Reklama

Pravidelné rituály vám pomohou zvyknout si na pravidelný shon

Začátek školního roku nevyhnutelně přináší změnu denního režimu. Zatímco v létě se o děti částečně postarali prarodiče, částečně vypomohly tábory a další pobyty, nyní veškeré povinnosti přecházejí opět na rodiče. Jak se s koncem bezstarostného léta vyrovnat a přejít do školního režimu bez toho, aby se stres podepsal na zdraví?

Nelučte se s přírodou

V létě většina lidí přirozeně tráví více času venku. Ať už u vody, na výletech po okolí, nebo třeba v lese na houbách. O prázdninách mají lidé zkrátka s přírodou bližší kontakt. Pokud se obklopeni zelení cítíte příjemně, nemusíte jen kvůli začátku září kontakt s přírodou přerušovat. Naopak. Procházku parkem nebo blízkým lesem je vhodné zařadit do svého každodenního režimu. Místo rychlé návštěvy restaurace si například během obědové pauzy zkuste sednout na lavičku v parku s domácí svačinou. Cestou z práce můžete odbočit a projít se alejí stromů a psa místo na sídlišti zajít vyvenčit do nejbližšího remízku. Pokud v dosahu není ani kousek zeleně, vyrazte nejlépe s celou rodinou do lesa alespoň o víkendu. Postupně se barvící listí vám přinese lepší podívanou než televizní program.

Pomozte mozku

Se začátkem školního roku se hromadí úkoly ze všech stran. Zapamatovat si rozvrh dětských kroužků, nákupní seznam i čas pracovních schůzek je na paměť obrovský nápor. Ulehčit jí můžete sdíleným diářem, ať už online, nebo papírovým, kde bude mít každý člen rodiny vlastní barvou vyznačené důležité úkoly a data. Nákupní seznam může zase viset u dveří, abyste měli na očích, co je potřeba přinést, a každý do něj mohl připsat, co doma schází. Mozek je dobré udržovat v kondici například luštěním sudoku či prostorových hádanek. Existuje také několik bylin, které mohou pomoci zlepšit stav mozku a podpořit paměť. „Jedním z nejlepších a nejvíce využívaných prostředků, které prokrvují mozek, a tím zlepšují paměť, je známý jinan neboli ginko biloba. Regeneraci nervů a vedení vzruchu nervem nám pomůže zabezpečit bělotrn, čímž zároveň podpoří vnímání a paměť. V poslední době se lidé obracejí o pomoc také k prostředkům z bacopy, které posilují koncentraci a mají příznivý vliv na fungování mozku,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Reklama

Rutina není k zahození

Přestože každodenní rutina se na první pohled může zdát nudná a vyčerpávající, do života chtě nechtě patří. Navíc může do uspěchaných týdnů vnášet určitý prvek klidu a jistoty. Důležité je naučit se využívat rutinní chování ve svůj prospěch. Například pokud si každý, včetně dětí, připraví veškeré oblečení na další den večer dopředu, budou rána klidnější a méně chaotická. To stejné platí například pro přípravu svačiny či obědu do práce. Jídlo si přitom mohou připravovat i samy děti. Ze začátku je ale potřeba potomky pravidelně kontrolovat. Zvládnete-li podobné návyky dodržovat tři týdny v kuse, zautomatizují se vám natolik, že je začnete dělat bez rozmyslu a nechuti.

Spánek je základ

Může se zdát, že nejlepší čas na dohánění celodenních restů je pozdní večer, když všichni ostatní usnou. Ale pozor, ukrajovat si ze spánku na úkor pracovních i domácích povinností je často kontraproduktivní. Pokud u dokončování zprávy do práce zíváte a zvládáte ji dopisovat už jen na půl oka, je pravděpodobné, že se nevyhnete chybám, a navíc vám zabere mnohem déle času. Nevyspání se na vás rovněž podepíše i další den, kdy budete unavení, pomalejší a bez energie. Dlouhodobý nedostatek spánku je zároveň častou příčinou sníženého imunitního systému a následných nemocí. Ale jak to udělat, když do postele sice ulehnete včas, ale myšlenky na všechny resty a povinnosti vás nenechají usnout? Zkuste vsadit na přírodu. „Abychom tělu zabezpečili celodenní správné fungování, je třeba podpořit spánek, který zároveň podpoří dobrou náladu. K bylinkám, na něž se můžeme obrátit, patří třezalka, kozlík a také gemmoterapeutika z lípy a bacopy. Tyto prostředky mohou pomoci zlepšit spánek, a to bez vedlejších účinků,“ dodává Jarmila Podhorná.

 

Reklama

Komentáře

Reklama