Reklama

Dětské úrazy mléčných a trvalých zubů. Jak správně postupovat?

V letním období hrozí dětem zvýšené riziko úrazů, včetně poranění zubů. Zatímco u malých dětí bývá častou příčinou pád na bradu z prolézačky či skluzavky, u starších jde obvykle o sportovní úrazy na kole, skateboardu nebo kolečkových bruslích, výjimkou nejsou ani úrazy zubů způsobené tenisovou raketou. Obecně jsou u dětského chrupu častá zranění spojená s koupáním v bazénu.

Rodiče si ale mnohdy nevědí rady s tím, jak správně postupovat při zranění dočasných zubů a jak při úrazech trvalého chrupu. Víte například, že vyražený dočasný zub se nesmí vracet do zubního lůžka, přičemž u vyražených stálých zubů je to přesně naopak?    

„Děti si při úrazech nejčastěji poškodí přední zuby, a to hlavně řezáky, především jedničky. Obvykle v důsledku nárazu nebo při prudkém skousnutí. Obecně platí, že rodiče by měli hned zastavit případné krvácení přitlačením čistého kapesníku na ránu, eventuálně také uschovat úlomky zubů či celý zub a navštívit zubaře,“ říká stomatoložka Kristýna Krejsová z pražského Zubního centra Ořechovka.

Poranění vyvíjejících se zubů je nebezpečné v tom, že může ovlivnit jejich další růst a vývoj. Zubní kontrola je potřebná i proto, že nemusí jít výhradně o problém se zuby. „V případě zranění zubů by měl stomatolog vždy zjišťovat, zda nedošlo i k jinému poranění hlavy, čelistí či jazyka. A samozřejmě také vyloučit variantu týrání dítěte,“ doplňuje vedoucí lékař Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.

Poranění dočasného chrupu nemusí být banalita
Odborníci rodiče nabádají, aby zranění dětského chrupu, včetně mléčných zubů, nepodceňovali. Připomínají, že dočasné zuby ovlivňují vývoj čelistí a postavení stálých zubů. „Trauma dočasných zubů se snadno přenáší na stálý chrup a může způsobit trvalé a nápadné deformity,“ upozorňuje zubní lékař Vondruška?
Na rozdíl od trvalého chrupu nejsou u mléčných zubů tak časté zlomeniny. „U malých dětí je
? typické spíše posunutí (dislokace) zubu, což je zřejmě dáno pružností kosti jejich čelisti,“ pokračuje stomatolog. Pokud je dočasný zub ze svého lůžka posunutý výrazně, zubař by ho měl vytáhnout.

Reklama

Naopak časté bývá u dočasného chrupu odlomení pouze malé části skloviny. „Většinou stačí, když stomatolog zahladí ostré hrany, zub naimpregnuje fluoridovým preparátem, eventuálně ho v případě citlivosti překryje výplní,“ přibližuje ošetření zubní lékařka Krejsová. I když se zub zároveň trošku viklá, nebývá nutné jej dlahovat k sousedním zubům. Důležité je, aby dítě na postižené straně zhruba 14 dní nekousalo nic tvrdého, dočasný zub se obvykle sám zpevní.

Horší situace může nastat při úrazech, kdy je mléčný zub zaražen do kostního lůžka. Hrozí totiž poškození zárodku stálého zubu. Pokud vražený dočasný zub nezasahuje do zárodku stálého zubu, čekáme na jeho opětovné prořezání. „Zaražený dočasný zub většinou opět spontánně prořeže. Pokud se ale rozlomí, je zpravidla nutné ho vytrhnout,“ upřesňuje stomatoložka Krejsová.

„Poraněné mléčné zuby, které v ústech ponecháme, je vždy potřeba pravidelně kontrolovat,“ upozorňují zubní lékaři.

A jak postupovat při vyražení dočasného zubu? „V žádném případě se nesmí vracet zpět do zubního lůžka,“ zdůrazňují lékaři Zubního centra Ořechovka. Při vracení dočasného zubu by hrozilo poškození zárodku stálého zubu a někdy také zhoršené následné prořezávání stálého zubu. Zcela opačné pravidlo přitom platí u vyražených stálých zubů.

Jak tedy na úrazy trvalého chrupu?
S úplným vyražením zubu z jeho lůžka se lékaři nejvíce setkávají u dětí ve věku od sedmi do deseti let. Nejčastěji jsou postiženy horní jedničky. A právě u vyražených stálých zubů je nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje úspěšnost jejich záchrany, čas!

Přímo na místě úrazu bychom se měli pokusit vyražený zub očistit a vrátit ho zpět do lůžka. A samozřejmě zamířit k lékaři, který zub zrentgenuje, zafixuje k sousedním zubům, předepíše antibiotika a v pravidelných intervalech ho kontroluje,“ popisuje zubní lékařka Krejsová. Zub ??by se měl na své místo v ústech vrátit rychle, ideálně do třiceti minut po úrazu. Když to není možné, uložíme ho do roztoku určeného pro transport vyražených zubů, případně do mléka.

Úraz může být také příčinou odlomení korunkové části stálého zubu a i v tomto případě je třeba navštívit zubaře. „U tohoto poranění obvykle stačí zaleštit a impregnovat hrany, případně zrestaurovat původní tvar pryskyřičnou výplní nebo zpětnou fixací vlastního úlomku zubu,“ uvádí stomatoložka Krejsová. Někdy ovšem může při poranění dojít k otevření dřeňové dutiny zubu, což je závažnější problém. „Často je potom nutné ošetření kořenových kanálků, při kterém lékař zub zevnitř vyčistí a následně zaplní kořenovou výplní,“ dodává s tím, že u vážnějších poškození zubního kořene může být dokonce nutné zub vytrhnout.

U dětí a mladistvých zapomeňte na implantáty
Zavedení implantátu kvůli ztrátě zubu je limitováno věkem, kdy je ukončen růst čelistí. U dívek to bývá kolem šestnáctého roku, u chlapců okolo osmnácti let. Pokud by lékař zavedl implantát před ukončením růstu čelistí, mohla by se tato zubní náhrada časem ocitnout v místě, kde jsme ji mít nechtěli. „Korunka na takto nevhodně umístěném implantátu by mohla být neestetická nebo by nemusela vyhovovat její poloha při skousnutí zubů,“ vysvětluje zubní lékař Vondruška. Mezeru po chybějícím zubu je dočasně potřeba vyřešit buď snímací náhradou, nebo takzvaným adhesivním můstkem. Teprve po ukončení růstu čelistí lze problém definitivně vyřešit implantátem.

Reklama

Komentáře

Alena (Pá, 1. 11. 2019 - 11:11)
Maminky prosím jakou pastu používáte pro své miláčky? Můžete mi prosím poradit, jakou kupovat? Četla jsem někde, že by neměla obsahovat fluorid?!
Martina (Ne, 3. 11. 2019 - 20:11)
Přišla jsem do lékárny dr maxe, a chtěla jsem pastu, která je vhodná pro děti, paní mi prodala pasta, která je přírodní, a bez fluoridu, takže vhodná pro děti.
Alena (St, 6. 11. 2019 - 17:11)
Napsala by jste prosím, co to přesně je za pastu? třeba značku pasty? abych se mohla zeptat konkrétně?
Martina (Ne, 10. 11. 2019 - 20:11)
Ano jistě beru pastu s příchutí ovocné zmrzliny v lékárně doktora maxe, když tam přijdete, tak se zeptejte na dětskou zubní pastu SPLAT Kids Dětská
Reklama