Příběh z praxe doktora etikoterapeuta - enuréza

Přišla k nám do centra maminka s dvanáctiletým chlapcem. Kluk se odmala každou noc počůrával. Dělal to vždy k ránu - takže pěkná potopa.

Zkuste se vžít do pocitů mladé maminky, která se deset let každé ráno dívá na stejný obraz nešťastného dítěte - co to bylo prostěradel, co to bylo léků, co to bylo slz. Za těch deset let "léčení" klasickou medicínou, kdy vyzkoušeli všechno možné, zažili jedinou noc, kdy se nepočůral, a to když ho budili každé dvě hodiny. Ale to nebylo řešení.

Takový byl výsledek "léčby" klasickou medicínou - deset let léčby bez jediného úspěchu. Co to bylo "léků", návštěv u lékařů, odběrů, vyšetření, rentgenů, ultrazvuků, kontrastních náplní.

A tu denodenní lítost, hořkost, zoufalství, bezmocnost, když vám nikdo v ordinaci nenabídne jinou možnost - alternativu - tu si asi nikdo z vás nedovede představit. A teď tu chlapec byl a já začal myslet alternativně. Byl jsem po deseti letech léčby první lékař, který se zeptal: "Co jí?" Tak, jako by se zeptal třeba každý makrobiotik. Jak se mi teď hodilo, že jsem v našem léčitelském centru trávil hodiny a hodiny s kamarádem, který mě učil zásady makrobiotiky a přinesl mi přednášky od Japonce jménem Michio Kuski. No a u chlapce vyšla najevo extrémní spotřeba cukru. Doslova se cpal sladkým. Taky běžně celá velká čokoláda na posezení - tedy extrémní JIN a léky ještě JIN zvyšují a stav zhoršují. Tedy pro makrobiotika už jasná příčina a jasná léčba. To znamená změna stravovacích návyků - změna životního stylu.

Chlapec nedostal lék a vysadil cukr. V praxi to vypadalo tak, že maminka přišla domů, vyhodila "léky", kluk řekl, "já nebudu ubírat po kouskách, já se cukru ani nedotknu, já chci být zdráv hned". Co se vlastně stalo? Ten chlapec přestal pasivně brát lék, musel se zamyslet, něco si odříci, aktivně něco sám změnit. Poprvé tu zaznělo hledání příčiny. Příčinou dlouholetých neřešitelných potíží byla extrémní spotřeba sladkostí - tedy jinových potravin. Máme proto i zpětný důkaz. Radikálním vysazením cukru začaly léta trvající potíže mizet. A tak na první kontrole maminka rozzářeně hlásila, že se stal zázrak. Pro ně to zázrak byl - za těch čtrnáct dnů se dvakrát nepočůral. Ale nalezli jsme skutečnou příčinu?

Tu většinou nachází až holisticky uvažující lékař či léčitel, který si je vědom, že člověk není jenom shluk buněk, které se musí sytit správnou potravou, ale ví (chápe), že v člověku je obsažen i duševní a duchovní rozměr a ten je určující.

A tak jsem se zeptal: Proč?

Proč ten chlapec měl potřebu jíst tolik sladkostí? Začali jsem se blížit ke skutečné příčině. Do roka a půl věku to byl normálně se vyvíjející kluk, dokonce už se nepočůrával. A tehdy se poprvé setkal s vědeckou medicínou. Pro běžné horečnaté onemocnění byl přijat na dětské oddělení nemocnice. Vrátil se po deseti dnech plný strachu a od té doby se po celý svůj další život počůrával.Ve dvou a půl letech začal chodit do mateřské školky, kam se hrozně bál kvůli jedné paní učitelce. A bohužel i v první třídě narazil na nekompromisní paní učitelku. Tyto odbornice v něm strach a ztrátu sebevědomí pevně zafixovaly. A tak, když mu život duševní sladkostí upíral, začal sytit hmotnými sladkostmi aspoň tělo. Teď jsme teprve začali pracovat s příčinou, odkrývat kousek po kousku nánosy strachu na dušičce dítěte. Začali jsme budovat sebevědomí, které v něm autority, bohužel lékařské a učitelské, udupaly. Postupně, v průběhu čtyř měsíců se přestal počůrávat úplně.

Jediný, kdo z toho neměl radost, byla paní doktorka. Začaly se objevovat výsledky i ve škole, kde si jako dyslektik užil jen samé příkoří. Teď se sám hlásí a opravil si všechny známky - začal chodit i na fotbal. A dokonce si dovolí říci i svůj názor a nahlas. Když jsem ho chtěl před prázdninami naposled objednat na kontrolu, řekl: "já nepřijdu". "No, no, no," zpřísnil jsem a nasadil ledovou masku všemocné autority. "Nemůžu, my máme turnaj," prohlásil pevně a jako by kolem něj začalo svítit slunce.

Zdroj: MUDr.Vladimír Vogeltanz: Co s doktorem

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Že se na zoufalém stavu toho chlapce podepsala klasická medicína a školství samozřejmě věřím.Ale co propánajána dělala rodina? Když už si nevšimli chlapcových psychických problémů a nesnažili se o jejich odstranění, jak mohli připustit tak nezřízenou konzumaci sladkostí? I když mohli jen těžko něco tušit o souvislosti s počůráváním, dnes snad už ví každé malé dítě, a dokonce i některé babičky, že půl kila čokolády denně nikomu na zdraví nepřidá. Myslím, že dřív, než si začneme stěžovat na instituce, bychom měli přemýšlet o důsledcích svého vlastního chování.

  Lis 01, 2001
 • Obrázek uživatele Hana Janačíková
  Hana Janačíková (anonym)

  Konečně něco nového v této otázce!Já mám podobný problém s dcerou a zkušenosti s klasickou medicinou jsou téměř stejné.Kolotoč vyšetření a výsledek?Adiuretin a nepít od 17 hod.Většinu informací,jsem si musela sehnat sama,ale stejně jsem se nakonec dostala vždy jen k tomu,že dceři mám kapat Adiuretin.Je jí 6 let a já to s ní prožívám už rok a půl.Nikdo z lékařů se mě neptal na to jak se stravuje,jaké má rodinné zázemí atd.Jen léčba důsledku a nikoliv příčiny.A tak se mohu jen domnívat,co dceru k tomu,že se pomočuje prakticky denně,vede. A k té paní,jenž se ptá,co dělala rodina? Já jsem si jen dovolila jít do práce.Ale co já vím,třeba je chyba někde jinde,ale od toho jsou lékaři aby zjistili, kde děláme chybu!Jsme normální fungující rodina,ale nejsme doktoři.Dceru už po nejrůznějších poradnách netahám.Nikde nám totiž neřekli,PROČ se jí to děje.Takže bych se spíš měla ptát já,co dělají doktoři?A rovnou si i odpovím.Drží se svých "osvědčených"pilulí a kapek.Snad jsem k lékařům zbytečně tvrdá,ale já jsem se prostě od nich nedočkala žádné pomoci.

  Lis 07, 2001
 • Obrázek uživatele PedroKV
  PedroKV (anonym)

  Vždyť psychické problémy toho chlapce přeci nemusely vůbec být vidět.. Na čele je rozhodně napsané neměl a pokud si něčeho rodiče všimli, tak možná toho, že je nešťastný z toho pomočování. A to že spolykal hromadu sladkostí? Které dítě ne. A pokud trochu cvičil, ani to na něm nemuselo být vidět. Myslím, že ten lékař, co mu nakonec pomohl, byl zlatý poklad.

  Čer 09, 2004
 • Obrázek uživatele jolajola
  jolajola (anonym)

  máme podobný problém , moje vnučka do od dvou až do tří let se nepočuravala ani v noci .Pak nastoupila do školky a začalo to .Začala se každou noc pomočovat ,chci podotknout že ve školce neměla žádné problémy a do školky se vždy těšila .Veškeré lékařské vyšetření je v pořádku tak dítěti předepsali léky a zakázali pití na noc .Ale to přece není řešení ,nepřejídá se sladkostmi a stravu má normální . Vnučce je sedm let tak se ptám kde je problém ?Rodiče jsou v pohodě nehádají se a májí se všichni rádi .

  Srp 25, 2006
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Mám 11 letého syna, který trpí od mala nočním pomočováním, řešili jsme to od 5-ti let návštěvou urologa, kde byl vyšetřen a nebyla nalezena příčina fyzická. Dostali jsme lék Melipramin, který začal užívat jen půl tablety před spaním a hned po prvním užití pomočování přestalo, pak jsme vysadili a byl na nějaký čas klid, ale vždy se to vrátí, syn je z toho nešťastný ale nechci mu dávat léky, sice už je to tak jednou nebo dvakrát za měsíc kdy se pomočí, ale trápí ho to. Vůbec se nevzbudí, ale vedlejším účinkem léku je přecitlivělost, kvůli všemu pláče. Jestli mi může někdo s podobnou zkušeností poradit, byla bych ráda.

  Lis 01, 2006
 • Obrázek uživatele Era
  Era (anonym)

  Dášo, na co čekáš, když vidíš, že klas. med. je v tomto případě krátká. Když to bude pokračovat dál, klukovi to nepřidá, bude ho to trápit čím dál víc a mohly by se přidat další psychosom. potíže. Proč by ses nakonec nemohla poradit přímo s Vogeltanzem (viz článek), buď by se toho chopil nebo by ti někoho poradil, vždyť alternativců, co si s tím budou vědět rady je určitě dost, např. léčitelé spolupracující s čas. Regenerace, jinak seznamy léčitelů jsou určitě k vyhledání na netu, tuším, že na ww.magick.cz je seznam spolupracujících, kam lidi píšou i své zkušenosti. Jo, určitě je dobrý se předem poinformovat, abyste nenarazili na nějakého rádobyšamana. V zásadě problém, o kterém píšeš, je alternativou a holistickým přístupem léčitelný.

  Lis 01, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Mám devítiletou dceru, asi od čtyř let začala trpět nočním pomočováním, ale i přes den si občas cvrkla do kalhotek, teď je to vlastně každý den.Byly i takové dny kdy se nepočurala třeba celý měsíc.Byla i týden v nemocnici na vyšetření, kde řekli, že po fyzické stránce je naprosto pořádku, následná psychologická poradna byla se stejným výsledkem. Musím říct, že mě to docela ničí a nevím si s tím rady. Zkusili jsme upravit pitný režim, buzení během noci i léky, ale nic nepomáhá.Nevím co víc dělat a na koho se obrátit, dcera nemůže ani na tábor, přespat u známých ani na školu v přírodě.

  Lis 04, 2006
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Také můjsyn trpěl dlouhou dobu nočním pomočováním,dětská doktorka pořád říkala,že z toho vyroste,ale nic tak jsem se svěřila paní primářce na alergologii a ta mu bez problémů nechala udělat všechna možná vyšetření a vše bylo v pořádku,pak nám doporučila psycholaga pana Kubičku a mohu říct,že s jeho přispěním jsme měli do půl roka pokoja od té doby se to neopakovalo,dnes je synovi 20let a je v poho

  Lis 04, 2006
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  AHOJ, mám již 11 letého syna, počůrává se od mala. Mám pocit, že jsme to hodili za hlavu. Od malička bral Ditropan a bylo to jak na houpačce, někdy jo a někdy ne. Teď bere ještě Mirilin a nic. Dobrý. Jenže? Brát léky celý život? To nejde. Když jde spát pozdě či málo pije, je to dobrý. Tak taky nikam nemůžem a trápí nás to. Příčinu duševní vylučuji, byť je dosti citlivý. Já už věřím na příčinu duchovní či karmickou. Radu nemám, ale nejsi sama, dál budu hledat, co s tím. Kdybys chtěla kontakt, ozvi se mi na 67zuzana"seznam.cz

  Led 22, 2007
 • Obrázek uživatele Ela
  Ela (anonym)

  Moje dcerka se také počůrávala asi do 6 let,její dětská doktorka, radila obrázky do kalendáře ,veselé za úspěch černé body za neúspěch, ale bohužel to nepomáhalo. Až mě jiná paní poradila nefrologii v dětské nemocnici v Brně, dcerka dostala kapky do nosu a super. Už nevím jak se jmenovaly, počůrávání se časem ztratilo, do desíti let se počůrala asi 2x do roka.Na dovolenou jsme jezdili a byla jsem vybavená, igelitovou plenu(určenou do postele, žádný šustivý nebo sjíždějící igelit) menšího formátu přes postel a klasické poloviční prostěradlo, já jsem měla z dětské postýlky.Nikoliv froté. Ráno po probuzení jsem to přemáchla, dala na šňůru a večer nachystala lůžko. Stejně tak doma, matrace byly chráněny,ubylo praní velkého prostěradla.Teď je dceři 15 let a o svém problému už ani neví.Ale kapky u všech dětí nezaberou, měli jsem štěstí.

  Led 24, 2007
 • Obrázek uživatele peta
  peta (anonym)

  Mam 8 letého syna ve 4 letech se mi zacal počůrávat. Někdy celý měsíc nic nebo týden. A pak za sebou třeba 4krát. Na vyšetření byl nic mu nezjistili. U psycholožky je prý taky v pořádku. Tak nevím jak ho toho zbavit. Prý spí moc tvrdě a proto se nevzbudí. Přitom jako malý chodil ke mě do ložnice,že chce čůrat. Dnes bud vydrží nebo ne. Už nevím co s ním. Prosím poradte.

  Kvě 09, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj, mám stejný problém. Kluk se mi počůrává od malička. Od pěti let jsem docházeli do nefrologické ambulance, veškerá vyšetření byla negativní. Doktor nám předepsal diptropan , používali jsme alarm, jednu dobu se to zlepšilo, ale po 2 měsích jsme byli znova na začátku. Klukovi bude 11 let a je z toho nešťastný. Moje sestra bydlí v Praze a seznámila se s doktorkou z Urologické kliniky v Praze, objednala ho a tam dostali podezření na vrozenou zadní uretrální chlopeň, což se zjistí pouze operativním zákrokem, dělá se laparoskopicky. Za 14 dní jdeme na operaci, tak uvidíme jestli se podezření potvrdí. Jestli vám můžu poradit, zkuste se nato zeptat vašeho doktora.Přeji hodně síly, protože vím jak je to těžké i pro maminky.

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj, mám stejný problém. Kluk se mi počůrává od malička. Od pěti let jsme docházeli do nefrologické poradny, veškerá vyšetření byla negativní. Doktor nám předepsal diptropan , používali jsme alarm, jednu dobu se to zlepšilo, ale po 2 měsích jsme byli znova na začátku. Klukovi bude 11 let a je z toho nešťastný. Moje sestra bydlí v Praze a seznámila se s doktorkou z Urologické kliniky v Praze, objednala ho a tam dostali podezření na vrozenou zadní uretrální chlopeň, což se zjistí pouze operativním zákrokem, dělá se laparoskopicky. Za 14 dní jdeme na operaci, tak uvidíme jestli se podezření potvrdí. Jestli vám můžu poradit, zkuste se nato zeptat vašeho doktora.Přeji hodně síly, protože vím jak je to těžké i pro maminky.

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  Máme stejný problém,náš kluk se taky znova začal počůrávat je mu 10.Vyřešily jsme to plenkama a gum.kalhotkama,kluk zacal být v pohodě lepší známky a lépe spí!Než jdeme spát tak ho já nebo manžel prebalí.je to lepší než ho stresovat doktorama,dříve či později prestane sám. mirek a mirka zBrna

  Feb 05, 2008
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Ráda bych pro dcerku vyzkoušela enuretický alarm, pokud byste ho prodávali, prosím dejte vedet na vancakovi"seznam.cz

  Kvě 20, 2008
 • Obrázek uživatele Ana
  Ana (anonym)

  Mám víc dětí a u každého to bylo jinak. \Dcerka se přestala počůrávat v roku, aby pak zase ve dvou začala a ve čtytech přestala. Kluk se přestal počůrávat v noci v 17letech. Zákeřná byla nepravidelnost a taky množství, hlavně smradu v bytě. Takže po kapkách do nosa je relativně klid. Statistika praví něco o 3 ze sta pubertáků a 1 ze sta dospělých. Nezoufejte jsou i horší starosti než sušit prosteradla.

  Čer 30, 2008
 • Obrázek uživatele ivča
  ivča (anonym)

  Mám 7letou dcerku. Absolvovala 1.třídu se samými jedničkami, je nejlepší čtenářkou ve třídě a má ráda paní učitelku. takže vše jak by asi mělo být.V průběhu června ale začala nezvykle často běhat nazáchod a čím dál tím častěji měla nucení na čůrání. někdy se ani nevyčůrala.Po různých diskusích jsem se vydala s dcerou na krevní testy na diabetes, které naštěstí dopadly dobře. Otátkou zůstává co je příčina věčného nucení na čůrání, které se během prázdnin nijak závratně nezlepšilo. Dcera je poměrně vyrovnané malé dítě a doma je klidná atmosféra. Mohlo by to být nervového původu?

  Srp 15, 2008
 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  Má dcerka v pořádku močový měchýř?Někdy stačí, aby si na sobě nechala mokré plavky a nastydne.Alespoň já to tak mám, když trochu přistydnu, běhám na záchod.Pomůže urologický čaj.

  Srp 15, 2008
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Ahoj,já mám velký problém,teda ne já,ale manžel,od mala se počůrává,a nic se nenašlo,a počůrává se denně.Byl na veškerých vyšetřeních a vše je v pořádku,nevím kde ten problém je,jsme spolu 12let,a unavuje mě to dennodenní praní,i když používá pomůcky,prosákne to.Jestli máte nějakou radu,nebo podobnou zkušenost,budu ráda za každé info!!!!Moc díky!!!

  Zář 22, 2008
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Moniko Když sis ho brala, věděla jsi o tom, předpokládám....ale chápu, jak je to únavné. Co na to říká manžel? Stává se mu to i přes den? A opravdu žádný fyziologický nález? Pak je to případ pro psychiatra, nebo lépe psychoterapeuta skutečně. Musí přijít na příčinu a odstranit ji.

  Zář 25, 2008
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Dobrý den,je mi 23 let a jsem vdaná,k doktorovi se stydím jít, ale jak tady čtu ty články,takže pomočování je i psychického původu?nebo musím na vyšetření?poradte,děkuju

  Říj 15, 2008
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Aleno, když se vyloučí příčina fyzická, tak je to v psychice, to je jasné. Každopádně ta psychická příčina je mnohokrát častější.

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele martin
  martin (anonym)

  pomoc je na/polula.webgarden.cz/

  Feb 23, 2009
 • Obrázek uživatele martin
  martin (anonym)

  pomoc je na/polula.webgarden.cz/

  Feb 23, 2009
 • Obrázek uživatele admin
  admin (anonym)

  http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/

  Bře 28, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama