Reklama

Děti potřebují pro zdraví aspoň hodinu aktivního pohybu denně!

Přirozené sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech, prakticky vymizelo. Jak je vrátit zpátky do hry, aby pro ně kotoul, hod míčem nebo skákání přes švihadlo nebyly nepřekonatelnou překážkou? Odpověď dává projekt Děti na startu.

Přirozené zdravé sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech a bylo pro ně zábavou, v dnešní době prakticky vymizelo. S nedostatkem aktivit, jako je chůze, běhání nebo lezení, souvisí i zhoršující se schopnost dětí zvládnout základní pohyby, například hod míčem, kotoul nebo různé druhy skoků včetně skákání přes švihadlo. Situace je mnohdy taková, že děti buď nesportují vůbec, nebo se od velmi útlého věku na přání rodičů věnují úzce pouze jednomu konkrétnímu druhu sportu: tenisu, fotbalu, atletice a dalším. 

„Jenže náročný trénink a tlak na výkon ubírá dětem na radosti z pohybu. Ostatně není výjimkou, že u dítěte dojde k vyhoření, kdy se sportem poměrně brzy úplně skončí. Navíc jednostranný pohyb bez dalších kompenzačních aktivit může vést i k poškození pohybového aparátu,“ upozorňuje Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a koordinátorka projektu Děti na startu, který má za cíl navrátit původní myšlenku přirozeného zdravého sportování a zábavy a naučit děti brát pohyb jako přirozenou součást života. Ostatně – podle údajů Světové zdravotnické organizace má více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí je obézních. Dětská obezita je i u nás velký problém, který si překvapivě často neuvědomují ani sami rodiče. 

Stop dětské nadváze, obezitě a lenosti

„Projekt Děti na startu vznikl před 10 lety, kdy jsme si začali všímat narůstajícího počtu dětí s obezitou, dětí, které nesportují, a třeba se i zbytečně omlouvají z tělesné výchovy. Také jsme zjistili, že děti si často myslí, že sport je jen pro vyvolené, ale to samozřejmě vůbec není pravda,“ popisuje začátky vzniku celorepublikového projektu Děti na startu jeho autorka Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která je nejen cvičitelkou a trenérkou, ale také mistryní světa a Evropy ve fitness stepu.

Reklama

Pilotní projekt Děti na startu byl zahájen ve školním roce 2012/2013 v Železném Brodě a následně v Semilech. V současné době je už do projektu DNS zapojeno téměř 30 000 dětí a 285 středisek, která jsou zastoupena ve všech krajích České republiky. Pohybová průprava probíhá jednou týdně během školního roku, a to ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školách, sportovních klubech i fitness centrech, vždy pod vedením odborně vyškolených pedagogů, trenérů a instruktorů. Ti všichni se snaží rozvíjet u dětí základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Ale pouze zábavnou formou, bez soutěžení a porovnávání výkonů.

Projekt Děti na startu je určen všem dětem od 4 do 9 let bez rozdílu, proto si sportování můžou vyzkoušet opravdu všechny děti – tedy ty více i méně pohybově nadané, štíhlé, s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev. V projektu cílíme na základy míčových her, atletiky, motoriky a gymnastiky. Jsou to skutečně základy, rozhodně žádná specializace, jde nám o to, aby cvičení děti bavilo, aby se na něj těšily. Děti a jejich výkony nijak neporovnáváme, nesoutěžíme,“ připomíná základní pravidla projektu Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. 

 

Nepropásněme ten správný okamžik!

Podle Jany Havrdové, prezidentky Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, je nejdůležitější nepropásnout období pro vybudování pozitivního vztahu ke sportu, a tím je předškolní a mladší školní věk. „Je důležité dětem umožnit sportovat a hýbat se, mít pohyb jako nedílnou součást dne. Co například vystoupit ráno o zastávku dřív a dojít s ním do školy pěšky, vytáhnout ho odpoledne na procházku třeba nakrmit kachny, vyzvat ho na souboj v badmintonu či ping-pongu, doprovodit ho na hřiště, kde může prolézat, zavěšovat se a učit se všestrannému pohybu.“ 

Šedesát minut pohybu, které jsou považovány pro děti tohoto věku za ideální, se tak nemusí napasovat do jedné konkrétní hodiny, počítá se pohyb za celý den. Podle Světové zdravotnické organizace je proto ideální rozprostřít různé aktivity do celého dne tak, aby z nich vznikly minimálně desetiminutové ucelené bloky.

 

Reklama

Komentáře

majkl1679 (Ne, 18. 9. 2022 - 07:09)
Ano stačí , aby si došel do mekáče na hambáče ... a zpátky
Kristýna (St, 21. 9. 2022 - 12:09)
Taky bych řekla, že plno rodičů to přepálí, když jsou děti malé - jdou z kroužku do kroužku a pak na druhém stupni již nemají o nic zájem. Za mého dětství to bylo naopak - pro malé děti žádné kroužky nebyly, začínaly jsme až tak v 5.třídě, no a vydrželo nám to až do dospělosti.
Bernie (Čt, 22. 9. 2022 - 05:09)
Líní jsou
Reklama