Reklama

Dali byste své dítě po obědě zdřímnout si na mráz?

Většina rodičů ve Švédsku by se dlouho nerozmýšlela. Pro ně to je součást každodenního života, napsal britský zpravodajský server BBC.

Ve Stockholmu se letos v zimě denní teploty pravidelně pohybovaly kolem minus pěti stupňů Celsia, venku však stále bylo možné vidět kočárky s dětmi, které jejich rodiče nechali, aby si zdřímly. Při procházkách po zasněženém městě tak člověk narazí na kočárky postávající jeden vedle druhého před kavárnami, kde rodiče usrkávají latté. A jestliže je člověk na návštěvě a jeho dítě začne být ospalé, je možné, že hostitelé mu místo ložnice nabídnou zahradu nebo balkon.

 “Myslím si, že je pro ně dobré, když jsou na čerstvém vzduchu co nejdříve,“ říká Lisa Mardonová, matka tří dětí ze Stockholmu. “Hlavně teď v zimě, když je kolem spousta nemocí... děti jsou pak zdravější“. Jejímu nejmladšímu potomkovi Alfredovi jsou dva roky a Lisa ho nechává spát venku půldruhé hodiny denně. Když byl menší, spal tam dvakrát denně.

O poslední módu přitom nejde. Lisina matka Gunilla (61) říká, že když byla Lisa malá, dělala to samé. Lisina otce Petera jeho matka dávala spát ven v 50. letech minulého století. Doma ho nechávala, jen když teplota klesla k minus deseti.

 
Spát děti venku nechává v současnosti většina švédských středisek denní péče. Ve školce Förskolan Orren u Stockholmu spí venku všechny děti do tří let. “Když teplota klesne na minus 15, vždycky kočárky přikrýváme dekami,“ říká její ředitelka Britt Marie Carlzonová. “Loni tu bylo pár dní, kdy bylo 20 pod nulou. Když děti spaly, vzali jsme na nějakou dobu kočárky dovnitř, většinu času ale strávily venku,“ dodává.

Reklama

Podle teorie podporující spánek venku mají děti vystavené čerstvému vzduchu - ať v létě nebo uprostřed zimy - větší naději, že nedostanou kašel nebo rýmu. A být celý den v jediné místnosti s 30 dalšími dětmi jim nepřinese nic dobrého.
Mnoho rodičů má také za to, že jejich děti venku spí lépe a delší dobu. Jedna výzkumnice ve Finsku - dát si šlofíka na čerstvém vzduchu je totiž oblíbené ve všech severských zemích - tvrdí, že má na základě průzkumu mezi rodiči důkazy, které to podporují.

“Děti spí venku zjevně déle,“ konstatuje Marjo Tourulová. Zatímco v místnosti přes den usnuly na hodinu až dvě, venku to bylo půldruhé až tři hodiny. “Délku spánku pravděpodobně mohlo prodloužit omezení pohybu kvůli oblečení a chladné venkovní prostředí, v němž je možné dítě zavinout, aniž by se přehřálo,“ říká.

Podle jejího výzkumu je minus pět nejlepší teplota pro malé zdřímnutí na čerstvém vzduchu, i když někteří rodiče, s nimiž mluvila, dávají děti ven dokonce při minus 30. 

Dalším velkým obhájcem spánku pod širým nebem je šéf jedné ze skupin mateřských škol Ur och Skur Martin Järnström, který ale zdůrazňuje, že dítě musí být i přes chladné počasí v teple.  “Je velmi důležité, aby děti měly vlnu co nejvíc u těla, měly teplé oblečení a teplý fusak,“ říká.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

??? (So, 23. 3. 2013 - 12:03)
Tak takovouhle diskuzi může vymyslet jedině debil,kterej by si měl sám nejdřív zkusit zdřímnout na mrazu,nejlíp bez bot,bez fuseklí,v triku a trenkách!
Katka (So, 23. 3. 2013 - 12:03)
Mám 6 vnoučat a přes zimu všichni průběžně marodí stále dokola rok co rok. A nejen oni, ale jejich rodiče a spoustu mých přátel. Všichni mají "uhemované" byty, kde je přetopeno, pak se výjde ven, nadechne se studeného vzduch a chřipka je tu, ani nevědí jak.
Já doma přes zimu netopím už několik let. V bytě mám 10-13°C (podle toho jaká je venku zima) A vůbec nemarodím! Beru vitamíny, doma jsem trochu víc oblečená než ostatní co topí a na noc si okno otvírám. Je mi fain, zvykla jsem si na to. Takže s článkem naprosto souhlasím! Dítě je v teploučku a přesto na čerstvém vzduchu. Takové děti se stanou mnohem odolnějšími proti nemocem.
Katka (So, 23. 3. 2013 - 12:03)
Tak takovouhle diskuzi může...Ale v článku se nepíše, že děti jsou polonahé, ale velmi dobře oblečeni a ve fusaku..
katko (So, 23. 3. 2013 - 12:03)
tak si doma mrzni. Seš praštěná? V tý kose co doma máš by dítě nemohlo existovat cvoku! Ale s tím spaním na mrazu je to normální když je dítě nabalené a ve fusaku.
(anonymka) (So, 23. 3. 2013 - 16:03)
Tak, co jsem si všimla, tak starší lidi jsou takový horkokrevní, nesnesou moc teplo...takže je těch 13 stupňů přijatelnější než pro mladý... má to tak i moje babička například a vím i o dalších...

A souhlasím s tím, že pro miminko je prospěšné si zchrupnout v zimě venku pokud neni -10stupňů nebo smog a je teple oblečené. :-)
pechman (So, 23. 3. 2013 - 17:03)
není to nic neznámého, před 40 roky dávala u nás před dům kočárek ze synem, i když bylo -15°; jak byl oblečen nevím, jen že byl ve fusaku, spal někdy i více než dvě hodiny. Místní opilci tomu dítěti říkali Amundsen.
Z dítěte vyrostl zdravý člověk, takže to asi jde.
Máma (So, 23. 3. 2013 - 17:03)
Všechny mé děti /3/ spávaly ve fusaku v kočárku venku,mráz,nemráz.Se spíš pozastavuji,proč se nad takovou samozřejmostí někdo pozastavuje.To jako s dětmi dřepíte celou zimu v těch zaprděných,vysušených bytech?
Se pak nedivím,že jsou pořád nemocné a samá alergie.
zeStockholmu (So, 23. 3. 2013 - 19:03)
My jsme tady vsichni otuzilejsi. Doma byva v zime okolo 18-20 stupnu. Ale chci podotknout, ze deti se tu nedavaji planovite "spat po obede"! Vetsina deti je nalozena v kocarcich a rodice s nimi popojizdeji zcela podle sveho dospeleho planu. Takze jestli dite usne venku nebo - coz je o moc castejsi - v kavarne ci nakupnim centru, to neni zadny zasadni zdravotne vymysleny plan. Navic takovy transport neni neobvykly i u deti kolem ctyr let. Rodice si je proste dostrkaji, kam potrebuji. Krom toho se vic zajimaji o sve iphony nez o dite....
Inoz (Ne, 24. 3. 2013 - 21:03)
Mám 6 vnoučat a přes zimu...Netopit v zimě? Pak za vás tedy topí obyvatelé sousedních bytů. Předpokládám, že se jedná o nějaký dům s více byty. To mi pak povídejte, že vůbec netopíte, na noc si otevřete okno a v bytě máte dokonce teplotu nad bodem mrazu...
Martin k. (Út, 26. 3. 2013 - 16:03)
Všechny mé děti /3/...Souhlasím s Vámi, já byl městský dítě, teplota v bytu nikdy neklesla pod dvacet a já byl samé nemoce.Poté co jsem začal chodit s mojí manželkou, všechny angýny a chřipky najednou zmizely.Já si toho nevšiml, ale ta moje zakázala dávat děti k našim dokud se topí a pak mně to došlo.Dnes v takovém počasí máme v práci od února 80% lidí co něco chytli, já každý víkend mám v lese výřez a v pohodě.Akorád mám na rtu nátku, ale ta je asi z hospody.
Kamil (Po, 2. 9. 2013 - 19:09)
Jo,fakan se mi prodražuje.
? (Po, 2. 9. 2013 - 21:09)
Tak proč sis ho pořizoval?
Valerie (Po, 8. 12. 2014 - 20:12)
Já bych tedy dítě nikdy venku spát nenechala. U nás doma nešlo, aby bylo méně, něž 23 stupňů. Pravda, měli jsme občas rýmu, ale zase jsme byli v teple. Nedokážu si představit, že bych doma chodila ve svetru. Doma mám dvě malé holčičky a nic takového jsme nepraktikovali. Já sama to beru, jak bych se cítila já. Mě by asi moc příjemné nebylo, kdybych spala někde na mrazu. Já bych tedy dítě dala spát ven jen, kdyby bylo více jak 25 stupňů nad nulou, ale NIKDY ne pod nulou. Já sama jsem studenokrevná a mé děty jsou po mně, mě je zima i ve 24..
Honza (Po, 8. 12. 2014 - 21:12)
Já bych tedy dítě nikdy...Ve 24. °C, nebo ve 24. letech?
Ota (Po, 8. 12. 2014 - 21:12)
Dříve, když nebylo ani tak zvykem všude a tolik topit,jak dnes tak to byla běžná věc, dítě dobře obléct, "zachumlat" do deky a chvíli dát ven spát či s ním jít na vycházku i když bylo trochu pod "0", protože to byla a je stále otázka i prokrvování a věděli to lidé celé generace i bez dnešní doby. V naší rodině co vím, tak se to z vykládání už dělá nejméně cca 200 let a všichni se většinou zatím dožili 80-102 let..Otázka je, jestli bych takové dítě dal nad -5 či dokonce za mrazivého foukání a ke všemu ve větším městě, kde je ve vzduchu "kdejaký sajrajt"..Po počátečním a postupném trénování do -5 na nějakých 20-30 min žádný problém..V žádném případě ne však dříve, než po 6nedělí,to není ideální, jak pro maminku, tak pro dítě. Ne nadarmo se říká, že 6nedělka má mít klid, teplo a slepičí polévku, kvůli rekonvalescenci organismu..
denizah (So, 23. 3. 2013 - 12:03)
S tímhle článkem z části souhlasím. Pokud není venku mínus deset. Ale pokud bylo tak mínus pět a nemohla spát a byla protivná tak jsem jí nabalila a šli jsme ven, kde se hezky prospala. Čerství vzduch jí udělal dobře a spala tak tři hodinky.A za celou zimu neonemocněla.
Reklama