Proděláním nemoci si děti rozvíjí imunitu

Zářijový návrat dětí do školních kolektivů přinesl zvýšenou nemocnost. Množí se případy nachlazení, ale i horečnatých onemocnění. Lockdown a distanční výuka totiž způsobily, že dětská imunita nebyla delší dobu posilována. Imunitní systém nabývá na odolnosti proděláním nemoci, omezený kontakt dětí však tento vývoj pozastavil. Problematiku budování dětské imunity vysvětluje ve svém komentáři pediatr Richard Rýznar.

Pojďme si nejdříve říct, jaké druhy imunity máme. Od narození máme imunitu vrozenou, která tvoří základní bariéru pro ochranu organismu a díky ní děti dobře zvládají běžné infekce. Ta ale postupně slábne. S nástupem žáků do školek a škol vzniká takzvaná získaná imunita. Přechod z domácího prostředí do kolektivu znamená, že je dítě najednou obklopeno mnoha novými zdroji infekčních chorob, kterým dosud nepodléhalo. Jedná se tedy o časové období, kdy může být dítě častěji nemocné.

Díky nemocem se imunita rozvíjí a buduje obranné štíty

Imunita dětí do pěti let věku je běžně označována jako nezralá, a tedy i náchylnější k infekcím. Pozitivní zprávou je, že díky různým nemocem se imunitní systém dítěte lépe rozvíjí a stává se odolnějším. Dětská obranyschopnost ještě nemá tolik zbraní, jak s nemocí bojovat, proto se nemoci nejčastěji brání zvýšením tělesné teploty a intenzivnějším výtokem hlenu. Právě horečka a rýma jsou nejběžnějšími projevy onemocnění, s nimiž se děti po návratu do kolektivů potýkají.

Všechny tyto situace si však imunitní systém obrazně řečeno ukládá do své paměti a buduje potřebné protilátky. Takto získané schopnosti využívá obranyschopnost proti virům jako obranné štíty, díky čemuž pak nemoc porazí ještě v zárodku nebo docílí pouze mírnějších projevů. Dětská imunita se ale v lockdownu, kdy byly děti izolací chráněny proti virům a bakteriím, vůbec nerozvíjela. Dětský organismus tak není připraven na boj s nemocí. Proto se nyní ordinace pediatrů plní nemocnými, což není v polovině září obvyklé.

A situace se s postupem času bude horšit, protože se ochladí. Při nízkých teplotách se viry rychleji množí a hrozí tak vyšší riziko nákazy. Navíc budou děti přecházet z chladna do přetopených místností škol a školek, kde je často suchý vzduch. Vlivem toho vysychají sliznice, které tak méně účinně plní svou obrannou funkci, takže viry snadněji vniknou do těla. Navíc se v takovýchto místnostech déle vznáší ve vzduchu infekční aerosol.

Imunitu posílí otužování i menší opatrnost rodičů

Z tohoto důvodu je zejména v zimních měsících nutné posilovat imunitní systém dětí. Obranyschopnost podpoří například otužování. Tento rituál je skvělou prevencí nachlazení a může se s ním zvolna začít už u batolat. Důležitá je však pravidelnost a pozvolný postup. Otužovat by se mělo jen dítě, které je zcela zdravé. Samozřejmostí je i pestrá strava plná vitamínů a vlákniny. Zdravý jídelníček je vhodné podpořit doplňky stravy.

Na závěr ještě jedno doporučení – nechovejte se k dítěti příliš opatrnicky a protektivně. Dítěti by se měl dát prostor, aby se nepohybovalo jen ve sterilním prostředí, kde se nesetká s infekcemi či běžnými alergeny. Na to, aby se reaktivita našeho imunitního systému formovala správně, je potřebný určitý kontakt s mikroorganismy z vnějšího světa. Dříve bylo setkávání populace s množstvím alergenů běžné. V současnosti vyrůstá městské dítě v příliš čistém prostředí. Dorůstá tak generace, která má kvůli velké ochraně ze strany svých rodičů nedostatečně vyvinutý imunitní systém. Stejně, jako na dětskou obranyschopnost zapůsobilo sterilní prostředí, mělo vliv i uzavření škol a školek. Proto je třeba vrátit život do normálu a nechat dětský organismus, aby se s viry přirozeně popral a získal potřebnou obranyschopnost. Je důležité si uvědomit, že pět až sedm běžných respiračních infektů za rok je u předškolních dětí zcela v normě. Nejde tedy o závažnou poruchu imunity. A věřte, že počet infekčních onemocnění s věkem dítěte postupně klesá, protože imunita je již vycvičená.

Autor komentáře: MUDr. Richard Rýznar je praktickým lékařem pro děti a dorost s více než 30letou praxí. Získal dvě atestace z pediatrie i neonatologie, působil jako lékař JIP na dětské klinice, zastával pozici zástupce primáře dětského oddělení okresní nemocnice a ředitele dětského centra. V současné době provozuje soukromou dětskou praxi s přibližně 1400 pacienty, pro tuto činnost má specializovanou způsobilost. Jako odborník spolupracuje se společností Vegall Pharma.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Jsem ráda, že se našel ODBORNÍK, který nešíří hysterické hoaxy jako různí jiní "odborníci" na covidu finačně zainteresovaní. Doplnila bych, že kvůli nim se teď musí řešit snížená imunita nejen dětí, ale že vinou protiústavních opatření některých hujerů ve vládě a zdravotnických "odborníků" je sníženou imunitou postižena i mládež, dospělí a senioři. Veřejnoprávní media, obzvlášť Seznam.cz se svými tendenčními iNovinkami, SZ, TV Seznam "demokraticky" cenzuruje, ZAKAZUJE, BLOKUJE každý názor, který je v souladu se zdravými názory zkušených zdravotníků: Nejsilnější a nejtrvalejší imunita je taková, kterou člověk získal PRODĚLÁNÍM NEMOCI. Jen ddobrodruh si do sebe dá něco řádně nevyzkoušeného, za co nechce brát nikdo odpovědnost. Internet je plný reklam na čisticí protředky, všemožné druhy dezinfekcí, rad, jak je používat = POŘÁD A VŠUDE a sugerováváním, že "jedině toto je správný způsob žití, ochrany proti nemocem". Stejně jako přecpávání se potom prášky, potravinovými doplňky, umělými podpůrnými prostředky na všecko, co až dosud normálně a správně fungovalo. Něco takového soustavně veřejně tvrdit spíš lidem cenzoři nemažou ani za to nikoho nadosmrti neblokují. Jenom pro mamon a plácání si svého EGA takoví .....píp.... plánovitě a systematicky likvidují celou planetu, a přesto jsou (prý hlavně vzdělaní) lidé, kteří jim na to skáčou a okřikují, dokonce kárají každého, kdo si dovolí pronést něco jiného. Pro nás neočkované, nevzdělané, tupé hanebníky, nositele smrti, se vymýšlejí všelijaké důmyslné postihy - tak se chová člověk, homo sapiens, pán tvorstva?

  Říj 07, 2021
 • Obrázek uživatele Diabna
  Diabna (anonym)

  jenže přecházení nemoci taky není řešení. I děti potřebují posilovat imunitu, aby nebyly pořád nemocné.

  Bře 01, 2022
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Přechodit a vyležet - prodělat nemoc není jedno a to samé. Přechození může přejít v horší průběh nemoci či zanechat po nemoci následky. Dostatečné vyležení virózy a dodržení doby rekonvalescence (dřívě bývalo běžné, že děti aspoň týden po nemoci byly osvobozeny z tělocviku) naopak zanechává imunitu.

  Bře 02, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama