Proč užívat DHA v těhotenství a v průběhu kojení - rada odborníka na výživu

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které jsou nepostradatelné pro zdravý vývoj vašeho miminka, ale i pro zdravý průběh těhotenství a období kojení.

Jsou to látky tělu vlastní, které jsou obsaženy v lidském mozku. Ze všech kyselin omega-3 je v mozku nejvíce zastoupena DHA (kyselina dokosahexaenová). Je součástí buněčných membrán a podílí se na přenosu informací do mozkových buněk – nedostatek DHA v buněčných membránách může vést k různým poruchám.

 

Potřeba DHA výrazně stoupá v období těhotenství, a to zejména ve 2. trimestru, kdy dochází k tvorbě a bouřlivému rozvoji mozku plodu.

Velmi důležitá je dostatečná koncentrace DHA v krvi matky také pro rozvoj očí a budoucích intelektuálních schopností vyvíjejícího se miminka. Nedostatek DHA v buněčných membránách plodu může vést naopak k poruchám soustředění a k rozvoji dalších možných psychických onemocnění dítěte v pozdějším věku. Dostatečný příjem DHA v období růstu organismu je prevencí před vznikem cukrovky, aterosklerózy a podporuje imunitní systém.

Lze obecně říci, že dítě, které přijímalo dostatek DHA před narozením a v době kojení, má dobrý základ pro budoucí intelektuální a psychomotorický vývoj.

Doporučená denní dávka DHA v těhotenství a období kojení je 200 mg denně.
Bohužel v našich zeměpisných šířkách není příjem tuků mořských ryb dostatečný, jak prokázaly nedávné studie. Také se ukazuje, že zejména pro těhotné a kojící ženy by mohla být riziková i příliš častá konzumace mořských ryb díky jejich kontaminaci
metylrtutí.  Tato látka je pro plod toxická.
Řešením je konzumace DHA formou kapslí Femibion® 400, které obsahují koncentrát DHA s přesně definovaným množstvím účinné látky bez dalších možných nebezpečných příměsí.

Nezapomínejte, že jste jediným zdrojem DHA pro vaše miminko, které tuto látku získává nejprve přes placentu a později mateřským mlékem.

Mgr. Suchánek
Více informací na: Merck spol s r. o., Zděbradská 72, 251 01 Říčany-Jažlovice, tel.: 323 619 262, www.femibion.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Prosba
  Prosba (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele Ivka
  Ivka (anonym)

  Já jsem spokojená s přípravkem ProMimi DHA, je levnější a má lepší složení než jiné přípravky a všechno je jen v jediné tobolce, nemusím brát zvlášt tobolku a prášek. Doporučuji maminkám..hned jsme klidnější..

  Črv 15, 2012
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  muže mít tenhle přípravek nějaký vliv na porodní váhu miminka?

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  píšou že to na váhu miminka vliv nemá. Každopádně to matce a dítěti dá hodně dobrých a zdravých vitaminu.

  Čer 22, 2018
 • Obrázek uživatele Pudrito
  Pudrito

  holky, brala jste některé tyhle vitaminy i když jste se snažili o miminko? nebo jenom pouze když jste byly těhotné?

  Srp 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama