Reklama

Jak uspokojujeme své potřeby?

Stručně řečeno, musíme mít pouto k druhým lidem, nejméně k jednomu člověku, ale raději k více lidem. Po celou dobu našeho života musíme mít nejméně jednoho člověka, který o nás stojí a o něhož stojíme i my. Nemáme-li takového člověka, nedokážeme naplňovat své základní potřeby.

Přestože to obvykle bývá blízký člověk, například matka nebo učitel, náš vzájemný vztah nemusí být příliš těsný, pokud si silně uvědomujeme jeho existenci a pokud si i on - bez ohledu na to, jaká vzdálenost nás dělí - stejně silně uvědomuje naši existenci. 

 

Druhý člověk musí mít jednu zcela zásadní vlastnost: musí být v kontaktu s realitou a musí umět uspokojovat své potřeby na tomto světě. 

 

Člověk na pustém ostrově nebo zavřený ve vězení v samostatné cele dokáže uspokojit své základní potřeby nezbytné k holému přežití, jestliže ví, že někde existuje někdo, kdo ho má rád a kdo si dělá starosti o jeho zdraví a život. Jestliže vězeň nebo trosečník ztratí přesvědčení, že tento důležitý člověk si o něho dělá starosti, začne ztrácet kontakt s realitou, jeho potřeby budou stále méně naplňovány a nakonec může zemřít nebo zešílet.

 

Názorným příkladem je skutečná událost, kdy se dva lidé vzájemně podporovali při překonávání vážných potíží poté, kdy se zřítilo letadlo,kterým letěli nad zasněženými pláněmi severní Kanady. Mladá žene a zkušený pilot přežili čtyřicet devět dní bez jídla. Byli nejen v pozoruhodně dobrém fyzickém stavu, ale svou zkušenost dokonce ani nepovažovali za strašnou. Oba řekli, že se vzájemně podporovali a věřili v záchranu. Během své krušné zkušenosti navázali pouto, ale kromě toho měli dostatečně těsná pouta také k jiným lidem, proto se nevzdali. Přežili, protože neztratili kontakt s realitou a uspokojováním svých potřeb.

 

Reklama

Bez klíčové postavy, od níž čerpáme sílu a odvahu vyrovnávat se se skutečností, se zoufale snažíme uspokojovat své potřeby mnoha nerealistickými způsoby. Vynakládaným úsilím si pouze přivodíme řadu psychických potíží, od mírné úzkosti až k naprostému popírání skutečnosti. Pro uspokojování našich potřeb je tedy nezbytně nutný druhý člověk, nejlépe pak celá skupina lidí, s nimiž jsme citově spojeni od svého narození až do smrti. 

 

Velká část z toho, co nazýváme senilitou nebo senilní psychózou, není ničím jiným než reakcí starých lidí na izolaci a opuštěnost. Tito lidé jsou někdy fyzicky nablízku mnoha jiným lidem, ale nikdo už o ně nestojí. Krásně napsaným příkladem je divadelní hra Stříbrná píšťalka, v níž se mladý povaleč převlékne za starého muže, aby se dostal do domova pro důchodce, kde hodlá pohodlně žít. Zjistí, že obyvatelé domova jsou zbytečně zchátralí a senilní. Pomůže jim vytvořit si vzájemné vztahy a oni díky tomu začnou žít mnohem lépe a plněji, než kdy doufali. 

 

Mám podobnou zkušenost z práce s pětadevadesátiletým pacientem a mohu dosvědčit téměř zázračný účinek toho, když se starý člověk znovu zapojí do života, i když v to již nedoufal. Ze slabého, na lůžko upoutaného senilního člověka se během tří měsíců najednou stane činorodý, soběstačný a aktivní obyvatel sanatoria.

 

Dokud pacient nenaváže přinejmenším s jedním člověkem lepší a kvalitnější aktivní vztah, než jaký měl dosud, nedokáže uspokojovat své potřeby. Dobře míněné rady jsou k ničemu - pacient se nevzpamatuje a nevydá se správným směrem jen proto, že mu někdo ukáže skutečnost. Potřebuje k tomu také odpovídající vztahy. Bez nich nelze nikomu pomoci natolik, aby sám dokázal uspokojit své potřeby.


Zdroj: William Glasser: Terapie realitou, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

peter K (Út, 16. 4. 2002 - 20:04)
On je to Ondro opravdu jenom Vas dojem a pak jak pisete - "Myslite
,ze zivot cloveka je o vztazich " - bohuzel a jeste jednou bohuzel - to je smutne, protoze je to jenom jedna uroven zivota .mel by jste si precist neco o lidech co spis utikali od civilizace .Ale co vlastne o vztazich vime ??? Co vime o tom jake zavisloti vznikaji ? Psychologire se zmohla konecne na inkarnacni regresi a transpersonalni psychologii,protoze nedokazala vysvetlit pro ne nevysvetlitelne vztahy a zavisloti a presto jeste vetsina psychologu odmita toto prijmout a postuuje podele davno zastaralych a davno vyvracenych dogmat .Vite o tom neco ? Asi ne .Skoda, pokusil jsem se to napsat, skoda ze jste to neobjevil v mem komentari
peter K (Út, 16. 4. 2002 - 03:04)
Jak je videt, vychazi stale vice a vice braku, presne jako kniha o niz tento uryvek pise .Psychologie si zase hraje na hru na blbecky a snazi se nas, " srovnat, zaradit do stada,urcovat nam nejaka pouta " .To je jejich typicka taktika , Misto aby cloveku ukazala jeho skryte schopnosti a rozvinula je, modeluje cloveka modle nejakych "modelu " ,jez vymysleli zase jen podprumerni lide .Inu statisticky je vsechno v prumeru, ze ? A vono je lepsi mit takovou bandu ovci s kterou se da manipulovat, nez nejakeho Cervantese, Teslu, Puskina, Einsteina, Rasputina nebo Leonarda da Vinci .
Setkavam se s timhle v US neustale, kdy se tihle samozvani panove s patentem na moudrost psychologie snazi lidi zaradit a udelat z nich ovecky, samoizrejme ma to svuj smysl kdyz 70 % naroda je nevzdelanych a jejich znalosti jsou hluboce podprumerne, je lepsi jim vnutit nejakou debilni zarazovaci metodu, aby treba nezacali blbnout a strilet do lidi jako se deje v americe dnes a denne .
Autor uvadi vylozene nesmysly a vytrhava veci z kontextu , zminene pripady nejdou ani v nejmensim brat jako vzor .Naopak by meli ucoit lidi opacne priklady jak se vyrovnat sam se sebou a jaka je vnitrni sila . Mam - li pouzit stejny priklad , tak napriklad pripad vezne z Alcatrazu, jez prezil 3 roky v izolacni kobce, bez napojeni na jakoukoli osobu , a pripady tisicu podobnych lidi .nejen veznu,ale treba lidi jez se zachranili ,kdyz treba zabloudili v kanadske divocine apod , v africke busi ,... nebo pripady lidi jez prezili ruzne letecke katastrofy v divocine. Lide zijici osamocene v horach apod .
Misto aby psychologie ucila lidi jak najit tu vnitrni vyrovnanost a silu, tak mele takovehle bludy o zavislosti a snazi se zas nasadit nejaka pouta .
Misto aby ucila psychologie jinemu radu ,spolecenmu radu, ktery je treba dodrzovat pri vsech extremech a vyzdvihnout pritom osobnost cloveka, kazdeho jedince, misto toho se deje opak .
Bohuzel je rada podprumernych psychologu jako onen zminovany autor jez pak neustale omila jen pripady ve stredu statistiky a formuje jej do vlastnich zkusenosti sveho uboze proziteho zivota .
Je tady jediny problem, psychologie nema na to aby studpovala prave ty extremni pripady lidskych kvalit a vyvodila z toho nerjake zavery, poznala nejake vnitrni spolecne zakony .Je to smutne a jeste vice je smutnejsi ze jakykoli pokus, pokud se o to nekdo pokousi, tak se ho snazi znemoznit a zkritizovat jako uz se stalo a stava v dejinach lidstava mnohokrat .
Dobrej navod, clanek je opravdu super, skoda ze tam autor neuci jak jeste becet, pokyvovay a poslusne kyvat hlavou .
Ondra (Út, 16. 4. 2002 - 10:04)
Pane Kulíku,
při čtení, nejen tohoto, článku mám dojem, že váš boj proti jakékoli manipulaci a závislosti se dostává do trochu grotesktní roviny, kdy bojujete proti všemu, proti všem.
Sám odmítám jakoukoli závislost, ale nemyslím si, že právě tento článek jí srší tak, jak píšete.
Myslím, že život člověka je o vztazích s druhými. Víte, co udržovalo právě ty vězně a ztracené, o nichž píšete, při životě? Nebylo to třeba vědomí shledání s druhými? Či něco jiného, např. pomsta, ale jistě nejzákladnějším motivem, si myslím, že byl vztah ...
peter K (Út, 30. 4. 2002 - 00:04)
No vo to prece gooooo !!! To je onoo ,heheh ted si na to kapnul. Je to psane pro lidi jako jsi ty, pro takovy co se neumi ani podepsat a podepisou se mym jmenem heheheh
Karel (St, 17. 4. 2002 - 12:04)
Za manipulaci se da povazovät jakykoliv clanek, kniha, film - vzdy to nekoho ovlivni (zmanipuluje). I desatero bozich prikazani by se dalo povazovat za manipulaci. Ja myslim, ze pokud ma clovek svych pet po hromade a neni vystaven vylozene podminkam vhodnym pro vymyvani mozku, tak si muze precist ruzne knihy, vyslechnout nazory ruznych psychologu a vytvorit si svuj nazor - a to, ze se s necim stotozni, neznamena, ze byl zmanipulovan. Ja osobne cerpam velkou silu ze sve rodiny a neznam tak vyjimecneho cloveka, ktery by zil uplne bez jakehokoliv vztahu, ale netvrdim, ze takovy clovek nemuze existovat. Ta kniha je asi napsana pro nas obycejne lidi, kteri se zaplitame do kazdodenich vztahovych her a ziskavame z nich nekdy smutek na dusi, ale vetsinou radost a silu.
kulik (Ne, 21. 4. 2002 - 15:04)
Kuliku, ty jsi asi tu knihu necetl, tak ji nemuzes kritizovat. Autor tam uvadi ruzne priklady kde byl schopny pomoci mnoha lidem a kdyz jim to pomohlo, tak proc kritizovat. ale kritizovani je tvoje oblibena cinnost, protoze jsi nejspis sam.
Bruno (Čt, 1. 8. 2002 - 18:08)
Já bych to nepovažoval za nějakou manipulaci ,jistě každý si to asi přebere jinak.Proto asi někteří lidé píšou a ti ,co chtějí číst ,čtou.
Reklama