Reklama

Co to vlastně je to IQ?

Co rozumí psychologie pod pojmem, který už před lety zdomácněl v hovorové řeči a jehož číselným vyjádřením se někteří pyšní, jiní se za něj stydí?

Inteligence je:

- míra schopnosti člověka názorně či abstraktně myslet,

- schopnost řešit nejrůznější problémy,

- schopnost přizpůsobit chování okolnostem,

- to, co měří testy inteligence.

 

Co výrok, to jiný přístup k inteligenci. Zajímavé je, že dnes v psychologii existují všechny tyto názory "vedle sebe" a vzájemně se nepopírají - vládne tu pluralismus. Některé výroky popisují intelekt jako duševní schopnost člověka, projevující ze zejména v kvalitě teoretického myšlení, jiné jsou praktičtější a mluví o schopnosti přizpůsobení a orientace v životních situacích - to je pro přežití člověka velice důležité.

 

Poslední z výroků není vtipem, ale konstatováním, že inteligence není sama o sobě skutečností, ale smyšleným pojmem, který nám pomáhá popsat některé schopnosti člověka a je jen tím, co se naměří v testech. To dokazuje i fakt, že různé testy naměří různá čísla inteligenčního kvocientu - IQ.

 

Spory v psychologii nebyly tolik o definici samotné inteligence, ale o to, lze-li IQ vyjádřit jediným číslem, popisujícím jakousi obecnou úroveň duševních schopností, nebo existuje-li pouze soubor jednotlivých schopností člověka. A jak to dopadlo? Dnes se používají testy obojího druhu, obecné IQ slouží pro hrubou orientaci, která nám však například při výběru vhodné školy nijak zvlášť nepomůže. I při výběru uchazeče na určité pracovní místo nás bude spíše zajímat jeho duševní schopnosti, které jsou pro takovou práci třeba.

 

Reklama

Co znamená číselná hodnota IQ? Vyjadřuje podle výsledků testu odhad toho, jak jsme na tom vzhledem k průměrné populaci - většině. Naprostý průměr vyjadřuje číslo 100. Hodnoty mezi 85 až 115 jsou stále v pásmu průměru a v testech jich dosáhne 67% populace. IQ pod 60 a nad 130 má už jen 0,3% všech lidí. Hodnoty nad 115 jsou už nadprůměrné, máte-li alespoň IQ 130, můžete se přihlásit do Menzy - společnosti pro nadprůměrně inteligentní lidi nebo si ho můžete napsat na tričko.

 

Testy inteligence jsou nástrojem psychologa, který je speciálně školený v jejich zadávání a interpretaci výsledků. Toto je jeden z důvodů, proč by neměly být tyto testy volně k dispozici. Dalším důvodem je fakt, že lze opakovanou zkušeností s nimi výrazně zlepšit svůj výsledek. Testy pak neměří inteligenci, ale dovednost vypracovat inteligenční test, což je prakticky k ničemu.

 

Testy inteligence patří k testům, hodnotící některé naše duševní schopnosti, na jejichž výsledku se podílí také náš momentální psychický stav (únava, strach, nálada) a vnější vlivy (například prostředí, ve kterém testování probíhá). A proto jsou tyto testy také jakousi výkonovou zkouškou, to znamená, že nehodnotí pouze naše schopnosti myslet, vyjadřovat se, pamatovat si, řešit problémy atd., ale také naši schopnost podat výkon v určité situaci.

 

Inteligencí se v poslední době neoznačují pouze myšlenkové schopnosti, ale také schopnosti komunikační a vztahové, mluvíme o sociální inteligenci. Posledním hitem je inteligence emocionální - EQ, popisující naše schopnosti navazovat a udržovat kvalitní mezilidské vztahy, naše sebepojetí či schopnost vcítit se do druhého člověka. Inteligence tak mnohem více popisuje to, co je pro nás všechny v běžném životě důležitější.

Autor: Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

Tom (Út, 30. 10. 2001 - 21:10)
1) Podle údajů Mensy mají hodnotu IQ nad 130 dvě procenta populace - z toho mi vyplývá, že hodnotu pod 60 a nad 130 bude mít rozhodně více než uváděné 0,3% populace.
2) Opakovanou zkušeností s IQ testy lze poněkud, nikoli výrazně, zlepšit výsledek. Testy se nedají naučit, protože nejsou závislé na nabytých vědomostech, kulturním, jazykovém a společenském zázemí. V testech jde o vyhledávání logických vazeb mezi grafickými symboly (cituji web mensy a potvrzuji z vlastní zkušenosti). Tréninkem můžete zlepšit výsledek o několik málo jednotek bodů, nikoli se výrazně posunout mezi oblastmi: průměrný - nadprůměrný - vysoce inteligentní - geniální.
3) Z interpretace IQ stupnice například vyplývá, že "inteligenční vzdálenost" člověka geniálního od člověka průměrného je stejná, jako "inteligenční vzdálenost" člověka průměrného od člověka debilního... Což neříká vůbec nic o tom, co je pro život důležité a podstatné a kdo bude v životě jak šťasten.
130 (St, 31. 10. 2001 - 03:10)
Do Menzy se muzu jit tak akorat nazrat. S IQ pujdu radsi do Mensy.
J.K. (St, 31. 10. 2001 - 17:10)
Odpovídám na komentář k článku:

1) máte pravdu, podle Gaussovy křivky normálního rozložení jsou to přesně 2,275% populace, chyba vznikla nedopatřením.

2) Citace z Mensy (i za tuto chybu se omlouvám) jsou "ideálním stavem" - tak by si to všichni psychologové, kteří testy inteligence tvoří nebo je užívají, samozřejmě přáli. Realita ovšem taková není. Standardizovaných testů se u nás užívá jen několik a pokud některý z nich máte k dispozici, můžete se ho samozřejmě naučit řešit. Navíc, testy jsou založené na řešení úkolů, při nichž uplatníte několik strategií. Nakonec - ve známé situaci se chováme obvykle klidněji a racionálněji, můžeme se lépe soustředit. Jistě že se učením řešit takové testy neposunete z podprůměru do nadprůměru, ale i několik jednotek na stupnici někdy stačí.

3) Tady s vámi úplně souhlasím, s životním štěstím nemá IQ vůbec nic společného.
Petr (Čt, 14. 12. 2006 - 16:12)
Milí čtenáři,

celý život mám problém s tím, že se s většinou okolí nerozumím. Připadá mi, že se musím stále ovládat a mluvit s nimi jako chápající otec s dětmi. Jako dospívající jsem začal chápat, že s kluky ze sousedství si přestávám rozumět. Ve škole - na gymplu to bylo lepší, protože tam byli přece jen ti, co trochu více přemýšleli. Nejde o prospěch - kašlal jsem na školu, měl jsem i čtyřky, jde spíše o to, že většina jednodušších lidí nejde při rozhovoru pod povrch, nevidí věci ve vztazích. Mají spíše zkratkovité vidění světa. Byl jsem vždycky hloubavý typ, ale žádný suchar a škarohlíd, naopak. Rodiče nemají ani maturitu, takže přestože je mám rád, cítím se spíše jako jejich kamarád, nebo spíše já jejich rodič, než oni mí rodiče. Největší katastrofa je to v práci. Přestože v mé práci převažují kolegové s vysokoškolským vzděláním, připadá mi většina kolegů (zvláště kolegyň) jako opožděná v myšlení. Dá se s nimi bavit maximálně o těch neobyčejnějších, nejpřízemnějších věcech všedního dne. Jakmile zabrousíme do oblasti vědy, techniky, psychologie apod., stydím se za to, že tak moc "nestíhají" a kolikrát šíří kolem sebe bludy a pověry, nebo neví vůbec nic. Nejsem žádný frajer, nad nikoho se nepovyšuji, kamarádím se všemi, raději mám lidi s dobrým srdcem, než machry s tituly před a za jmény, ale přece jen jsem se vždy lépe cítil ve společnosti vysoce inteligentních lidí, než primitivnějších lidí. Přitom nemám nijak vysoký IQ (kolem 129). Dělal jsem mnoho testů sám na sobě a současně jsem testoval stovky lidí. Jednu dobu jsem totiž studoval psychologii a bylo to součástí mé diplomové práce. Kdybych mohl, přestěhoval bych se na otrov, kde by žili pouze takoví lidé, jako je např. astrofyzik Jiří Grygar, moderátor Marek Eben, bavič Milan Markovič, bývalý předseda ústavního soudu Vojtěch Cepl, ekonom Valtr Komárek, psycholog Slavomír Hubálek a další lidi tohoto typu. Je mi hrozně smutno.
Návštěvník (So, 12. 9. 2020 - 15:09)
Naprosto chápu, mám to stejné.
... (Čt, 14. 12. 2006 - 14:12)
Kolik procent resp. promile populace ma asi nad 160?
Vanda (Čt, 14. 12. 2006 - 15:12)
IQ je intenzita kvokání, ne?
Iva (Čt, 14. 12. 2006 - 21:12)
Ahoj Petře, proč nestuduješ nějakou VŠ a nezařadíš se mezi lidi o kterých jsi psal.Já chápu, že by Ti mnoho dalších vědomostí VŠ už asi nedala, ale při práci někde např.Fyzikálním ústavu přece jenom titul asi chtějí.Je škoda, že jsi smutný.Já to naštěstí moc nechápu, nejsem až tak inteligentní.
Petr (Čt, 14. 12. 2006 - 22:12)
Re: Iva: Ivanko, Ivanko, já přece psal, že jsem studoval psychologii a dělal diplomovou práci. Na jaké škole se asi tak diplomová práce dělá, co?

Tak, a tak to je pořád. Lidi, já vás mám rád, ale je vás málo, se kterými bych si mohl i pokecat.
H (Čt, 14. 12. 2006 - 22:12)
Petre,bohuzel Ti rozumim.Iva si mysli,ze na vysoke skole se zaradis mezi sobe rovne,ach jo.Nic nepochopila.Vidim kolem sebe vzdelane lidi,kteri znaji pouze svuj obor a jen to,co do nich nahustila skola.Jinak jsou neskutecne hloupi.I muj doktor ke kteremu obcas zajdu je takovy.Nebud smutnej,nauc se s tim zit.Jen se moc nenech lidmi vyuzivat.To jsem obcas dopustila ja.Pa a mej se dobre
Martina (Čt, 14. 12. 2006 - 23:12)
Kde pracujes Petre? Treba to bude trochu i tim ...? (Taky muzu doporucit odjet do ciziny - jakmile se budes muset vyjadrovat cizim jazykem, tak se ti mozek zacne namahat i v jinych oblastech a trochu zpomali - a dostanes se 'normanim' lidem trochu bliz.)
Martin (Pá, 15. 12. 2006 - 00:12)
Petře neber se tak vážně jestli si oravdu inteligentní dokážeš inteligentně komunikovat i o banalitách se svými neinteligentními kolegyněmi v práci.
Já mám VŠ (technika) IQ 119 podle Ravenových progresivních matic a nedělá mi problém bavit se s kýmkoli.
Jinak co tu bylo napsáno občas se s tím taky setkávám někteří lidé s titulem trpí syndromem tz fachidiocie a mimo svůj obor jsou někdy na hranici slabomyslnosti. Tohle platí jak u lidí s technickým tak humanitním vzděláním. Nejlepší asi je být někde mezi jedno vystudovat a to druhé mít jako hobby.
A důležitější než IQ je EQ ale nevím jak se měří.
Petr (Pá, 15. 12. 2006 - 01:12)
Lidi, vy jste hodní, ale mně stačí si vzít váš písemný projev. Třeba ty, Martine, neděláš čárky v souvětí, nechápu proč. Vždyť to jsme se učili někde na základce. H mi rozumí, ale přitom absolutně zrušila mezery za interpunkčními znaménky. Martina snad píše na anglické klávesnici, jinak to také považuji za neuctivost psát bez diakritických znamének. Jenže - asi bych měl vysvětlit nejprve, jaký je rozdíl mezi diakritickými a interpunkčními znaménky, že jo? A jsem zpátky, kde jsem nechtěl být. Jedině snad Iva to napsala jen s jednou chybou a dvěma zapomenutými mezerníky, ale ta sama píše o sobě, že příliš inteligentní není. Tak nevím. A to nehodnotím obsah toho, co mi radíte. A přitom vás nechci naštvat, určitě to nemyslíte zle, vlastně bych vám měl být vděčný, že tu vůbec ztrácíte čas.... Jenže je to zbytečně - stejně se nepochopíme. Sytý hladovému nevěří. A já toužím po nasycení se moudrými lidmi, kterých se mi jaksi nedostává. Znám je pouze z médií, přednášek. V reálném životě ovšem zmizeli..... Ach jo...
prober (Pá, 15. 12. 2006 - 10:12)
Jedna z definic inteligence myslím zní ve smyslu, že je to schopnost řešit nový problém - tedy situaci vyžadující řešení, se kterou se jedinec doposud nesetkal, a nemuže tudíž použít naučené vzorce chování/řešení.
Člověk s vysokou mírou inteligence si s novou situací poradí rychle a snadno najde účinné řešení, a naopak.
Jeanette (Pá, 15. 12. 2006 - 10:12)
Milý Petře, také Ti docela rozumím a několikrát se mi stalo to, co Tobě. Ale na druhou stranu se mo příčí odsuzovat lidi se kterými si nerozumím. Vždyť já jim taky musím lézt na nervy, protože oni zase nerozumí mě.....
Takže si myslím, že ten kdo si o sobě myslí, že je ten moudrý, by měl udělat ten vstřícný krok a být k těmto lidem opravdu laskavý a chovat se, fakt, jako jeho rodič.... Na druhou stranu Ty se chceš obklopovat moudrými lidmi, které jsi výše vyjmenoval.... Ty si opravdu myslíš, že by Tě obohatili??? Mě nedávno docela obohatil a přinutil k zamyšlení člověk s diagnostikovanou oligofrenií a naměřeným IQ 76. Zkus tu sebelásku a nadřazenost trošinku rozpustit mezi ostatní lidi, ať mají IQ jakékoli.
Petr (Pá, 15. 12. 2006 - 11:12)
Jeanette: To obohacení, které máš na mysli, se odehrává více v rovině emocí, než intelektu. A co se týká životních hodnot a mého postoje k okolí - je to možná právě naopak. Já se tím, že musím být laskavý a chovat se jako rodič ostatních, vlastně živím. Možná jsem právě vyčerpaný tím, že jsem už všechnu trpělivost a pochopení rozdal a teď bych potřeboval nějakým způsobem dobít baterky a nevím jak. Vlastně vím, napsal jsem to v prvním příspěvku - společností těch lidí, u kterých bych nemusel tak "dřít", abychom se vůbec pochopili.
Jeanette (Pá, 15. 12. 2006 - 11:12)
Já Ti rozumím. A o čem bys chtěl diskutovat??
Petr (Pá, 15. 12. 2006 - 11:12)
Prober: Cituji nejdříve tvoje slova: "Jedna z definic inteligence myslím zní ve smyslu, že je to schopnost řešit nový problém - tedy situaci vyžadující řešení, se kterou se jedinec doposud nesetkal, a nemuže tudíž použít naučené vzorce chování/řešení."

Není to podmínka, že tam musí být pouze nové situace a nenaučené vzorce chování. I rutinní záležitosti lépe zvládají lidé s vyšším IQ. I když v dostačující míře to zvládají lidé s průmerným IQ, takže se těmto činnostem věnují spíše oni. Např. řemeslné práce - znal jsem x zedníků - tak přesně jako jsem to udělal já - to neudělal nikdo. Mám na mysli třeba obkládání a spárování dlaždic. Jiný příklad jsou třeba dopravní nehody. Je prokázáno, že cca 20% řidičů páchá 80% dopravních nehod. Statisticky na počet ujetých km jsou častěji viníky nehod lidé s nižším vzděláním. Řízení auta je to přitom pro běžného řidiče rutinní záležitost. Přesto i tam jsou rozdíly v rychlostech reakcí, v schopnosti se soustředit a zaměřit na cíl.

Jinými slovy vysoké IQ je projevem, důsledkem lepší mozkové kapacity. Ani to tak nesouvisí s velikostí mozku a počtem neuronů jako spíše se vzájemným propojením mozk. buněk - synapsí. Důležitá je i kooperace mezi jednotlivými částmi mozku. Prostě ta přísloví o tom, že to někomu "dobře pálí", že na něco " má/nemá buňky" lidově polisují vědecký a fyziologický základ v rozdílu mezi schopnostmi a talenty lidí. Jsou to věci, se kterými už přicházíme na svět, je to dáno dědictvím genů, které po předcích schytáme bez vlastního přičinění. Inteligence je z více jak 80% dědičná, pouze necelých 20% je ovlivnitelné kulturním prostředím, vzděláním, pílí a lidskou vůlí.

Jinak Probere - já Tě znám z jiných diskusních for.
Petr (Pá, 15. 12. 2006 - 11:12)
Jeanette: Diskutovat můžeme na jakékoli téma. Mně třeba fascinují různé věci, na které stále hledám odpověď. Např:

1. Proč je příroda tak krásná? Co to je ve mně, když jsem na výletě, svítí slunce, modrá obloha, listy stromů jemně šustí, do tváře jde příjemné teplo a já tam jen v úžasu stojím a chce se mi z té krásy skoro brečet.

2. Stále si lámu hlavu, proč jsou tak velké rozdíly mezi lidmi. Proč někdo se narodí jako hezký, chytrý, zdravý a do bohaté rodiny (nemyslím jen finančně, ale i duševně) a někdo jiný naopak nemá hezký zevnějšek, není moc chytrý, a má stále zdravotní potíže a ktomu je třeba ještě týraný a šikanovaný a třeba i žije v chudobě. Jsem totiž věřící - a tak ty rozdíly nějak zápasí s mou touhou po spravedlnosti.

3. Proč všechno ve vesmíru směřuje k entropii? Proč hvězdy chladnou a zanikají, proč člověk stárne a umírá, proč je všechno tak šíleně pomíjivé?
Jeanette (Pá, 15. 12. 2006 - 12:12)
Petře, i já jsem věřící a tyhle otázky si kladu denně. Odpověď na ně také neznám, bohužel. Jediná odpověď může být, že NĚKDO to tak zařídil, ale to mě neuspokojuje a Tebe, předpokládám, také ne. Mě v těchto otázkách hodně pomohl a v diskuzi byl úžasný Jiří Reinsberg. Bohužel už je jinde..
Petr (Pá, 15. 12. 2006 - 13:12)
Tady někde na foru? K jakému tématu?
Jeanette (Pá, 15. 12. 2006 - 14:12)
Já myslím Msgre. ThLic. Jiřího Reinsberga

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Reinsberg

Nejčastěji jsme mluvili o filozofii, o světě, o Bohu, psychologii....

Na žádném fóru se, pokud vím, nevyskytoval, ale napsal několik knih.. On ty odpovědi znal...
Petr (Pá, 15. 12. 2006 - 17:12)
Jeanette: Díky moc za odkazy, jsi prima. Je tam i Tomáš Halík, toho znám samozřejmě dobře, to je další z těch moudrých lidí, kterých si vážím. Dostuduji si nedostatky o Jiřím Reinsbergovi. Zajdu do knihovny, nebo knihkupectví.
Návštěvník (Pá, 15. 12. 2006 - 19:12)
Jaké IQ mohou mít tito dva náboženští blouznivci?
Návštěvník (Pá, 15. 12. 2006 - 20:12)
Urážením jiných lidí ubližuješ především sám sobě. Přej a bude ti přáno.
Glen (Pá, 15. 12. 2006 - 21:12)
Nevíte někdo jaké má IQ xxcd, co zde chodí skoro na každou diskusi? S ním je diskuse docela zábava?!
Ili (So, 16. 12. 2006 - 00:12)
Taky se nekdy tak citim,že sem nepatřim.
Ostrov nebo samota by bylo řešení.Ve vecech vidim víc než ostatní,uzavíram se do sebe,je mi smutno až bych brečela.V mem případě to ale neni jen mirně vyšší IQ,ale i anomalní sobnost.Většinou je pro mě východiskem modlidba.Pokus se nahodit nějaké téma ,třeba něco s astrofyziky?
Tom (Po, 18. 12. 2006 - 23:12)
Ili:Soucítím s tebou
Martin (Út, 19. 12. 2006 - 00:12)
Petře zjisti si co o Ebenovi říká Karel Vachek.
Jistě nemusím pro tebe dodávat při tvé fenomenální inteligenci a rozhledu kdo je Karel Vachek.
Petr (Út, 19. 12. 2006 - 10:12)
Mně to je jedno. Já psal obecně lidi podobného typu. Pokud se tu chceš bavit o konkrétních jménech, tak se bavím opět přesně s tím typem lidí, o kterých jsem psal, že mi je z nich smutno. Takže jediné, co tímto napadáním mé osoby dosáhneš, je, že se utvrdím ve své pravdě...... Ale to jsi asi chtěl, nebo se pletu? Chtěls mi pomoct, nebo mě zesměšnit a urazit? A udělalo ti to moc dobře? Jak dobře? Jsi teď šťastný?

Proboha, lidi, vždyť vy jste na tom ještě hůř než já.....
123456 (Po, 8. 1. 2007 - 20:01)
AHA...
princezna (Po, 8. 1. 2007 - 21:01)
Připadá mi to, že je to jen druhý díl seriálu "Jsem krásná a nemám kamarádky"- viz zde na doktorce. Někdo se zase chce pobavit naší blbostí.
princezna (Po, 8. 1. 2007 - 21:01)
pravá inteligence se pozná podle toho, že je člověk natolik nad věcí, že se dovede bavit s KAŽDÝM, když je to třeba, že umí i složité věci vysvětlit tomu méně chytrému jednoduchou formou, tak, aby to pochopil a tím ho vlastně zatáhl do diskuze. Pohybovat se jen v nebeských výšinách a dívat se na lidi shora umí jen namyšlený machr.
Olga (Út, 9. 1. 2007 - 13:01)
Tady má hodně lidí asi vysoké IQ... a hodně lidem bohužel chybí EQ. Proč si nedokážeme porozumět? Kolik procent - promile populace dokáže diskutovat na úrovni vzdělaných a empatických lidí?
kika (Ne, 21. 1. 2007 - 18:01)
Ahojte. Musim povedat, ze ako mnohi z Vas aj ja si prestavam rozumiet s okolim( mam 14, som zvedava ako to pojde dalej). Znamky v skole su cim dalej tym horsie preto, lebo ucivo sa mi zda byt nudne a ked ho ucitelka opakuje druhym zacinam akosi zaspavat.
V tomto smere neviem byt mila na primitivnych ludi (za to sa na seba velmi hnevam ale nedokazem tie emocie, ked su okolo mna ludia, ktori rozpravaju o tom aky mali zly, pripadne dobry den a co sa im take prihodilo, udrzat na udze). Nepatrim ani k dobrym recnikom- casto neviem povedat jednu suvislu vetu, ked ide o kazdenne otazky rozhovory. Ale ked sa jedna o ´filozofovanie´ s dospelym a inteligentnym clovekom, tak vtom pripade by som vedela rozpravat aj cele dni. Mozno sa Vam zda ze tu take dieta ako ja nema co robit, ale to uz je cisto Vas problem, zoberem ho s nadhladom a budem si o tom mysliet svoje.
"...Ja len ze zijem..."
Yamato (St, 28. 2. 2007 - 14:02)
IQ test
http://freeweb.siol.net/danej/riverIQGame.swf
Michal (Čt, 19. 4. 2007 - 13:04)
Ahoj. IQ a EQ by měly jít ruku v ruce. A když už ne, což je bohužel velice časté a je nám to v seriálech a telenovelách neustále dáváno najevo, je lepší se bavit s citlivým "jednodušším" človíčkem, než s bezohledným intelektuálem. Vyvstává otázka: Je vůbec člověk dostatečně inteligentní, když si neuvědomuje nebo je mu jedno, že je bezohledný a hrubý k ostatním?
wAITINGEROVÁ (Čt, 19. 4. 2007 - 23:04)
I a Q to sou nějaký vitamíny ne?
wAITINGEROVÁ (Čt, 19. 4. 2007 - 23:04)
Není to v mrkvi? Nebo v česneku? Po česneku prdím
Jogin (Čt, 19. 4. 2007 - 23:04)
Myslíte že je možnou jogou, meditacemi a tak IQ zvyšovat? EQ podle mne ano ale u IQ si tak jistý nejsem.
Maška (Pá, 20. 4. 2007 - 00:04)
IQ test se dá naučit, znám rychlé debilky co to dali poprvé na 90 a po troše drillu na 160:) A když už jsme u toho, jak přišla bývalá ( u té současné bych uvěřil spíš ) česká první dáma k IQ 140, když na druhé straně existuje celkem dost studijních a podobných posudků, které to naprosto popírají? A kde přišli k IQ 160 Ariana a Raven? To mjí snad oba dva dohromady, ne?
Monča (Pá, 20. 4. 2007 - 00:04)
IQ je spíš takový projev rasismu mezi bílejma:)než že by se podle toho dalo měřit životní štěstí. Prostě autistickej magor posedlej číslama vymyslel IQ test, aby se mohl mezi normálníma cítit ne jako magor, ale jako king.
Kamča (Pá, 20. 4. 2007 - 12:04)
Mončo asi budeš mít pravdu! Říkali, že ten virginskej střelec měl IQ 140 a přitom to byl čistej magor!
Kamikazze1 (So, 2. 8. 2008 - 20:08)
to Monča: Copa, tobě IQ test nevyšel?:-D Víš, že nebejt několika "autistických magorů", tak bys ani neměla možnost nabušit do klávesnice a dát na net ty tvoje bláboly?:-) A máš pravdu, s životním štěstím to nesouvisí, každej člověk má na něco nadání a životní štěstí je v tom to nadání oběvit využít, vysoká inteligence je jen jedna z mnoha možností.
Kamikazze1 (So, 2. 8. 2008 - 20:08)
to Maška: Máš pravdu, proto by člověk měl dělat IQ test maximálně 3krát za život s minimálně jednoroční přestávkou mezi jednotlivými pokusy, drilovat se umí každej blbec.
Ondra (Ne, 10. 8. 2008 - 22:08)
IQ? U nas v praci teto zkratce rikame Image Quality ... heh Nepreji nikomu nastavovat IQ v radiologii - bleeeeeeee
iq (Čt, 15. 1. 2009 - 03:01)
bude to cca 0.02 %
Mortimore (Ne, 1. 3. 2009 - 02:03)
No tak to čumim :-D ted bych asi mel byt nadmutej pychou ze patrim mezi 2% populace xD
Jiri (Ne, 1. 3. 2009 - 10:03)
Mortimore: Neni zadna vyhra patrit mezi nejakou minoritu, trebas intelektovou. Vzdycky se ti zuzuje vyber tech, s nimiz budes na tom podobne. Nejlepe se ma clovek s prumernou inteligenci, pac tam spada polovina populace a ma siroke spektrum lidi na vyber, z nichz muze vybirat jak partnera, tak kamarady. Pokud mas vysoky IQ, musis pocitat s tim, ze vetsina lidi, s nimiz se budes v zivote potkavat, bude jednodussich a budes se jim muset prizpusobovat v debate a aktivitach a slevit se svych naroku, pac kdyby ses mel pratelit jen s lidmi stejne, nebo podobne inteligence, byval bys casto sam. Ty se jim prizpusobit muzes, oni tobe nemaji jak. Ja to tak taky mam a pratele si vybiram podle lidskych charakterovych vlastnosti, nikoli podle IQ. Vysoka inteligence neni zarukou moralnich vlastnosti, v zadnem pripade. Dobry nebo spatny clovek muze byt v kazde skupine. Naopak mam vypozorovano, ze jednoduchy clovek mi nedokaze ublizit tak silne jako ten chytry, pac neni zaludny, rafinovany, nema mentalni kapacitu na to, aby vymyslel slozite myslenkove konstrukce. K pachani "sofistikovaneho" zla musi mit dotycny dobry intelekt a schopnosti. Intelekt je jenom jako zbran, jako nastroj, a jak ho clovek pouzije, zalezi u jen na nem. Nekdo muze svym intelektem prispet lidstvu k vynalezu nejakeho pristroje usnadnujiciho praci, k vynalezu leku apodobne. Nekdo jiny muze tymz intelektem premyslet nad tim, jak zabit tisice lidi v plynovych komorach a spalit v kremacnich pecich.
Taky blbec (Ne, 1. 3. 2009 - 10:03)
No-hlavně,aby IQ bylo pozitivní.Ostatní už přijde samo.
Reklama