Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Rodičky se musí registrovat ve všech pražských porodnicích

Budoucí maminky se musí registrovat již ve všech pražských porodnicích. Jako poslední začala povinnou registraci před porodem požadovat i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. ČTK to dnes sdělila mluvčí nemocnice Jana Jelínková s tím, že k tomuto kroku vedení porodnice donutil stále rostoucí počet porodů. Loni se zde narodilo dvakrát více dětí než v roce 2007.

"Dlouho jsme se tomu bránili, ale registrace je již nezbytná. Díky ní budeme moci lépe rozvrhnout plánované porody, a vytvořit si tak prostor pro porody akutní," uvedl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Bohuslav Svoboda. Rodičky se podle Svobody nemusí obávat, že by je porodnice v akutních případech nepřijala.

Registraci již několik měsíců vyžadují i v ostatních pražských porodnicích, například fakultní Thomayerova nemocnice od března loňského roku. "Máme s tím velmi dobré zkušenosti, můžeme si porody lépe naplánovat. Díky tomu jsme žádnou u nás registrovanou rodičku zatím neodmítli," uvedla mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Pražské porodnice už dříve sjednotily termín, dokdy se musí rodičky registrovat. Tím je 14. týden těhotenství. "Poté mají rodičky téměř nulovou šanci, že je některá porodnice vezme. My máme v současné době plno až do srpna," dodala Štanclová. Podle ní pak mohou ženy rodit ve středních Čechách, například v Kladně nebo Benešově. Středočeské nemocnice totiž registraci zatím nepožadují.

Nemocnice na Bulovce registruje rodičky přesně rok, na jeden týden může nemocnice zapsat 35 těhotných žen. "Ze začátku nám to usnadnilo práci. Ale v poslední době to ne vždy funguje," poznamenala mluvčí nemocnice Petra Effenbergerová. Podle ní se totiž stává, že nemocnice musí přijmout neregistrovanou rodičku, která přijede ve chvíli, kdy už rodí. "Pak ale musíme odmítnout registrovanou ženu," dodala mluvčí.

O údajných komplikacích při přijímání akutních rodiček v pražských porodnicích před časem informovala média. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt již dříve řekl, že není pravda, že by nemocnice odmítaly přijímat rodičky přivezené záchrankou nebo se o ně nedokázaly postarat. Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové je však někdy předávání rodiček na porodnická oddělení komplikací, i když nyní jsou takové případy spíše výjimečné. Situace podle ní kulminovala v listopadu a prosinci loňského roku, nyní je již klidnější.

V pražských nemocnicích se loni narodilo nejvíce dětí za několik posledních let. Podle zjištění ČTK se například v pražské Všeobecné fakultní nemocnici loni narodilo 4686 dětí, což představuje nárůst o více než 300 dětí oproti předchozímu roku. Na Bulovce se loni narodilo 2400 dětí, zatímco v roce 2007 to bylo o 560 méně.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Kotel
    Kotel (anonym)

    Co furt všichni blbnou s tím baby boomem? Nebo k nám jezděj rodit cizinky?

    Led 29, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama