Reklama

Děti po pandemii mají oslabenou imunitu: Průjmy, angíny, záněty průdušek

 

Dětské oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice je i nadále plné malých pacientů, které trápí respirační i střevní problémy. Je to důsledek oslabeného imunitního systému dětí po pandemii koronaviru.

„Zaznamenáváme stále velký počet akutních respiračních onemocnění, konkrétně horních cest dýchacích, ale také se nesnižuje počet dětských pacientů, kteří mají akutní onemocnění trávícího traktu, v tomto případě se jedná zejména průjmy,” potvrzuje MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení vítkovické nemocnice. Je to určitě neobvyklé a nebyli jsme na to v minulých letech zvyklí. Dalo se ale předpokládat, že jakmile se děti vrátí po pandemii, během které se sociální kontakty mnohdy snížily na minimum, do škol a různých kolektivů, tak si onemocněními projdou.”

V posledních týdnech jsou lůžka na dětském oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice téměr neustále plná a hospitalizace malých pacientů je o to náročnější, neboť je třeba mít oddělené pacienty s virovým onemocněním od těch s onemocněním bakteriálního původu. „Musíme velmi rychle reagovat a propouštět uzdravené ti včas, protože množství hospitalizovaných dětí stoupá každým dnem,” pokračuje primář. Velká část dětí končí na jednotce intenzivní péči. Obzvlášť jsou to případy těžké dehydratace při průjmových onemocnění, ale máme i děti, které vyžadují kyslíkovou terapii pří případech akutních respiračních onemocnění dolních dýchacích cest,” konkretizuje současné hospitalizace MUDr. Boženský a přidává vysvětlení aktuální situace: Děti na infekce trpí každoročně, covidová epidemie ale změnila naše chování a možná jsme ztratili zkušenosti, které jsme měli s respiračními infekty. Covidová situace změnila náš imunitní systém, možná se stal trošičku lenivějším a samozřejmě mu bude nějakou dobu trvat, než si zvykne na nové respirační infetky.”

Dobrou zprávou alespoň je, že výrazněji o sobě nedává zatím vědět chřipka, která se však dříve nebo později na nemocnosti dětské i dospělé populace projeví. „Pokud nepřijde v jarních měsících, tak určitě ji očekáváme na podzim. Chřipka určitě nezmizela,” dodává na závěr MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Otrava-Vítkovice.

Reklama
Reklama

Komentáře

Mischulka (Čt, 28. 4. 2022 - 21:04)
No tak to je pravda! Moje děti měli vždycky poměrně dobrou imunitu a většinou překonaly všechny chřipkové epidemie a tak podobně bez onemocnění. Od té doby, co se musel pečlivě nosit respirátor jsou ale furt nemocní. A to do nich denně cpu vitamíny... Musela jsem jim dokonce dokoupit i takové ty tlusté ponožky na doma, které do teď nepotřebovaly. Ty jsem nakonec sehnala na tomto e-shop second handu: www.onlinesekac.cz.
Entiko (Čt, 12. 5. 2022 - 06:05)
Souhlas
M. (Čt, 12. 5. 2022 - 09:05)
Tak v minulosti vždy se dbalo na to, aby se děti hýbaly, byly co možná nejvíce venku, na slunci. Nemocné děti se kvůli tomu posílaly do lázní, ozdravoven, do hor, k moři. A co se udělalo při kovidu? Děti se zavřely doma a když se náhodou vypustily, tak s náhubkem a dezinfekcí...Jak jinak to mohlo dopadnout než oslabenou imunitou?
Reklama