Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Příčiny mužské a ženské neplodnosti

Lidé stále věří tomu, že neplodnost je v první řadě ženský problém. Ale fakta tuto představu nepotvrzují. Statistiky uvádějí, že problémy s plodností jsou zcela rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví: přibližně jednu třetinu tvoří mužské problémy, další třetinu představují ženské potíže. Zbylá třetina se dělí mezi společné problémy (20%) a nevysvětlené příčiny neplodnosti (10%).

Mnozí lékaři trvají na tom, aby byl nejprve vyšetřen muž, dříve než bude důkladné testována žena, protože vyšetření muže je méně agresivní, je jednodušší a levnější než vyšetření ženy. Jakmile je u muže zjištěn nějaký problém anebo je vyloučen, testování ženy může být přesnější a určitější.

Příčiny mužské neplodnosti se rozdělují do čtyř kategorií:

 • poruchy tvorby a zrání spermií
 • problémy s pohyblivostí spermií
 • překážky a blokády ve vývodních pohlavních cestách
 • potíže s přenosem a uložením spermií

  Příčiny ženské neplodnosti jsou:

 • hormonální problémy
 • pánevní nebo mechanické problémy
 • opakované spontánní potraty, mimoděložní těhotenství a narození mrtvého plodu

  Společné příčiny neplodnosti:

 • imunologická neplodnost (jeden z partnerů či oba partneři vytvářejí protilátky proti spermiím)

  Zdroj: Pamela Patrick Novotny - Co dělat při neplodnosti
  Kniha "Co dělat při neplodnosti"
   

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Radka Kabourkova
  Radka Kabourkova (anonym)

  Moje kamaradka ma problem.Ma ve svem tele protilatky proti spermatu.A tim nemuze otehotnet.Prosim nekoho kdo mel takove problemy a nebo ma aby se semnou podelil jak tento problem vyresit.Predem diky.

  Led 29, 2002
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Když mi bylo 19 let tak jsem bohužel musela jít na miniinterubci. Teď skoro po 5-ti letech od této hrozné události se kterou jsem se nemohla vyrovnat dva roky se pokoušíme s přítelem již 8 měsíců o to počít dítě. Myslíte, že po tom co se kdysi stalo zapoříčinilo asi neplodnost? Děkuji předem za odpověď.

  Črv 22, 2003
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  DOd dvanácti let jsem byla minimálně 15x (nejspíš i vícekrát) na rentgenu kyčelních kloubů-prodělala jsem i více vyšetření (Magnet. rezonance ...)a mám VELIKÝ strach, že budu mít problém s otěhotněním. Rentgen jistě nějaký vliv na plodnost má nebo snad ne? Je mi 22 let a s manželem se v létě chceme pokusit o miminko. Vím, že řešit bych to měla nejspíš, až problém nastane, ale já po dítěti strašně moc toužím, že mám obavy už teď.

  Kvě 06, 2006
 • Obrázek uživatele Fany
  Fany (anonym)

  To spíš vypadá na psychickou příčinu!

  Kvě 19, 2006
 • Obrázek uživatele bohom"centrum.cz
  bohom"centrum.cz (anonym)

  Milá slečno.Vaše kamarádka není sama.Moje manželka(28)má stejný problém,ale více bych se rozepsal v e-mailu,je to na dlouho.Užívala PREDNISON,ale ten nëpomohl,tak před"in vitro"si píchla protilátku lékařem určenou,ale stejně k menstruaci došlo.Pokud chcete kontaktujte mě.

  Bře 22, 2007
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Mně také diagnostikovali protilátky na sperma a přestože jsem slýchávala, že budeme asi bez dětí,nebo jen s IVF, máme přirozenou cestou dva krásné kluky.Před každým otěhotněním jsem upravila(ale opravdu znatelně)jídelníček a pak už to šlo samo.I lékaři se divili,jak protilátky mizí.

  Kvě 03, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ráda bych se zeptala Martiny,jak jsi upravila jídelníček??Mám totiž alergii na sperma,takže s otěhotněním je problém...

  Led 27, 2008
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Dobry den.. chtela jsem se zeptat.. je mi 27 let a jeste jsem s zadnym partnerem neotehotnela..Nikdy jsem nemela potrat ani zadne choroby.. neberu drogy a alkohol jen vyjmecne... Jsem ale silny kurak tak 15cigaret dene... drive jsem mela normalni vstahy se stejne nebo o trochu vice starsimy partnery.. A nikdy se to nepovedo... Muj mninejsi partner je 49 let a nekouri a nepije Alkohol a taky nikdy nemel jen naznak toho ze by jeho partnerky byli tehotne... Samozrejme neberu zadnou anti koncepci.. proto vas prosim o radu cim byto mohlo byt.. Dekuji..

  Dub 13, 2008
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  Dobrý den, taky mám problém s otěhotněním. Při postkoitálním testu ve mě nalezli mrtvé spermie. Proto bych se ráda optala Martiny jakým způsobem si upravila jídelníček??? Snažíme se už tři roky (s jedním zamlklým těhotenstvím) a pomalu už to přestávám psychicky zvládat. Děkuji za odpověď.V.

  Pro 26, 2008
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Dobrý den, manželovi zjistili azoospermii. Jako dítě neměl sestouplé obě varlata, ale zhruba v předškolním věku šel na operaci, kde dali anatomicky "vše" do pořádku. Jaké máme možnosti a šanci mít své dítě? Ve spermatu není ani jedna jediná spermie. Prosím, poraďte nám někdo. Po miminku toužíme už skoro 3 roky. Zuzka

  Led 07, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Nemáte někdo odkaz na nějakou studii o vlivu práce s toxickými látkami (například s naftou, benzínem) na plodnost muže? Nemůžu nikde nic najít...

  Čer 24, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama