Rada pro rodiče: Méně pravidel, ale důsledně a nenásilně dodržovaných

Méně pravidel pro děti prosazovaných důsledně a nenásilně má mnohem větší účinnost než mnoho pravidel prosazovaných nedůsledně

Když sle­dujeme rodiče, kteří se snaží prosadit spoustu titěrných pra­videl, víme, že do určité míry propadli zoufalství. Když se jim přece jen podaří dosáhnout poslušnosti svých dětí s ohledem na dané množství pravidel, což je téměř nemožné, často to znamená, že jsou tito rodiče přehnaně nepružní a děti se jich bojí.

Stejně tak když vidíme rodiče, kteří určují svým dětem příliš málo pravidel a jsou nedůslední v jejich prosazování, je nám jasné, že nastanou problémy.

Základní návyky, pravidelná doba k spánku spojená s rituály, jako jsou mytí a čištění zubů, pár pravidelných, důsledně prováděných prací v domácnosti a jedno či dvě další pravidla  většinou dětem stačí za předpokladu, že je jejich plnění dů­sledně vyžadováno.

Jediný způsob, kterým si děti vytvářejí vnitřní strukturu, je osvojení vnější struktury či řádu. Děti vy­růstající s omezeními, se kterými mohou počítat, jako je pra­videlná doba k spánku, si vybudují jasnou vnitřní strukturu, která jim bude sloužit po celý život. Může se zdát, že je to tak prosté, že vlastně skoro o nic nejde, ale bezpochyby tu jde o hodně.

Zdroj: John Friel. Linda Friel - Sedm největších rodičovských omylů, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama