Roční období ovlivňuje délku těhotenství

Od početí do porodu uplyne obvykle čtyřicet týdnů. Příroda si však nedá od kalendáře poroučet a mnohdy se chová zcela nevyzpytatelně. Postará se třeba o to, aby dítě ohlásilo svůj příchod na svět dříve, než se očekávalo. Proto také není dřívější opuštění mateřského lůna žádnou výjimkou.

Proč a kdy k tomu dochází, zjišťovali epidemiologové z univerzitní nemocnice v Pittsburghu, kteří do rozsáhlé studie zpracovali údaje získané od 75 000 matek, jež u nich porodily. Zjistili přitom, že největší riziko předčasného porodu, jenž proběhne už před 37. týdnem gravidity, hrozí ženám, které přišly do jiného stavu v zimě nebo časně na jaře.

Zatímco početí v létě signalizuje 8,4procentní nebezpečí a na podzim se pohybuje kolem 8,8 procenta, v zimě dosahuje 9,1 procenta a zjara ještě o jednu desetinu více. Percentuální rozdíly připisují vědci vlivu virů a bakterií na imunitní systém budoucí matky v raném stadiu těhotenství.
Zdroj: Plus

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já teda nevím, obě děti jsem počala na konci zimy (konec února, březen) a obě děti jsem přenášela, stejně tak švagrová:-)

  Bře 19, 2007
 • Obrázek uživatele Mamina
  Mamina (anonym)

  Tak na mě to teda sedí. Dcera přišla o měsíc dřív a úplně "hotová".

  Dub 12, 2007
 • Obrázek uživatele lucka
  lucka (anonym)

  Dcera počata v květnu a je narozena v 36. týdnu, tak nevím!!

  Kvě 01, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama