Reklama

Britská studie: Každé desáté dítě v bohatých zemích je týráno

Přibližně každé desáté dítě v průmyslově vyspělých zemích světa je týráno. Bití a další tělesné násilí v těchto státech ročně zažívá mezi čtyřmi až 16 procenty dětí. K tomuto alarmujícímu závěru o násilí páchaném na dětech došel tým britských lékařů na základě rozsáhlé studie, jejíž závěry zveřejnilo nejnovější číslo odborného magazínu The Lancet v Londýně.

Až 15 procent děvčat a na pět procent chlapců zažije sexuální zneužívání před svým 18. rokem. Až 15 procent dětí je zanedbáváno natolik, že nejsou naplňovány jejich základní emoční i tělesné potřeby.

"Existuje vzrůstající množství důkazů, že zanedbávání v dětství může být právě tak škodlivé jako tělesné týrání nebo sexuální zneužívání," uvádí se ve zprávě.

Psychické týrání, v jehož důsledku se děti cítí bezcenné, nechtěné nebo mají úzkostné stavy, postihne asi deset procent hochů a dívek ročně. Oficiální statistiky však zachytí asi jen desetinu těchto případů, konstatuje výzkumný tým kolem profesorky Ruth Gilbertové z University College (UCL) v Londýně.

"Týrání dětí je každodenní skutečností a v mnoha případech jde o trvalý stav," varují autoři studie. Více pozornosti je podle nich třeba věnovat především zanedbávání dětí, které veřejnost dosud bere jen málo vážně.

Reklama

Zanedbávání i přímé násilí stojí život odhadem 150.000 dětí do 15 let ročně, uvádí studie. Za 95 procent těchto smrtelných případů jsou přímo odpovědní rodiče nebo adoptivní rodiče. Výjimku představuje jen sexuální zneužívání, které páchají především ostatní rodinní příslušníci nebo známí.

Násilí na dětech má četné dlouhodobé následky, zvláště v oblasti chování. Například zneužívané dívky páchají později dvojnásobně více násilných trestných činů než nezneužívané. Výrazně častější je u lidí, kteří v dětství zažívaly násilí, alkoholismus, drogová závislost, prostituce, deprese, pokusy o sebevraždu, poruchy trávení a posttraumatické poruchy.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama