Alergie na bílkoviny kravského mléka postihuje až 5 % kojenců. Rozpoznat ji je ale velmi obtížné

Alergie na bílkoviny kravského mléka má široké spektrum příznaků. Nebývá proto snadné ji rozpoznat a často zůstává nediagnostikovaná po dlouhé měsíce. Přestože diagnózu může stanovit jen lékař, důležitá je vnímavost rodičů k potížím miminka. Rodičům je nyní k dispozici jednoduchý skórovací nástroj s označením CoMiSS (Cow's Milk-related Symptom Score), který jim pomůže odhadnout pravděpodobnost této alergie u jejich dítěte a včas je přimět k návštěvě lékaře.

Až 25 % maminek se podle výsledků aktuálního průzkumu setkalo u svého miminka s nějakou formou alergie. Alergie na bílkoviny kravského mléka sice nepatří k nejběžnějším z nich, miminko ale dovede pořádně potrápit. „Mezi typické příznaky patří plačtivost, obtíže při vyprazdňování, ublinkávání, atopická dermatitida a respirační potíže. První projevy se mohou objevit už krátce po porodu a nevyhýbají se ani plně kojeným novorozencům,“ vysvětluje MUDr. Martin Fuchs z imunologické a alergologické ambulance IMMUNOFLOW.

Již z výčtu symptomů je patrné, že se nejedná o nějaký jednoduše diagnostikovatelný problém - u miminka se může projevit jeden příznak nebo kombinace více příznaků najednou a nejčastěji tato diagnóza zaskočí maminky plně kojených dětí, které se domnívají, že se jich tento problém týkat nemůže. Proto je důležité, aby maminky věnovaly pozornost všem potenciálním symptomům. K lepší orientaci je jim nyní k dispozici nástroj CoMiSS, významně zvyšující pravděpodobnost správného vyhodnocení projevů a včasné návštěvy lékaře, který jako jediný může stanovit diagnózu.

„CoMiSS test rozhodně nenahrazuje práci lékaře. Pokud ale přiměje rodiče včas se s podezřením na ABKM obrátit na odborníky, významně tím přispívá ke správné diagnostice. Díky tomu se děti mnohem rychleji zbaví obtíží, které jsou pro ně často skutečně velmi nepříjemné“ vysvětluje MUDr. Pavel Frühauf, CSc. z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze.

Vzhledem k tomu, že na diagnózu alergie na bílkoviny kravského mléka může ukazovat široké spektrum potíží, není snadné příznaky alergie identifikovat. Toto potvrzuje i Monika, maminka desetiměsíčního syna: „Už od narození byl můj syn plačtivý a trpěl atopickým ekzémem. Myslela jsem, že je to normální, že se ekzém časem ztratí a až návštěva lékaře ukázala, že trpí alergií na bílkoviny kravského mléka. Problém jsme vyřešili i díky speciálnímu mléku Althéra, díky němuž problémy vymizely, a můj syn prospívá bez problémů.“

CoMiSS je skórovací systém určený pro hodnocení symptomů souvisejících s konzumací kravského mléka. Je jednoduchým, rychlým a snadno použitelným nástrojem jak pomoci rozpoznat alergii na bílkovinu kravského mléka u kojenců a malých dětí. Podstatou testu je hodnocení jednotlivých příznaků na základě jejich intenzity, kdy v závěru testu výsledné skóre napoví, zda sledované příznaky mohou souviset s konzumací kravského mléka či nikoliv.

CoMiSS test naleznete na https://www.nestlehealthscience.cz/cz/pece-o-zdravi/potravinova-alergie/...

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele ronrogers
  ronrogers (anonym)

  Thanks a lot for sharing this details about second round of the Google Grants .Your blog contains effective and good information about this content in an understanding form.This is a great article. Some of the best and accurate information is easily explained.Its good to hear from you.if you have you can write it well by taking help from custom essay writing services,it will be get through internet.Refer http://www.essayguardian.com/ for your need.

  Bře 03, 2017
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Naše malá má prokázanou alergii na bílkovinu kravského mléka, s naším štěstím jsme nasadili mléko Allergy Care a máme po problému.

  Čer 30, 2019
 • Obrázek uživatele Wada
  Wada (anonym)

  máme zdravotní pojištění u OZP a dcera je alergická na bílkovinu kravského mléka. Myslíte si, že mužeme využit nějakou výhodu, resp příspěvek na lepší stravu?

  Črv 31, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama