Reklama

Psychologové nabízejí Ukrajincům terapii

Psychoterapeutickou pomoc a poskytnutí krizové intervence nabízejí v souvislosti s válečným konfliktem Ukrajincům české psychologické organizace.

Mířit má prostřednictvím České psychologické aliance pro globální změny k lidem na Ukrajině, Ukrajincům žijícím v České republice nebo k těm, kteří do České republiky přijdou. Poptávka je především po ukrajinsky nebo rusky hovořících psycholozích a psychoterapeutech, řekl ČTK koordinátor projektu, klinický psycholog Adam Suchý.

Terapeutickou pomoc nabízejí lidem psychologové se zkušenostmi s krizovou intervencí a psychoterapeuti - jde o dobrovolníky, kteří prostřednictvím České psychologické aliance nabídli svou pomoc. Adresář momentálně čítá více než čtyři desítky odborníků, kteří jsou schopni poskytnout psychoterapeutickou pomoc v češtině, angličtině, ruštině, ukrajinštině, francouzštině, němčině, norštině či srbštině. Seznam se neustále rozšiřuje, aktualizuje a má i svou ukrajinskou verzi. "Během dvou dnů jsme díky úžasné ochotě a solidaritě dobrovolníků sestavili úctyhodný seznam v češtině i ukrajinštině, který se snažíme šířit dál," uvedl Adam Suchý.

Zástupci aliance jsou podle něj ve spojení s prezidentkou Ukrajinské národní psychologické asociace, která jim pomůže i v distribuci seznamu psychologů. "Podle jejího vyjádření se ukrajinští psychologové aktuálně soustředí nejvíce na psychologickou pomoc rodinným příslušníkům ukrajinské armády a na zabránění panice mezi veřejností," doplnil Suchý. "Naši aktivitu vítají a jsou schopni předat naše kontakty přes svou síť také ukrajinské komunitě v ČR. Přímá on-line pomoc od nás je ale zatím spíše v hypotetické rovině, protože je pravděpodobné, že internetové připojení v zemi nebude stabilní a funkční," dodal Suchý.

Psychologové podle Suchého zaznamenávají poptávku i o terapeutickou pomoc pro Ukrajince žijící v ČR, kteří momentálně jen bezmocně z dálky přihlížejí tomu, co se děje v jejich zemi. Zájem je v této souvislosti právě po ukrajinsky nebo rusky hovořících psycholozích a psychoterapeutech, proto zástupci aliance vyzývají tyto odborníky, aby je kontaktovali a mohli tak zprostředkovat jejich pomoc.

Reklama

Česká psychologická organizace se k mezinárodní platformě, Globální psychologické alianci (GPA), připojila loni v září. Platforma sdružuje více než 60 zemí světa, mezi kterými do té doby Česká republika chyběla. Na celosvětové úrovni se tak zapojuje do řešení globálních problémů, ať už je to například současná otázka kolem covidu-19, klimatická změna, boj s dezinformacemi či lidská práva.

Alena Horáková - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama