Projevy kvasinek u dětí

Kůže. U malých dětí se kvasinky nejčastěji usazují v místech pokrytých plenkami, protože zde panuje ideální klima pro zárodky - je zde teplo a vlhko.

Na napadené kůži vznikají načervenalé, silně svědící puchýřky. Při přebalování se dítě dotýká svědících partií a jestliže bezprostředně poté strčí prstíčky do úst, je cesta k nákaze zažívacího traktu připravena.

Nehty. Při škrabání napadených míst se dětem kvasinky dostanou za nehty a mohou se zde usadit. Pod napadeným nehtem se vytvářejí bělavá až nažloutlá prosvětlení, nehet se pomalu uvolňuje z lůžka a zbarvuje se.

Trávicí orgány. Kvasinky nejprve napadají ústa. Světlé bělavé puntíky na sliznici či nápadné bělavé vyvýšeniny sliznice na okrajích jazyka označuje lékař termínem soor. Se slinami se kvasinky dostávají do žaludku a do střeva.

Při napadení střeva patří k typickým obtížím velmi časté nadýmání, zejména po sladkých jídlech. Obzvlášť silně se nadouvá bříško pod pupkem. Děti si neustále stěžují na bolesti břicha. Odcházející páchnoucí větry představují dočasnou úlevu od bolestivého trápení do té doby, než je v nespočetných záhybech střeva přiskřípnuta další dávka plynů.
Onemocnění kvasinkami ve střevě může dramaticky zhoršit zánětlivé onemocnění kůže, neurodermitidu, nebo může dokonce vyvolat tuto přecitlivělostní reakci.

Pohlavní orgány. Jestliže jsou malé děti vysloveně neklidné, nedokáží v žádném případě klidně sedět a neustále se šoupají po židli sem a tam - obzvlášt po návštěvě bazénu nebo po léčení antibiotiky, je třeba pomýšlet na kvasinkové onemocnění genitálií, provázené svěděním. Tuto infekci je nezbytně nutné odborně vyléčit, dříve než se rozšíri či prsty přenese na jiné části těla.

Uši a horní cesty dýchací. Příčinou chronických nebo opakovaných zánětů uší nebo horních cest dýchacích by též mohlo být kvasinkové onemocnění.

zdroj: Dr. med. Eva-Maria Kraske - Kandidóza

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Gašparíková Oµga
  Gašparíková Oµga (anonym)

  Prečo žiadny detský lekár neurobí vyšetrenie na prítomnosť baktérii C.a., ale naopak najčastejšie hovoria: u detí je to bežné, to nič nie je.

  Feb 24, 2006
 • Obrázek uživatele anonim
  anonim (anonym)

  co mam dělat když mam výtok a kvasinky?

  Lis 21, 2007
 • Obrázek uživatele anonim
  anonim (anonym)

  a co ten výtok??????

  Pro 15, 2007
 • Obrázek uživatele anonym
  anonym (anonym)

  výtok je příznakem kvasinek... zmizí, až se vyléčíte.

  Dub 19, 2008
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  Prosim porad te mi jak mam zbavit kvasinek v krku u sveho trileteho syna?Je mozne ze v teplejsich dnech,kdy se syn venku na slunci spoti je vecer krk bolestivejsi???Dekuji

  Čer 17, 2009
 • Obrázek uživatele Lukáš
  Lukáš (anonym)

  Dobrý den co mám dělat mého kluka bolí břicho má horečky 37,5 bolí ho to navrchu týden si stěžuje na bolesti nechce jít na gastroskopii předem děkuji a naschledanou.

  Črv 15, 2012
 • Obrázek uživatele Míša
  Míša (anonym)

  My se celá rodina detoxikujeme pomocí wurmex, který má i sladkou variantu pro děti. Možná by to mohlo pomoct :)

  Pro 05, 2020
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Dobrý den Lukáši, co se táká Vašeho syna,nehledejte odbornou pomoc zde,ale u lékaře.Jde o dítě ! Také by se mohlo jednat o zánět slepého střeva a to není legrace ! Při slepáku jsou jako ukazatel právě horečky a bolest spíše na pravé straně. / Operaci jsem prodělala v 15ti letech /.

  Kvě 13, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama