Reklama

České porodnictví patří mezi nejlepší na světě

Výsledky českého porodnictví patří dlouhodobě mezi nejlepší na světě. Úmrtnost dětí při porodu a krátce po něm je jedna z nejnižších. ČTK to řekl místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák s tím, že k tomu přispělo soustředění komplikovaných porodů do center.

“Lékařům už nejde jen o to zachránit dítě, ale poskytnout mu takovou péči, aby nemělo zdravotní následky kvůli předčasnému příchodu na svět. Některé zdravotní problémy se řeší operací už v děloze, operace srdce se dělají jen pár hodin po narození,“ dodal Dvořák.

    Vyzdvihl také zlepšující se prostředí porodnic a vstřícnější přístup porodníků a personálu. “Je maximální snaha vyhovět individuálním přáním rodiček a tento trend bude pokračovat,“ řekl ČTK. Podle něho je běžná přítomnost otce či někoho blízkého u porodu. Ženy mohou v porodnici rodit bez lékaře, jen s porodní asistentkou. Porody doma jen s asistentkou odborná společnost ale odmítá jako neúměrné riziko pro dítě i ženu.

    Loni bylo v ČR 92 porodnických pracovišť. Síť je třístupňová, vedle běžných porodnic ji tvoří 25 perinatologických center pro péči od 28. týdne těhotenství do sedmého dne života novorozence. Z nich 12 poskytuje péči intenzívní a 13 na přechodu mezi péčí intenzivní a běžnou, řekl ČTK vědecký sekretář odborné společnosti Petr Velebil.

    Do center se převážejí ženy s rizikovým těhotenstvím či hrozícím předčasným porodem. Předčasně se v ČR rodí devět procent dětí. “Takzvaný transport in utero probíhá v ČR velmi dobře. Přes 90 procent porodů novorozenců v nejnižších kategoriích hmotnosti, tedy těch nejrizikovějších, je v centrech,“ uvedl Velebil.

Reklama

    Za Česko zpracovává statistiky pro Světovou zdravotnickou organizaci, podle těchto dat patří ČR úrovní perinatologické péče ke světové špičce. Perinatální úmrtnost, která zahrnuje úmrtí plodu v děloze a novorozence v prvním týdnu života, včetně mrtvě narozených, byla v ČR loni 4,7 promile, úmrtnost živě narozených v prvním týdnu méně než jedno promile.

    Dvořák doplnil, že síť specializovaných center v ČR odpovídá potřebám, běžných porodnic ale je zbytečně moc. Pro tento počet je málo porodníků. Pokud by se zavřely porodnice s méně než 500 porody ročně, porodníků by byl dostatek, uvedl.

    Proti zavírání porodnic v regionech vystoupili tamní politici a zamítavé vyjádření dala i Česká lékařská komora (ČLK). Muselo by prý být zavřeno 40 procent porodnic, dostupnost porodní péče by klesla, přibylo by porodů mimo porodnici a stoupla by úmrtnost i počet komplikací při porodu, varovala. ČLK stejně jako odborná společnost domácí porody odmítá.

    “Vnímáme snahu nepočetné skupiny porodních asistentek prosadit v rámci svého většího profesního uplatnění porody doma či nedostatečně vybaveném porodním domě. Zatímco jim jde o to, aby porod doma platily pojišťovny, nám jde o bezpečí rodičky a novorozence, v tom se rozcházíme,“ řekl Dvořák.

    Nedostatek porodníků v ČR pomáhají podle prezidenta ČLK Milana Kubka řešit hlavně porodníci ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu. Porodníci podle něj chybějí hlavně proto, že jde o obor velmi rizikový, narůstají soudní spory. “Všichni automaticky předpokládají, že z porodnice odejde zdravá maminka a zdravé dítě. Komplikace u porodu ale nelze nikdy vyloučit, proto lékaři raději volí obor gynekologie, kde takové riziko není,“ řekl Kubek ČTK.

    Péči o těhotné, porod i následnou péči hradí zdravotní pojišťovny ve státních nemocnicích i na soukromých klinikách. Zákon neumožňuje zaplatit si jako nadstandard vybraného porodníka. Soukromá zařízení určitou možnost nabízejí, na webu jednoho pražského zařízení v ceníku služeb se uvádí, že za “asistovaný porod“ vybírá 21.000 korun.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Ledie (So, 16. 1. 2016 - 11:01)
Dobrý den, je 32 a za měsíc mě čeká první porod, minko je otočené a připravenék příchodu na svět, já ho budu ještě chvílihřát pod svým srdíčkem a pak doufám, že za příjemné asistence partnera prožiju pohodový přirozený porod, prtože většina toho jaký porod bude, se odehrává v naší hlavě. Jsem připravená a vůbec se nebojím, možná i díky paní Majce a jejímu online kurzu porodbezobav se cítím seběvědomě a na prod se vpodstatě těšíme i s partnerem, který si kurz prošel semnou a video přímo o porodu dokonce několikrát!
majka (Po, 25. 1. 2016 - 12:01)
Jo, myslím, že můžeme být rády za to, na jaké úrovni je české zdravotnictví, i když se na něho hodně nadává, ale fakt můžeme být rádi. Sestřenice rodila a USA a musela jít na císaře a to v sedmém měsíci, takže malý musel být celou dobu v inkubátoru a za každý den se tam platilo, samozřejmě i za porod a stálo je to dost peněz. Já jsem teprve na začátku těhotenství, zjistila jsem to dva týdny zpátky, takže teprve si začínám zjišťovat informace a podobně a na kurz porod bez obav jsem taky narazila a uvažuju, že si ho pořídím. No a taky jsem během té chvilky zjistila, že bych neměla pročítat veškeré diskuze o porodu, protože některé zážitky jsou dost děsivé a já mám z porodu akorát strach.
Jan Belial. (Pá, 16. 11. 2018 - 11:11)
Já pracuji jako dobrovolník v organizaci,která pomáhá lidem s problémy ve zdravotnictví.Bohužel musím říct,že značná část z toho článku je blábol.Chci pochválit nízkou úmrtnost novorozenců,ale nepatříme rozhodně k nejlepším.Jsou země a je jich dost,kde mají výsledky lepší.Dříve jsme byli odkázáni na to co nám řekli,porodníci,ale s rozvojem internetu si můžeme dohledat fakta,o tom jak je to jinde ve světě.Sice anglicky,ale to už dnes neměl by být problém.Mnohem horší je však násilí na porodních sálech.Používají se běžně postupy,které v civilizovaném světě už dávno jsou zakázány.Nebo proč si myslíte,že je tolik trestních oznámení na gynekology a personál?O tom,že by si žena mohla říct,jak si porod představuje,jistě může,ale moc ji neberou vážně a její přání mnohokrát akceptováno není.Žena je tu brána jako prostředek k získání peněz.Mnohdy je s ní jednáno jako by byla nesvéprávná.Možná že to vidím moc černě,ale u nás kde se snažím pomáhat je to denní praxe.
Reklama