Reklama

Dýchání během porodu

Břišní dýchání, Psí dýchání, Zadržení dechu, Přidechnutí, Předechnutí.

Břišní dýchání
Během porodu budete toto dýchání potřebovat v první době porodní během kontrakcí. Nádech během kontrakce vám pomůže okysličit krev a tím uvolnit bolest, která je způsobená nedostatkem kyslíku ve svalovině dělohy. Současně dodáváte dostatek kyslíku svému děťátku, které ho má během kontrakce méně.

Nácvik břišního dýchání
Leh na zádech, dolní končetiny pokrčené, chodidla opřená o podložku, mírně od sebe. Jednu dlaň si položte volně na bříško, druhou na hrudník (pro kontrolu, zda dýcháte správně). Pomalu začněte nadechovat nosem do bříška, nadechujte plynule na 5 dob, dlaň ruky se pomalu zvedá spolu s břišní stěnou. Ruka, která leží na hrudníku, by měla zůstat v klidu. Výdech pak provádějte pootevřenými ústy, také na 5 dob. Postupně můžete prodlužovat nádech a výdech na 8 a 10 dob. Dlaň ruky leží na bříšku jen volně, netlačí na něj. Nádech i výdech musí být plynulý. Jakmile zvládneme břišní dýchání v poloze na zádech, pokračujeme v procvičování ve všech polohách - leh na boku, vsedě a vestoje.

Psí dýchání
Toto dýchání budete potřebovat ke konci první doby porodní. Během kontrakce (stahu, bolesti) žena pociťuje nucení na stolici, porodní cesty však ještě nemusí být dokonale otevřeny a proto porodní asistentka nebo lékař vyzve maminku, aby ještě netlačila. Maminka na překonání těchto okamžiků použije psí dýchání. Jedná se o rychlé povrchní, mělké dýchání. Jako bychom dýchali jen do krku, nejedná se o rychlý nádech a výdech do plic. Tímto dýcháním se vyloučí hluboký nádech, po kterém by žena při nucení na tlačení reflexivně začala tlačit. Název psí dýchání tomu říkáme proto, že napodobuje všem známé rychlé dýchání psa s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem.

Nácvik psího dýchání
Při nácviku tohoto dýchání se osvědčila tzv. kolenoprsní poloha. Klekněte si, mírně roznožte, hlavu opřete o předloktí. Nyní se snažte rychle povrchně nadechovat a vydechovat. Provádíme nejprve 10, 15 a 20 vteřin.
Zvládnout toto dýchání není jednoduché, chce to čas. Je třeba pomýšlet také na to, že při delším nácviku může dojít k alkalóze organismu (Rychlé povrchové dýchání vede k nadměrným ztrátám oxidu uhličitého v krvi. K příznakům patří necitlivost končetin, mdloby a pocit neschopnosti popadnout dech.).

Reklama

Zadržení dechu
Ve druhé době porodní, v době vypuzovací je zapotřebí, aby se žena uměla správně nadechnout do plic a zadržet dech. Při správném nádechu plíce zvětší svůj objem, zatlačí na bránici. Ta pomáhá zvýšit účinnost tzv. břišního lisu, který spolu s dělož-ní kontrakcí pomáhá vypuzovat plod ven. (Břišní lis je tvořen plochými svaly břicha, které tvoří stěnu břišní dutiny - šikmé svaly, podélný a příčný sval.).

Nácvik zadržení dechu
Leh na zádech, ruce podél těla, chodidla opřená o podložku. Zhluboka se nadechněte do plic (musíte vidět, jak se vám zvedá hrudník) a zadržte dech na 10 vteřin. Pak vydechněte. Postupně při dalších cvičeních prodlužujte dobu zadržení dechu na 20, 30 ... vteřin až na 1 minutu. U porodu však žena většinou nevydrží zadržet dech na 1 minutu a celou dobu tlačit. Proto se musí naučit tzv. "přidechnutí" případně předechnutí.

Přidechnutí
Nadechněte se a zadržte dech. Ve chvíli, kdy již máte pocit, že s dechem nevystačíte, znovu krátce, rychle nadechněte, aniž předtím vydechnete.

Předechnutí
Znovu se nadechněte, zadržte dech a jakmile nemůžete déle dech zadržet, zprudka vydechněte a okamžitě nadechněte znovu. Uvádí se, že během jedné kontrakce u porodu, která trvá 1 až 2 minuty může žena 2x předechnout. Při nácviku zadržení dechu můžete předechnout po 30 vteřinách, pak po 20 vteřinách a nakonec po 10 vteřinách. I u porodu žena vydrží s prvním nádechem nejdéle, pak kratší dobu a při posledním nádechu už kontrakce většinou ustupuje a tlačení přestává mít efekt.

Zdroj: Ludmila Sikorová - Cvičení a pohybové aktivity v těhotenství, nakladatelství Computer press

Reklama

Komentáře

Reklama