Proč se bojí bazénové děti rybníků?

"Bazénové děti" jsou fenoménem dnešní doby. Čím dál více dětí navštěvuje kurzy plavání. Mnohdy jsou skvělými plavci, přesto je často jen pohled na přírodní koupaliště dokáže zaskočit. Jak jim pomoct, aby byl pro ně pobyt v rybnících zábavou a ne stresem?

Je pravda, že díky obrovskému množství kvalitních plaveckých klubů v České republice se mohou naše děti naučit základní plavecké dovednosti v nejútlejším věku. Patří mezi ně orientace ve vodě, splývání, základní prvky potápění, pády do vody, pravidelné dýchání do vody... Součástí metodické řady jsou i pády do vody v oblečení, záchrana tonoucího, skok do neznámé vody a mnoho dalších dovedností důležitých pro běžný život. Ale pozor!
„To vše se učí v průhledné bazénové vodě. Pokud půjdete v létě s předškolním dítětem k rybníku či přehradě, můžete být jeho reakcí překvapeni. Dítě má na respekt z tmavé vody právo. Všichni to vědí, ale nás dospělé možná nenapadne, jak velký vliv mohou mít tyto faktory na malé dítě,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.  

Jen si všimněte těch velkých rozdílů mezi bazénem a přírodním koupalištěm:
Bazén
ohraničený a přesně vymezený prostor
průhledná voda
pevný záchytný bod (okraj bazénu, plavecká dráha)
pokud je mělčina a dítě vystačí, dno bazénu je ničím nepřekvapí
stálá teplota vody
stálé podmínky okolního vzduchu

Rybník, přehradní nádrž
neohraničený prostor s různými zákoutími (Je zde riziko přecenění vlastních sil při plavání na druhý břeh. U malých dětí může i velikost rybníka vyvolat nepříjemný pocit).
tmavá voda - může působit až děsivě
záchytný bod (břeh, lodička, nafukovací matračka, rodičovská náruč) se může zdát daleko
dno rybníka (písečné, bahnité, kluzké) může vyvolávat velmi nepříjemné pocity (Kdo by neznal protékající bahno mezi prsty při vstupu do rybníka?)
proměnlivá teplota vody (uprostřed rybníka může být teplota vody nižší)
proměnlivé podmínky (slunce, stín, vítr...)
Koupání v přírodních vodách je v každém případě krásné. Se staršími dětmi se nabízí neuvěřitelné možnosti dalších dobrodružství, u těch předškolních a mladších by se vám mohlo hodit pár rad...

Jak dítě seznámit s koupáním v rybníce či ve větší přírodní vodní ploše:
1. Nepodceňujte přípravu na břehu: Věnujte s radostí větší časový úsek pohybu na břehu u vody. Stačí zapojit aklimatizační hry, kdy je dítě ve vodě pouze po kotníky. Můžete na sebe stříkat vodu, hrát na honěnou, vyprávět si co je na druhém břehu, pozorovat vážky či hnízdící kačenky.

2. Na dítě nespěchejte! „Nechte dítěti čas. Nepopohánějte ho slovy „Tak už pojď, vždyť to nic není.“ Zapojujte hry postupně do hlubší vody a dítě tak formou zábavy samo udělá pokroky.  Můžete si házet míčkem, dobrá je hra na babu, pobíhání mezi mamkou a taťkou. Dítě samo pozná, kdy se na hlubší vodu už cítí,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

3. Nadlehčovací pomůcky: Obecně jsou různé nadlehčovací pomůcky naprosto nezbytné při samotné výuce plavání. Ale pokud jste s dítětem u vody vy, je vaše náruč rozhodně pro první minuty lepší. Buďte vy tou jistotou. Držte dítě za ruku, vezměte ho do náručí, jste-li dobrý plavec, plavte s dítětem na zádech. Dítě to ocení a společně prožité radovánky u vody budou určitě intenzivnější. Děti většinou vydrží ve vodě déle než rodiče. Pak, z bezpečnostních důvodů, mohou pomoci nadlehčovací pomůcky. Dle plavecké pokročilosti dítěte stačí nafukovací rukávky, plavecká destička, nadlehčovací pás či nafukovací matračka.

4. Nenuťte dítě do potápění! Můžete být z průhledné bazénové vody zvyklí, že vaše dítě nemá problém s potápěním a lovením různých předmětů ze dna. „Tyto schopnosti se mohou v neprůhledné vodě stát těžkým oříškem. V tmavé vodě dítě nic nevidí, a pokud přeci jenom ano, může ho tmavé prostředí spíše od dalších pokusů odradit. Samozřejmě u zkušenějších a starších dětí mohou částečně pomoci brýle. Ale ani tak potápění v tmavé vodě nemusí být úplně tou nejvyhledávanější zábavou,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

5. Hloubka vody: Je spousta výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Stačí jim ale říci, že pod nimi je hloubka vody tři metry a všechny plavecké dovednosti se někam vytratí. Může se to stát i vašemu dítěti. Cítíte, že je ve vodě stále nesvé? Že nemá takovou radost jako jindy? Může se stát, že neumí pojmenovat proč a právě hloubka vody ho činí nejistým.
Pobyt u vody je vždy doprovázen obrovským množstvím krásných zážitků. Naučte své děti milovat vodu i to, jak se u ní chovat bezpečně. Letní dny pro nás budou veselejší!

Zdroj: www.juklik.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Jindra Hojer
  Jindra Hojer (anonym)

  .myslím že se dnešní rodiče se vším moc párají..a jsou z výchovy tak nějak přeopatrní..dnešní děti si na nic ani nestihnou přijít sami..na vše potřebují vysvětlivky..občas tahle nemohoucnost popadne i moje děti..je potřeba jim dát prostor na samostatný a přirozený rozlet..

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  To je zase článek za všechny prachy. Jako dítě jsem se koupala v mnoha rybnících, až do doby, než se to odrazilo na mém zdraví, resp. než jsem přišla na souvislost. Z koupání v rybníků jsem si tu a tam odnesla vyrážku, sem tam "parádní" zánět. Souvislost jsem vypozorovala cca ve 14 letech a od té doby vážně už jen bazén.

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Do rybníka bych nevlezl, ani kdyby mně za to platili.

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  Já se strašně bojím hastrmana.

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  To je zase článek za...Nemáte horší imunitu? Nám se tohle nikdy nestalo. Naopak do bazénu akorát všichni chodí na wc a je to samý chlor, to jsou vyrážky taky.

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele Do rybníka
  Do rybníka (anonym)

  Do rybníka bych nevlezl, ani...A to vám nevadí že planetě v moči a potu ostatních s přidanou chemií. Super není nic lepšího.

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Do moči a potu ostatních s přidanou chemií taky nelezu. Super, není nic lepšího než vana.

  Čer 17, 2015
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Protože jsou zfajnovělé až hrůza.

  Čer 18, 2015
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Nevim že by se děti bály je jich tam vidět plno. Dřív se taky koupali v rybníku a bazén poznali až později. Naopak myslim že spíš se bojí v bazénu když nedosáhnou na dno nohama ne?

  Čer 18, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama