Psychiatr: Rodiče by s dětmi měli mluvit o rizicích nových drog

Rodiče by podle psychiatra měli s dětmi mluvit o rizicích nových drog, které se v Česku objevují. Pokud je jejich děti už zkoušejí, měli by zjišťovat důvody, proč tomu tak je. Objevují se například případy inhalování plynů z deodorantů nebo užívání prášku z jihovýchodoasijské rostliny kratom, jehož regulaci chce řešit i ministerstvo zdravotnictví.

ČTK to řekl místopředseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martin Anders.

Odborníci se podle Anderse už před lety setkali s případy inhalace plynů do zapalovačů, v současné době podle informací ČTK některé pražské školy rodiče varují před tím, že se mezi dětmi objevují případy inhalace plynů z deodorantů ve spreji. "Je to velmi podobné, protože ty hnací plyny obsahují psychoaktivní látky, které způsobují krátké změny duševního stavu," vysvětlil Anders.

V Praze je podle něj také problém s užíváním prášku z rostliny kratom, která má opioidní účinky, u dětí. "Což je stimulační látka, která se třeba prodává i v automatech bez toho, aniž by člověk musel prokázat to, že mu je 18 let," uvedl. Podle něj už odborníci zadokumentovali i případy, kdy na něm vznikla závislost. Legislativa ale tuto látku nezná, neomezuje proto ani její prodej dětem. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob serveru Lidovky.cz řekl, že se úřad touto problematickou zabývá. Podobně chce resort regulovat také například prodej nikotinových sáčků dětem.

Podle Anderse by rodiče měli se svými dětmi téma užívání těchto nových drog hlavně otevřít a přiblížit negativní dopady, které mají. "Pokud je doma někdo, kdo kouří a pije alkohol, tak se to ale před dětmi špatně obhajuje," dodal.

Když rodiče zjistí, že děti něco takového vyzkoušeli nebo je to láká, je podle něj hlavně důležité zjišťovat důvody. "Ptát se 'Proč ty to chceš? Proč to připoutává tvoji pozornost? Chceš se vyrovnat té partičce nebo máš nějaké psychické potíže, které bys tím chtěl řešit?'," popsal možnosti.

Pomoc je podle něj možné hledat třeba u dětského lékaře nebo školního psychologa, existují adiktologické ordinace pro děti a dorost. "Jsou schopné i telefonicky podat nějaký základní bazální postup. A pak teprve tu intenzitu péče gradovat," doplnil.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Rodiče jsou často sami na drogách - cigáry, alkohol, psychofarmaka, analgetika - to se to pak těžko dětem domlouvá

  Lis 04, 2022
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Kratom užívá čím dál víc studentů i žáků a rodiče to nemusí odlišit od užívání čaje matcha. Kratom přitom může způsobit závislost i selhání organismu a smrt.

  Lis 04, 2022
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jak se říká, jaká matka, taká Katka. Je to přírodní selekce.

  Lis 05, 2022
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Ze studijních důvodů si projíždím články o drogách na školách a musím říct, že mne velmi překvapuje, že nikde pod těmito články nejsou žádné diskuze rodičů, prarodičů, studentů či pedagodů. Ze zkušenosti vím, že tento problém je téměř na každé škole. Lidé mohutně komentují, co se děje tisíc kilometrů daleko, ale co se děje v jejich městě, rodinách jako kdyby je nezajímalo. Ráda bych přišla na kloub tomu, čím je to způsobeno. Ty tři kometáře zde je maximum, co jsem kde pod článkem našla. Pokud někdo ví, kde je toto téma více diskutováno, dejte mi prosím odkaz.

  Lis 06, 2022
 • Obrázek uživatele majkl1679
  majkl1679 (anonym)

  Rodiče na haranty nemají čas a tak to taky vypadá

  Lis 08, 2022
 • Obrázek uživatele majkl1679
  majkl1679 (anonym)

  Rodiče na haranty nemají čas a tak to taky vypadá

  Lis 08, 2022
 • Obrázek uživatele Erik
  Erik (anonym)

  Tak oni rodiče, kterých se to týká většinou v drogách jedou taky nebo se za to stydí - obecně o tom nechtějí diskutovat. No a ti ostatní, ti věří, že se jich to netýká - bohužel často opak je pravdou. Znám i případy, kdy děti braly a rodiče je do krve hájili, že oni určitě by nikdy nic nevzaly a dětičky jim přikyvovaly, že opravdu ne,

  Lis 11, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama