Depresí mohou trpět i malé děti

"Odhaduje se, že deprese postihuje tři až čtyři procenta dětí," cituje italský deník Corriere della Sera Claudia Mencacciho, ředitele oddělení neurověd při nemocnici Fatebenefratelli-Sacco v Miláně a prezidenta Italské společnosti pro neuropsychofarmakologii.

"Některé děti trpí depresemi od prvních měsíců života. Souvisí to se vztahem mezi dítětem a matkou. Jestliže je dítě v matčině lůně vystaveno těžkému stresu nebo násilí, může to mít dopad na vývoj plodu. První zkušenosti dítěte mohou mít výrazný vliv na jeho psychické zdraví a mohou předurčovat větší náchylnost k depresím v dětství i v dospělosti," uvádí Mencacci.

U dětí se projevují obvykle jinak než u dospělých. Děti jsou neklidné, ustrašené či rozmarné. Projevy deprese se také mění s věkem.

Deprese se může projevovat společně s patologiemi nervového vývoje, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), která se výrazněji projeví, když dítě začne chodit do školy. Dětská deprese vede k tomu, že je pro dítě těžké soustředit se na výklad učitelky a psát úkoly. Jestliže vaše dítě bylo vždy vzorným studentem, ale náhle začíná nosit horší známky, může to být alarmující znamení. Příčiny horšího prospěchu však mohou být různé a nemusejí být spojeny s depresí.

Signálem spojeným s mnoha psychickými poruchami může být nespavost. Jestliže děti začínají špatně spát, často se budí nebo nemohou usnout, cítí se přes den vyčerpané. Některé děti pak raději zůstávají odpoledne doma a spí, než aby se věnovaly jiným činnostem.

Nikdo mě nemá rád, za nic nestojím - to jsou věty takzvaného falešného pesimismu, které můžeme od dětí slyšet. Jestliže se to příliš často opakuje, nepodceňujte to. Stejně tak když se s dítětem přestávají stýkat jeho vrstevníci a jemu na tom nezáleží. Depresivní osoby mají tendenci se od ostatních izolovat. Zvláště dobře to chápou adolescenti, kteří nezvou přátele vykazující příznaky deprese a touhy po izolaci. Kdo má deprese, nehledá zábavu.

Zatímco u dospělých je alarmujícím signálem trvalý smutek, děti mohou projevovat úzkost či nervozitu a popudlivost. Pokud je dítě nadměrně vznětlivé, agresivní nebo úzkostné, může to být alarmující známkou deprese.

Existuje rozdíl mezi zármutkem a depresí. Některé děti jsou chronicky nešťastné, z lékařského hlediska ale o depresi nejde. Abychom to rozlišili, stačí dítěti připomenout šťastné události. Kdo je nešťastný, ten se při vzpomínce na radostné okamžiky rozzáří. Depresivní dítě však nepocítí žádnou radost a často si nedokáže ani představit šťastnou budoucnost. Varovným příznakem je i častý pláč bez příčiny.

Deprese a úzkost se projevují rovněž somatickými problémy. Depresivní dítě si může často stěžovat na bolesti hlavy nebo žaludku. Jestliže vynechává školu a stěžuje si na různé bolesti, může to být signál, který nelze podceňovat.

Deprese jsou nemocí s výraznou složkou životního prostředí, ale významnou roli tu hraje i dědičnost. "Riziko deprese je sedmkrát vyšší u toho dítěte, jehož jeden rodič má duševní problémy. Pokud jsou nemocní oba rodiče, to riziko se ještě zdvojnásobí. Dědičnost se výrazně projevuje především rizikem vývoje bipolární poruchy. Ve srovnání s ostatní populací je riziko vzniku bipolární poruchy padesátkrát vyšší u toho, kdo má oba rodiče s touto nemocí," říká Mencacci.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele děda75
  děda75

  Je pro mě už neúnosné pozorovat, jak nejen u zmíněných dětských depresí, ale u většiny poruch psychiky vůbec, je stále a dokonale ignorován vliv výživy. Tak jako jiné tělesné orgány vyžadují pro svou funkci přítomnost řady specifických nutrientů ve stravě, tak i mozek a nervová soustava celá. Ve stále oficiálně ignorované oblasti "léčení výživou" je k dispozici spousta informací o tom, jak deficity řady nutrientů vedou k poruchám psychiky, jak se tyto dají jejich doplněním vyléčit. Jaké jsou potřebné léčebné dávky a jak dlouho je potřeba je brát, aby bylo možno očekávat nápravu. Ne, všechno marné, stále jsme blbí, snad i víc a víc. Misto odstraňování příčin, tj. stále méně kvalitní výživy (průmyslově zpracovávané, ochuzované o cenné látky, obohacované o jedy), místo toho polykáme jinak jedovaté patentované "léky", převážně k potlačení symptomů. Příčiny nepovšimnuty přetrvávají. Holt, farmaceutičtí giganti potřebují rostoucí zisky, to má přednost. Dělá se mi z toho, když to vidím, špatně.

  Čer 17, 2019
 • Obrázek uživatele doktorka
  doktorka

  Máte pravdu, ale náplní tohoto článku nebyla léčba deprese, ale spíš upozornění na fakt, že již i malé děti mohou trpět depresí, která se může projevovat jinak než u dospělých lidí. Jinak tomu, že výskyt deprese lze ovlivňovat i výživou či doplňky stravy jsme se již několikrát věnovali a určitě v budoucnu budeme opět. https://zdrava-vyziva.doktorka.cz/stravou-proti-depresim/ https://zdravi.doktorka.cz/deprese-doplnkova-lecba/

  Čer 17, 2019
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Aby ne, když vidí, do čeho se narodily!

  Lis 16, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama