasi na nas uplatnovali stejne vychovne metody (bez ohledu na to, jsi kluk nebo holka) a tak jsme v mnohem stejni.

  Črv 22, 2008
 • Obrázek uživatele *Tee
  *Tee (anonym)

  Mám dva kamarády. Jsou to také jednovaješná dvojčata a je pravda, že by se od sebe neodloučili, ale zároveň mají každý jinou povahu.Zajímavé bylo to, když jsem seděla naproti nim a oni se najednou podívali na strop. Koukla jsem se taky a byla tam moucha. Podívala jsem se zpět na ně a oni oba nastejno pozorovali její let, aniž by si všímali jeden druhého. Znám je z táborů a je pravda, že ač jsou v jiných týmech, mají vždy podobnou taktiku a náladu :)

  Črv 21, 2012
 • Obrázek uživatele Pet
  Pet (anonym)

  Mám jednovaječné kluky a je to pravda.Mají ale jiné povahy,takže,když se rychle vymění,řeknu si ,ale to dělá ten a fakt se tím utvrdím.Jeden nám přišel sdělit,že druhý je teplý,nebyl!Druhý den dostal horečku a neštovice.Ten,co na to poukázal je dostal těsně před koncem inkubační doby - za 19 dní.Je to hezké je mít,ale strašně náročné.Papouškují jeden přes druhého a chtějí být středem pozornosti.Jsou jim 4 roky.

  Črv 18, 2013
 • Obrázek uživatele Druhédvojče
  Druhédvojče (anonym)

  Narazila jsem v téhle diskuzi na téma první menstruace (nějaká paní jo nakousla)Jsem z dvojvaječných dvojčat, a první menstruaci jsme měli ve stejný den cca o 1 hodinu po sobě. Jen tak pro zajímavost :)

  Lis 27, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama