Reklama

Epileptické záchvaty a epilepsie v dětském věku

Na otázky odpovídá: Prim. MUDr Hana OšlejškováKlinika dětské neurologie Dětské nemocnice FN Brno a LF MU Brno, Černopolní 9, 625 00 Brno - Dětská část Centra pro epilepsie Brno

Jsou nějaké rozdíly mezí epilepsií v dospělosti a u dětí?

Rozdílů mezi epilepsií dětí a dospělých je mnoho. Je tomu tak proto, že epilepsie v dětském věku probíhá v mozku, který se vyvíjí a zhruba do 6-ti let vyzrává.

Setkáváme se s pestřejší paletou záchvatových projevů, která je do určité míry závislá na věku dítěte, rozlišujeme řadu tzv. věkově vázaných epileptických syndromů, od benigních, které se mohou i spontánně vyhojit až po vysloveně maligní, které devastují psychomotorický vývoj dítěte a kdy je obtížné záchvaty potlačit a vedou k rozvoji epileptické encephalopatie, tj. závažné postižení mozkových funkcí a jejich rozvoje. Správné rozpoznání a klasifikace epilepsie na různé typy a syndromy je velmi důležité z hlediska prognostického i volby léčebné strategie. 


Zvláště u "maligních" epileptických syndromů musí být léčba velmi správně cílená a razantní. V dětství obecně hrozí daleko vyšší riziko nebezpečí z prodlení, protože aktivní epilepsie pozastavuje psychomotorický vývoj a škody způsobené opakováním záchvatů s energetickým vyčerpáním mozkových buněk se později těžko dohánějí a ve vyšším věku se projevují zvl. mentálním handicapem. Rozdílná jsou i antiepileptika (léky proti epilepsii), která se používají. Ne všechna antiepileptika jsou vhodná pro všechny typy epileptických syndromů a pro všechny věkové skupiny. 

 

Jaká je léčba epilepsie?

Léčba epilepsie je široký pojem, zahrnuje v prvé řadě léčbu farmakologickou, případně chirurgickou, ale nesmíme zapomínat ani na pomoc psychologů, pedagogů, i sociálních pracovníků, kteří všichni ovlivňují kvalitu života epileptika, jeho rodiny a celého okolí.

Léčba epilepsie spočívá v prvé řadě v podávání antiepileptik. Ta se používají již od minulého století a stále se vyvíjejí nová, se snahou zlepšit jejich léčebný profil a minimalizovat nežádoucí účinky. Správně volenou léčbou, cílenou na určitý typ záchvatů a epileptického syndromu lze zkompenzovat přes polovinu pacientů. Nevhodně zvoleným lékem lze bohužel i mnoho pokazit, a v dětském věku to platí dvojnásob. Pokud se po podání prvého antiepileptika nedaří dosáhnout bezzáchvatovosti, volí se další lék, v takovém případě je již šance na úspěch jen 10-15% a s každým dalším lékem dále klesá. 

Pokud se vyčerpají možnosti farmakoterapie, hovoříme o farmakorezistenci.

 

Mají i nekompenzovaní pacienti nějakou šanci, že budou žít bez záchvatů?

U nekompenzovaných pacientů stojí za to vždy nemoc přehodnotit od základů, v prvé řadě odlišit neepileptické záchvaty (ty tvoří u tzv. refrakterních epilepsií až 20% !!), znovu určit typ záchvatu, zhodnotit EEG a nutností je doplnění video EEG, což je souběžné snímání EEG a videozáznamu pacienta. Zvážit vhodnost použitého antiepileptika, eventuelně vyzkoušet lék nový. Díky neustálému výzkumu máme k dispozici nová moderní antiepileptika, některá mají vyšší účinnost a zároveň nízký výskyt nežádoucích účinků, díky nim se leckdy podaří zbavit záchvatů i farmakorezistentní pacienty.

Jako poslední léčebné kroky jsou epileptochirurgické zákroky a implantace stimulátoru vagového nervu. Zejména v dětském věku je třeba, aby optimálního léčebného efektu bylo dosaženo co nejdříve, protože opakující se záchvaty mohou být pro vývoj mozku nebezpečné. Stojí zato se obrátit na Epileptologické centrum. Čtyři Centra pro epilepsii jsou v Praze a jedno v Brně. Mnoho užitečných informací lze nalézt na www.epilepsie.cz

 

Co pro dobrý léčebný výsledek u epilepsie u svého dítěte mohou udělat rodiče?

Nedílnou součástí léčby epilepsie - podobně jako u cukrovky omezení cukru v potravě - jsou režimová opatření. V dětském věku je to zvláště pravidelný rytmus spánku a bdění. Je důležité, aby dítě spalo dostatečně dlouho. Povrchní spánková stadia - což je situace usínání a probouzení - mohou provokovat záchvaty. Proto je vhodné tyto situace během dne omezit. Pokud se jedná o kojence a předškolní dítě, pak do normálního režimu patří i odpolední spánek. 

Vhodné je omezení běhů na dlouhé tratě a obecně aktivit spojených s velkou hyperventilací, která také může provokovat některé formy záchvatů. V některých konkrétních případech doporučujeme i omezení sledování televize a práci s počítači, ale toto doporučení rozhodně neplatí paušálně. Taktéž již není zcela zakázána čokoláda a kakao, což se tradovalo dříve. Časté dotazy jsou co se týká stravy - platí všechny zásady zdravé výživy.

 

Reklama

Reklama

Komentáře

katinka (Čt, 11. 5. 2006 - 23:05)
zajimavy clanek da se tady toho hodne dovedet.ja epilepsii mela a mam velky strach aby to nemeli do budoucna me deti.cili tu postradam clanenek. jestli se to muze dedit kdyz uz jsme vylecena nebo neco v tom smyslu.
Ludmila (Čt, 21. 9. 2006 - 11:09)
Vážená paní doktorko, náš 2 1/2letý vnuk onemocněl před 5 týdny epilepsií. Přes podávání depakine v kombinaci s kepprou se nedaří zvládat záchvaty. Je již 4 týdny hospitalizován ve Ostravské fakultní nemocnici, jeden týden byl léčen v opavské nemocnici. Máme obavy o jeho další vývoj,průběh nemoci se nelepší a ošetřující lékař nás nabádá k trpělivosti. Po přečtení Vašeho článu ze dne 17.2.2006 bychom chtěli vznést dotaz , zda uplynulá doba 5 týdnů bez zlepšení zdravoního stavu vnuka je stále ještě v normě, nebo zda se máme zajímat o léčbu v některém z dětských center pro léčtu epilepsie.
Děkuji .
Alexandra (Po, 1. 1. 2007 - 19:01)
Vážená paní doktorko můj syn má od 2.let epilepsi záchvatyjsou potlačeny.Bere léky
lamictal50mg timonil 150mg má problémy se soustředěním aspánkem .dělá mu zle ostrost světla.Prosím o radu.Děkuji
Jana (Po, 29. 1. 2007 - 16:01)
Ahoj,Alexandro můj 3.5 syn má taky epilepsii bere taky lamictal 50mg ,naposled měl záchvaty před 2 rokama a tak se mu pomalu budou vysazovat léky snad už bude pokoj!Je taky nesoustředený a hyperaktvní......Drž se
Jana (Po, 29. 1. 2007 - 16:01)
Ahoj,Alexandro můj 3.5 syn má taky epilepsii bere taky lamictal 50mg ,naposled měl záchvaty před 2 rokama a tak se mu pomalu budou vysazovat léky snad už bude pokoj!Je taky nesoustředený a hyperaktvní......Drž se
Kamila (Ne, 20. 5. 2007 - 13:05)
Co to znamena mioklinicka epilepsie děkuji za odpověď předem
Eli (Po, 21. 5. 2007 - 10:05)
to Kamila
Asi se bude jednat o myoklonickou epilepsii.
Myos znamená sval, nebo vztah ke svalu, klonus je prudký záškub, křeč.
Myoklonická epilepsie se projevuje záchvaty svalových křečí, záškubů. Patří k epilepsiím začínajícím v dětském věku, většinou jsou doprovázeny i dalším druhem epileptických záchvatů.
rytíř Nagual (Po, 21. 5. 2007 - 11:05)
VELKÁ HRA RYTÍŘŮ NAGUALU

Svět je takový, jaký je. Je to svět nekonečných variant.
Náš život je ale takový, jaký si jej vytvoříme. Sílu na to máme v sobě.
Jaroslav Polák

Síla člověka je v jeho dětech. Chce, aby se měly lépe, byly zdravé, vzdělané, šťastné a měly ve svém životě dobré cíle a motivace.
K tomu, aby byly vzdělané, jsou školy. K tomu, aby byly zdravé, je zdravotnictví. K tomu, aby byly šťastné, jsou životní cíle. Ani jedno z toho není dnes plně funkční.
Ale těžko lze něco vytýkat školství, zdravotnictví, či životu samotnému. Při pevné vůli se dnes, alespoň v rámci Střední Evropy, můžete naučit čemukoli chcete, žít naprosto zdravě a vést takový život, jaký si zvolíte. Tak v čem je problém ?
Současné děti a teenageři postrádají motivaci. Motivaci se učit, dbát o své zdraví a usilovat o své štěstí. Na slova
Návštěvník (Po, 28. 5. 2007 - 19:05)
Po půl roce usilovného snažení po nemocnicích,je náš kluk na tom lépe.Konečně nám pomohli v Motole a věřím,že natrvalo.Má benigní,rolandickou epilepsii s nočními záchvaty ve spánku.Máme nový lék Cepru a má spoustu energie a začíná i lépe se pohybovat.Snad máme trápení za saebou.Až pojedeme za 14 dní na kontrolní eeg,tak doufám bude pěkné.Na vlastní oči jsem viděla,co nesprávné léky mohou udělat s člověkem.Zažít to znovu nechci,padal mi syn,motal se a nic ho nebavilo.Postupně mu ochabovali končetiny a horšila se mu mluva.
Radka Havelková (Po, 28. 5. 2007 - 19:05)
Po půl roce usilovného snažení po nemocnicích,je náš kluk na tom lépe.Konečně nám pomohli v Motole a věřím,že natrvalo.Má benigní,rolandickou epilepsii s nočními záchvaty ve spánku.Máme nový lék Cepru a má spoustu energie a začíná i lépe se pohybovat.Snad máme trápení za saebou.Až pojedeme za 14 dní na kontrolní eeg,tak doufám bude pěkné.Na vlastní oči jsem viděla,co nesprávné léky mohou udělat s člověkem.Zažít to znovu nechci,padal mi syn,motal se a nic ho nebavilo.Postupně mu ochabovali končetiny a horšila se mu mluva.
Katka (So, 19. 1. 2008 - 13:01)
Dnes jsem byla tancovat s mím kamaráde,který nikdy netrpěl epileplilí, ale najednou se začal třást a spadl na zem. Pak se začal dusit rychle jsme ho otočili, aby mu nezapadl jazyk, deset minut se choval jako dítě, které nic neumí, nic nezná. Byl jako v komatu jen nás tak tiše pozoroval. Zavolali jsme naši trenérku a jeho rodiče. Teď Honyík , kterému je 15 leží v Písecké nemocnici.JEDINOU ÚTĚCHOU JE, ŽE VÍM ŽE SE UZDRAVÍ A BUDE JAKO VŠICNI NORMÁLNÍ KLUCI.DOUFÁM A NIKDY SE TOHO NEVZDÁM.
Kristýna Hrášková (Čt, 17. 4. 2008 - 12:04)
Dobrý den,

Píšu článek o epilepsii u dětí a ráda bych poprosila maminky, které mají dítě trpící epilepsií, zda by mohly přispět svým názorem do článku. Měly by tam být vaše pocity, jestli si myslíte, že je lepší se o dítě úzkostlivě bát nebo naopak radši nedělat z toho tragédii, jaké to může mít následky, vaše zkušenosti. nebo pokud jste během té nemoci u vašeho dítěte změnila názor. Pokud budete chtít přispět svým názorem, pohledem, budu ráda, když mi pošlete svůj názor na email Kristyna.Hraskova"seznam.cz byla bych ráda, kdybyste souhlasily s uveřejněním vašeho jména a města, pokud ovšem nebudete chtít uvést jméno, budu to respektovat. Předem děkuji za vaše příspěvky. S pozdravem
Kristýna Hrášková
Zdeňka (Pá, 16. 5. 2008 - 22:05)
Dobrý večer, jsem moc ráda, že jsem našla váš příspěvek. Mám syna, v říjnu mu bude 11 a od prosince 2007 trpí epilepsií-absence. Bereme léky, tento týden je hospitalizován v Hk pro bolesti hlavy a očí. Bohužel nejsme s péčí spokojeni a hlavně s přístupem-neinformovaností nás rodičům, tak plánuju, že se hlasitě ozveme. Budu moc ráda, pokud napíšete a vyměníme si své názory atd.... Mějte se
Mirka (Čt, 26. 6. 2008 - 14:06)
Dobrý den mám dceru 11 měsíců,od půl roku trpí epilepsii.Nyní jsme v TNemocnici kde ji nasadili sinaktenovou léčbu.Jsem zde spokojená jen mám strach s vedlejších účinků.Mám ještě dvě děti a ty jsou vpořátku.Zdravím vás a přeji vám hodně trpělivosti Mirka
Adéla Hanesovská (Pá, 18. 9. 2009 - 10:09)
Dobrý večer, jsem moc ráda,...Dobrý den Zdeni,jsme na to stejně.můj syn bude mít v listopadu 2009 11 let a v srpnu měl první epileptický záchvat.jsem naprosto zoufalá a nešťastná,když nám to lékaři potvrdili myslela jaem že nechci žít.bojím se velmi.Adéla.
Mája (Pá, 18. 9. 2009 - 12:09)
Dobrý den.Mé dceři je 18 let a od svých 11 let trpí epilepsii.Její první záchvat byl velký.Byla hospitalizovana týden.Lékaři jí nasadili Depakine a Kalikor.Během půl roku měla asi tři malé záchvaty.Do svých 17 let měla klid a léky jí byly postupně vysazovány.Po úplném vysazení dostala za dva měsíce opět velký záchvat.Takže jí lékařka nasadila znova Depakine.Ted´má pokoj, akorát se musí sama hlídat.(nevysilovat se,chodit včas spát,atd.Vadí ji blikavé světlo.
Milá pani Adélo.Taky jsem měla stejný pocit jako vy,když jsme to zjistili.Nic se nebojte.Ono se to s věkem urovná.
marie (Pá, 18. 9. 2009 - 13:09)
připojuji se k máje. Máme, dnes již dopělého, syna s epilepsií. Má poúrazovou epilepsii, asi rok po úrazu na kole. Bylo mu asi 7,měl třeba 20 malých záchvatů denně. Začalo to nenápadně, tiky ramene.Dlouho na mne doktoři koukali jako na krkavčí mámu, že ho chci podrobit důkladnému vyšetření. Ležel v nemocnici asi 3 neděle, nenašli nic, až když usnul na EEG, tak mu dali diagnozu a začali ho konečně léčit. Vystřídali jsme spoustu léků, jeho problém byl, že byl hubený a jeho tělo nestačilo na zpracování tolik léků, aby byla léčba účinná. Takže buď měl problémy s játry, nebo záchvaty. Pak jsme se přestěhovali do jiného města a změnili doktora a rázem mu dali léky jiné, retard, takže je bral jen 2x denně. Velice se mu ulevilo, začal více jíst a lépe prospívat. Až do puberty byl kompenzovaný a doktorka mu postupně léky snižovala až vysadila. Když bylo synovi asi 20 let, byl už bez léků a dostal obrovský záchvat, kdy padl na zem, našli jsme jej v bezvědomí, s rozbitou hlavou, celý potlučený, pomočený. Odvezla jej rychlá, vyléčili otřes mozku a zase začal užívat léky. Dneska bere Depakine, je plně kompenzovaný. Pracuje, je bez záchvatů, ale musí pravidelně!!! brát léky, přesně podle návodu, nesmí pít, nesmí ponocovat, opatrně kino s efektama a opatrně s PC monitorem.
Také jsem si myslela, cože za ránu nás to potkalo, za ta leta jsem se s tím smířila,nic jiného mi vlastně ani nezbývá. Čas to srovná a musíš se o svoje dítě prát, tvrdě vyžadovat účinnou léčbu. Je spousta preparátů, každému vyhovuje něco jiného. Také jsme dlouho hledali kombinaci, jak zlepšit život. Musíte si sednout s doktorem, abyste k němu měli důvěru.
Alice (So, 3. 10. 2009 - 22:10)
Dobrý den p. doktorko, ráda bych se zeptala, zda může u dětí Epilepsii vyvolat např. stres, neklid v rodině,křik,při trestání - bití dítěte do hlavy????Ptám se proto, sousedky 7 letý syn, prodělal první záchvat před půl rokem, ona se k němu chová hezky, ale její muž. V nemocnici jim řekli, že příčina je nejasná. Ona se ale bojí, zda není tohle možná příčina propuknutí nemoci.
ZDENA (Ne, 11. 10. 2009 - 21:10)
Dobrý den p. doktorko, ráda...Pokud toho malého chlapce bijí do hlavy,může to být z toho.K tomu ještě stres...
andrea (Čt, 28. 1. 2010 - 12:01)
dobry den.som z kosic a moja dcera ma od 5m epilepsiu.bola operovana koli cyste na mozgu a ma zavedenu drenaz.kazde 2 tyzdne sme v nemocnici koli zachvatom.su to take krce ktore trvaju do 1min a ma aj 16krat do dna.no vcera 27.1.2009 som volala zachranku.moja dcerka chytila taky silny zachvat ktory sa lisil od tych co mala trval 15min.znovu sme v nemocnici.som uz bezmocna lekari nic nam nevedia povedat.neviem na koho sa uz mam obratit.
míša 20 (So, 16. 7. 2011 - 11:07)
Dobrý den, po pádu asi před 10ti lety jsem začala mít problémy s epilepsií, prošla jsem Motolem , kde mi opravdu pomohli v té době jsem brala 1000mg kepry ráno a večer a orfiril 300 rano a 600 večer, byli to dávky opravdu jako pro koně, ale zabírali navíc mě paní doktorka upozornovala na koplikace-vedlejší účinky orfirilu proto jsem se také rozhodla ho snižit,... ted jsem na místní klinice jako dospělý pacient a po sní žení orfirilu na 150mg ráno a 300mg večer se začali projevovat menší problémy,nyní po 2měsících je to už dost krušné dříve po záchvatech mě bolela hlava v místě temene ale ted jsou to především spánky,...je možné že se epilepsie může postupně vyvíjet a jestli ano myslíte že je to zhoršení,..že mě čeká další druh léku nebo se mi to tak trochu "přestěhovalo"děkuji
Simona (Po, 24. 10. 2011 - 20:10)
Dobrý den,
jmenuji se Simona, jsem studentkou oboru všeobecná sestra na Vysoké škole v Jihlavě.
Zpracovávám bakalářskou práci na téma - Edukace rodiny dítěte, u kterého byla diagnostikována epilepsie.
Prosím touto cestou rodiče a prarodiče dětí s epilepsií o vyplnění dotazníku. Dotazník je anonymní.
Pokud máte zájem vyplnit dotazník, nebo se o něm něco dozvědět kontaktujte mě prosím na [email protected]
Předem moc děkuji za ochotu.
veronika (Ne, 26. 5. 2013 - 19:05)
dobry den tady verča také mám 5letou holkčičku a už má epilepilepsi od 2 let a zatim dostala 4 zachvaty ted v unoru silný zachvat a 4 mesice potom další koukám že ji leky nepomahaj:(( přemyšlíme že ji odvezeme do prahy protože tady unas v chomutově si opravdu neporaděj a ja jsem stale ve stresu mám strach dekuji za odpoved
Radka (So, 8. 2. 2014 - 15:02)
Dobrý den,
jmenuji se...Ráda vám zodpovím dotazník,když mi ho poš[email protected]ám syna s epilepsií,takže vím,že s těmito dětmi to není nic jednoduchého.
Markéta (Út, 10. 6. 2014 - 19:06)
Ráda vám zodpovím...Dobrý den paní Radko, chtěla bych Vás požádat a poprosit o zodpovězení několika otázek, které mi pomohou k vypracování bakalářské práce na téma: Dítě s epilepsií. Bylo by to možný? Sama mám 11 dceru epileptičku, proto jsem si vybrala toto téma, kterému rozumím a vím, jaké těžkosti s Tím souvisí. Předem děkuji Markéta
Klára (Út, 10. 6. 2014 - 19:06)
Dobrý den paní Radko,...Dobrý den!
chtěla bych Vás touto cestou poprosit a požádat milé maminky o zodpovězení několika otázek, které mi pomohou k vypracování bakalářské práce na téma: dítě s epilepsií. Pokud budete mít zájem, tak mi napište na můj email [email protected] Děkuji Klára
Drahuška (Pá, 4. 7. 2014 - 21:07)
muj syn má 9 let má epilepsii myslite že máme narok na péči??
Petra (Po, 18. 8. 2014 - 22:08)
Dobrý den mám dceru 11...aj my mame za sebou synacthenovu kuru ak chcete mozete mi napisat [email protected]
Zdenek (So, 15. 11. 2014 - 22:11)
Dobry den minuli rok v kvetnu jsem prodelal zrejme jeden grand mal nerekli mi ze to byla na 100% epi ale zrejme jo ikdyz eeg negativni byl jsem na nem uz asi 10x a vzdy bez specifickeho nalezu i presto mi tenkrat odebrali ridicak na rok a nasadili leky po roce mi papiry vratili a ted mi vysazuje leky a opet mi odebrala papiry chci se zeptat, proc mi sebrala papiry kdyz mam eeg naprosto v poradku a prodelal jsem jeden epi v zivote po oslave kde jsem se mooooooc opil byl to jeden zachvat v zivote muze mi pri vysazovani medikace odebrat ridicak ? Dekuji
Láďa (Po, 1. 12. 2014 - 00:12)
Dobrý den, mám dotaz ohledně vysazování Depakine. U dcery ve 2 letech po 4 záchvatu byl nasazen Depakine, nyní po cca 2,5 letech bez záchvatu začínáme vysazovat. Nyní brala 180-0-180 a postup máme daný každý týden mínus 20-0-20 do 80-0-80 t.j. 5 týdnů, poté konzultace a další snižování.
Není to příliš rychlé? Máme fajn novou paní doktorku, ale ta předešlá nám říkala, že se bude vysazovat přes rok. Tak nám ta rychlost nějak nesedí. Raději budeme vysazovat déle a bez komplikací.

Předem moc děkuji za odpověď
Láďa
vanesska (So, 2. 6. 2012 - 23:06)
Je dost obtížné najít ordinaci, kde je možné udělat EEG u malého dítěte ve spánku bez zbytečných nerváků. Doporučuji EEG Institut v Praze 4, opravdu bezstresové vyšetření a dostanete i velký výtisk stránek EEG a podrobnou informaci o výsledku od paní doktorky.
janesm (St, 27. 1. 2010 - 21:01)
Dobrý den,mám holčičku má 2roky a 4 měsíce asi v 10 měsících se u ní začaly projevovat křeče a záchvaty které se jevily jako epileptické byl nasazen lék Convulex 3x denně 0,3ml asi rok je  bez záchvatů,léky stále bere a dávka se zvyšuje jak roste.Ted přemýšlím zda ji mám nebo nemám přihlásit do školky.Bojím se jak by tam zvládly kdyby náhodou záchvat měla a bere 3X denně léky,mám obavy ji nechat bez dozoru.Myslíte že mám nárok s ní zůstat ještě nějakou dobu doma?? V září mě končí mateřská jak se toto řeší?? Moc a moc díky za informace.Jana S. 
Reklama