Proč užívat DHA v těhotenství a v průběhu kojení - rada odborníka na výživu

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které jsou nepostradatelné pro zdravý vývoj vašeho miminka, ale i pro zdravý průběh těhotenství a období kojení.

Jsou to látky tělu vlastní, které jsou obsaženy v lidském mozku. Ze všech kyselin omega-3 je v mozku nejvíce zastoupena DHA (kyselina dokosahexaenová). Je součástí buněčných membrán a podílí se na přenosu informací do mozkových buněk – nedostatek DHA v buněčných membránách může vést k různým poruchám.

Potřeba DHA výrazně stoupá v období těhotenství, a to zejména ve 2. trimestru, kdy dochází k tvorbě a bouřlivému rozvoji mozku plodu.

Velmi důležitá je dostatečná koncentrace DHA v krvi matky také pro rozvoj očí a budoucích intelektuálních schopností vyvíjejícího se miminka. Nedostatek DHA v buněčných membránách plodu může vést naopak k poruchám soustředění a k rozvoji dalších možných psychických onemocnění dítěte v pozdějším věku. Dostatečný příjem DHA v období růstu organismu je prevencí před vznikem cukrovky, aterosklerózy a podporuje imunitní systém.

Lze obecně říci, že dítě, které přijímalo dostatek DHA před narozením a v době kojení, má dobrý základ pro budoucí intelektuální a psychomotorický vývoj.

Doporučená denní dávka DHA v těhotenství a období kojení je 200 mg denně.
Bohužel v našich zeměpisných šířkách není příjem tuků mořských ryb dostatečný, jak prokázaly nedávné studie. Také se ukazuje, že zejména pro těhotné a kojící ženy by mohla být riziková i příliš častá konzumace mořských ryb díky jejich kontaminaci metylrtutí.  Tato látka je pro plod toxická.

Nezapomínejte, že jste jediným zdrojem DHA pro vaše miminko, které tuto látku získává nejprve přes placentu a později mateřským mlékem.

Mgr. Suchánek
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Prosba
  Prosba (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele Ivka
  Ivka (anonym)

  Já jsem spokojená s přípravkem ProMimi DHA, je levnější a má lepší složení než jiné přípravky a všechno je jen v jediné tobolce, nemusím brát zvlášt tobolku a prášek. Doporučuji maminkám..hned jsme klidnější..

  Črv 15, 2012
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  muže mít tenhle přípravek nějaký vliv na porodní váhu miminka?

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  píšou že to na váhu miminka vliv nemá. Každopádně to matce a dítěti dá hodně dobrých a zdravých vitaminu.

  Čer 22, 2018
 • Obrázek uživatele Pudrito
  Pudrito

  holky, brala jste některé tyhle vitaminy i když jste se snažili o miminko? nebo jenom pouze když jste byly těhotné?

  Srp 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama