Děti by měly navštěvovat zubaře od 1 roku

K zubaři by rodiče měli přivést dítě poprvé v jednom roce. V té době mívá čtyři zuby nahoře, čtyři dole, není co spravovat, ale zubař s nimi probere zubní hygienu dítěte, jeho životosprávu i to, jak se vyvarovat komplikací, třeba při růstu čelistí. ČTK to řekla přednostka stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Taťjána Dostálová.

 “Lékař při prvním vyšetření také zjistí, zda u dítěte není vývojově něco, co by se mělo dlouhodobě sledovat,“ vysvětlila.

    Základ dětské zubní péče je podle přednostky dán už v porodnici, každé dítě tam dostane dětský zubní průkaz. V něm je napsáno, že první návštěva má být v roce. Řada rodičů se tím prý neřídí. “Dá se říct, že děti se dnes rozdělují na dvě kategorie - jedni, kde se všechno lepší, děti jsou opečovávané zubním lékařem i rodiči. Pak je druhá skupina, kde si rodiče neuvědomují, že by měli jít s dítětem k zubaři,“ shrnula.

    Podle ankety mezi pražskými stomatology chodí na pravidelnou prevenci k zubaři jen 40 procent dětí v předškolním věku. Výsledkem je, že každé čtvrté dítě už v raném věku má čtyři kazy a víc.

    Podle přednostky je důležité, aby péče začala zavčas, dokud se dítě nebojí a nemá ani negativní zkušenost s bolestí zubů. “A hlavně, když se objeví v raném věku malý kaz, snadno se spraví, kdežto když už je rozvrat chrupu, je ošetření pro dítě velmi stresující, často si tento zážitek nese do celého života,“ řekla Dostálová.

    Po rozpadu systému školních zubních prohlídek záleží na rodičích, zda dítě k zubaři dovedou. Pokud to udělají, až když dítě má bolavé zuby, bývá ošetření obtížné.

Specializovaných zubařů pro děti je v ČR málo, ideální podle lékařky by bylo, aby se vytvořila profese rodinných zubařů. “Když dítě vidí, že tatínek nebo maminka sedí na zubařském křesle a nic hrozného se neděje, tak také sedí na křesle bez problémů,“ řekla.

    Správné péči o chrup by měli dítě naučit rodiče. Děti by odmalička měly mít své kartáčky, mezizubní kartáčky a další pomůcky a měly by si pod dohledem rodiče zuby čistit. Pak ale jim rodič musí zuby dočistit, protože samy to ještě dobře nedokážou.
    Naďa Myslivcová - ĆTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele re
  re (anonym)

  ANO ABX SE ZUBAŘI MĚLI DOBŘE!!!!!!!!!!!!!

  Dub 17, 2014
 • Obrázek uživatele ppp
  ppp (anonym)

  Když už tak taky by měli vyhlásit, že to bude zdarma......

  Dub 22, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Jo ještě tak nějakého zubaře najít, když skoro všichni nepříjímají nové pacienty a bude to v pohodě.

  Dub 22, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama