Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Proč se během těžkých časů rodí méně chlapců

Odborníci už dlouho vědí o poněkud tajemném jevu, kdy se ve zvlášť obtížných časech, jako jsou války či přírodní katastrofy, rodí výrazně méně chlapců než dívek. Teprve teď ale přišli i s možným vysvětlením.

Díky statistické analýze matričních záznamů ve Finsku totiž dospěli k tomu, že menší počet novorozeňat mužského pohlaví může být paradoxně evoluční výhodou. Na svět totiž přijdou jen skutečně silní a zdraví jedinci, shrnul výsledky studie časopis Science.

    Větší převahu narozených holčiček nad chlapci během náročných časů jasně potvrzují demografické záznamy: týká se to například světových válek, zemětřesení či úderů cunami, více děvčat se ale rodilo i po teroristických útocích z 11. září 2001. Děje se to proto, že ženy během těhotenství mnohem častěji potratí plody mužského pohlaví.

    Už dříve vědci Ralph Catalano a Tim Bruckner z kalifornské univerzity v Berkeley doložili, že díky zvýšené úmrtnosti chlapců ještě v děloze jsou pak ti narození zdravější a mají větší šanci dožít se dospělosti. Nyní se tato dvojice obrátila na finskou bioložku Virpi Lummaaovou, která působí na britské univerzitě v Sheffieldu a která digitalizovala seznamy narozených v 18. a 19. století ve Finsku. Chtěli si totiž ověřit další hypotézu, podle níž může být menší procento narozených chlapců paradoxně evoluční výhodou.

    Bruckner se domníval, že pokud “křehké“ plody nepřežijí těhotenství a narodí se jen ti nejsilnější jedinci, může to mít později vliv na porodnost. Podle něj totiž takoví muži mají více potomků. Finské záznamy to nakonec potvrdily - vědci našli v letech 1790 až 1870 celkem 16 let, kdy poměr pohlaví klesl dokonce na 79 narozených chlapců na každých 100 dívek. Muži narození v těchto letech ale měli o 12 procent vyšší šanci, že se dožijí dospělosti, než ti z jiných ročníků. Zároveň měli o devět procent více potomků, než muži narození v letech, kdy byl poměr mezi novorozenými kluky a děvčaty vyrovnanější.

    Nepoměr mezi novorozenými chlapci a dívkami je běžný i v klidných dobách, většinou přichází na svět zhruba 105 holčiček na 100 chlapců.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Máte to obráceně. V průměru se rodí zhruba 105 chlapců na 100 holčiček. Chlapci vykazují vyšší úmrtnost v kojeneckém a dětském věku. Počty chlapců a dívek se vyrovnávají zhruba kolem puberty (asi nepřekvapivě :-))

  Led 31, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Máte to obráceně. V...Presne tak. Muzi nicmene vymiraji rychleji nejen v kojeneckem a detskem, nybrz v kazdem veku. Proto je tez v populacich vetsiny zemi sveta vice zen nez muzu (jinak je tomu napr. v Cine, Indii ci arabskych zemich, do znacne miry diky kulturnimu zabijeni casti novorozenych holcicek). Pokud jde o ceskou populaci, zde pripada asi 95 muzu na 100 zen, nicmene dokonce jeste ve vekove skupine 15-64 let je mirna prevaha muzu (101 muzu na 100 zen).

  Feb 01, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Když nám budou radit tito norci tak pude vše do kelu.

  Feb 01, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama