Reklama

Pohádky v naší duši VII: Jak nás učí zvládnout životní krizi

V dnešním textu se vrátíme do starého Řecka, abychom si půjčili scénář divadelního dramatu. Moderní psychologie totiž používá tento scénář pro popis etap krize, kterou může zažít ve svém životě každý z nás. Na příkladu pohádky si ukážeme, že jsme na krizi i na cestu z ní pomocí pohádek připravovaní už odmala.

Nejprve si popíšeme jednotlivé etapy starořekého dramatu a pak si vše ukážeme na příkladu klasické pohádky O dvanácti měsíčkách. Musím upozornit na zajímavost v pojmosloví - pro popis etap se používají nám známá slova, ale v trochu odlišném významu, než jsme zvyklí, vracíme se tak ke kořenům a posun významu nám pomůže lépe pochopit samotnou krizi. 

Expozice: Každé drama začíná popisem situace, hrdinů, jsou naznačené jejich role v příběhu, vytváří se tak základ budoucího konfliktu.

Kolize: Děj se rozehrává a spěje ke střetu dobra a zla, obecně ke střetu protikladných sil, které představují hrdinové (a padouchové) příběhu.

Krize: Jde o vyvrcholení děje, už je jasné, kdo kam patří, Protikladné síly bojují co jim síly stačí a výsledek je nejasný.

Reklama

Peripetie: V ději nastává rozhodný obrat - může jít o vstup nadpřirozené bytosti, o nové síly, vstup nové postavy...

Katastrofa: Nejde o žádnou hrůzu, ale naopak - rozuzlení děje, v němž vítězí síly dobra, reprezentované kladnými hrdiny

Katarze: Jde o tzv. Očistný účinek příběhu. Nejvíce očistné je, že kladný hrdina, se kterým se při sledování děje identifikujeme, svůj boj i přes různá úskalí vyhrál. Také bývá příběh zakončen nějakou obecně platnou pravdou. 

Na životní krizi je obtížné zejména to, že se dostaneme do situace, ve které si k jejímu vyřešení nevystačíme s dosavadními zkušenostmi. Nevíme, co máme dělat, problém se nám zdá neřešitelný, budoucnost nejistá. Na takovou situaci jsme ale již od útlého dětství připravovaní a pohádky jsou jedním z nositelů jakéhosi vnitřního plánu, který nám i v extrémně nejisté a nepříznivé situaci dává naději, že to nakonec dobře dopadne. 

V pohádce O dvanácti měsíčkách příběh začíná expozicí - popisem soužití Marušky, macechy a její dcery v chaloupce po otci, který zemřel. V této rodině se hlavní hrdince nedaří dobře, macecha se jí chce v podstatě zbavit. Kolize (střet protikladných sil) přichází vzápětí, kdy macecha svůj záměr realizuje - Marušku pošle v zimně pro fialky, bez nich se nemá vůbec vracet domů. Toto je stále jakási příprava pro samotnou krizi (vyvrcholení děje), která trvá jen krátce po dobu, kdy Maruška jde zmrzlým lesem dle svého mínění za jistou smrtí. Peripetie (rozhodný obrat) přichází při prvním setkání Marušky s dvanácti měsíčky - je tu naděje a do hry vstupuje vyšší moc. Katastrofa je rozuzlením děje, v dramatu leckdy tragickým, v pohádkách obvykle pozitivním. Síly dobra definitivně vítězí, Maruška zůstává v chaloupce, zatímco macecha s dcerou mizí v lese. I ony dostaly šanci a s měsíčky se setkali, ale nedokázaly ji využít. Jaký je očistný účinek katarze z tohoto příběhu ponechám na fantazii laskavého čtenáře. 

A jaká by mohla být katarze z tohoto článečku? Čtěme dětem klasické pohádky, byť je to někdy náročnější než je posadit před televizi. Je v nich ukryta moudrost, která pomáhá připravit dítě pro život. 

Jan Kulhánek 

Autor textu, klinický psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek, provozuje s kolegy odborníky ambulanci PSYCHOTERAPIE ANDĚL PRAHA. Profesionální a osobní přístup zda najdou všichni, kteří potřebují pomoci v životní krizi, trpí úzkostmi či depresemi, potřebují pomoci s problémy v partnerských vztazích, léčí se s mentální anorexií, bulimií či přejídáním, trpí závislostí na alkoholu a hracích automatech, chtějí pracovat na rozvoji své osobnosti. Své služby nabízí toto zařízení také dětem a jejich rodičům. Více informací najdete na www.psychoterapie-andel.cz.

 

Reklama

Komentáře

Eva (Ne, 18. 12. 2011 - 13:12)
snad jedina vec jak zachranit deti www.najdute.cz
Reklama