Reklama

5 tipů, které vám pomůžou k vytouženému miminku

Toužíte po miminku, ale stále se nedaří? Poradíme vám, na co si dát pozor, jaké látky doplnit, kde si spočítat plodné dny, a kdy už je na místě konzultovat celou situaci s lékařem.

1. Omezte stres

Cítíte, že nastal ten pravý čas a jste o svém rozhodnutí přesvědčení? Nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je hodit to zase za hlavu. V poslední době se stále více mluví o stresu z početí, který mu sám brání. Pokud tělo vystavujete stresovým situacím, mění se hladiny hormonů, a to může vést až k neplodnost. Proto se pokuste těmto okamžikům vyhýbat.

To se lehko řekne, ale jak to zařídit v běžném životě? Zaměstnejte své tělo! Vyrazte na túru, domluvte si s kamarády na každou středu badminton, naučte se bruslit, zaplaťte si kurzy tance… Hlavní je neupnout se na představu miminka a nechat všemu volný průběh.

2. Doplňujte potřebné látky

Reklama

Další důležitou složkou při snaze o početí je výživa. Samozřejmě by měla být vyvážená a pestrá, ovšem vyplatí se zaměřit pozornost na dostatek příjmu těchto látek:

1. inositol – strukturou se řadí do skupiny vitaminů B a přirozeně se vyskytuje v buněčných membránách, kde hraje důležitou roli při předávání informací mezi buňkami. Ve stravě si hlídejte poměr myo-inositolů a d-chiro-inositolů. Nalezneme je například v sóje, grapefruitech či vnitřnostech.

2. kyselina listová – spadá také do skupiny vitaminů B a je nezbytná pro růst zárodečných tkání během těhotenství, správnou krvetvorbu a svou roli hraje i při snižování únavy. Biologicky aktivní formu kyseliny listové hledejte pod označením Quatrefolic, což je nejnovější folát 4. generace. Nízká hladina folátů u těhotných žen je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu, proto dbejte na její dostatečný přísun. Ve své základní formě se vyskytuje v listové zelenině, např. špenátu, chřestu či růžičkové kapustě.

3. vitaminy C, B6 a B12 – starají se o správnou funkci imunitního systému a pozitivně působí proti vyčerpání. Vitamin C je také důležitý antioxidant, který najdeme např. v šípku, červené paprice či listové zelenině.

Na vyvážený příjem vitamínů a minerálů by měla dbát nejen žena, ale také její partner. K početí jsou potřeba dva, a tak je i u obou důležitá výživa. Pokud si nejste jistí, zda vaše strava obsahuje výše zmíněné látky, je možné využít doplňky stravy, které vám zajistí vhodné dávkování a vy můžete jíst bez starostí, zda jste do svému tělu dodali vše potřebné.

V případě, že se páru několik měsíců nedaří otěhotnět a neužívá žádné doplňky stravy podporující plodnost, je určitě vhodné s nimi začít. Ideální pro podporu plodnosti je přípravek, který současně kromě vitamínů, naštěpené kyseliny listové neboli folátu, obsahuje i látku inositol. Inositol pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus, podporuje ovulaci a zlepšuje kvalitu zárodečných buněk, vajíček i spermií,“ vysvětluje MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

3. Hlídejte si plodné dny

Někdy je třeba jít štěstí naproti a pomoct přírodě trochou matematiky. Ale nebojte se, k výpočtu plodných dnů nemusíte být matematičtí géniové. V dnešní době existuje celá řada nástrojů, které jsou jednoduché a zadarmo. Jednou z možností je aplikace v mobilu, kde zadáte začátek a délku menstruace a celkovou délku cyklu. Podobné kalendáře je možné vyhledat také na internetu.

Jinou metodou je měření teploty, které by se mělo provádět bezprostředně po probuzení a vždy na stejném místě (v ústech, pochvě či konečníku). V době plodných dnů se teplota lidského těla zvedá o 0,2–0,4°C díky produkci progesteronu žlutým tělískem.

4. Mějte pravidelný pohlavní styk

Zdá se to být banalitou, opak je však pravdou. Pro početí je pravidelný styk velmi důležitý, a to z hlediska kvality spermií, které se tak nezadržují v chámovodech. Nešetřete a neplánujte „onu noc“, která vás bude zbytečně stresovat. Ideální je pohlavní styk praktikovaný obden.

5. Odlehčete tělu i hlavě, požádejte o pomoc lékaře

Stále se nedaří? Možná je problém jinde a vy se jen potřebujete trochu uvolnit. Najděte si s partnerem nový zajímavý koníček, který vás přivede na jiné myšlenky. Hlavně ale nepropadejte panice, existuje celá řada možností a váš lékař vám jistě doporučí tu nejvhodnější.

„Neplodnost jako nemoc je u páru definována jako stav, kdy se páru nedaří otěhotnět po roce pravidelného pohlavního styku 2 až 3krát týdně. U žen nad 35 let je tento interval zkrácen na 6 měsíců,“ říká doktorka Gregorová.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama