Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Preimplantační genetická diagnostika - v Británii se narodilo dítě bez genu vyvolávajícího rakovinu prsu

V Londýně 9.ledna 2009 přišlo na svět první britské dítě po genetické předvolbě bez genu vyvolávajícího rakovinu prsu. Rodiče se rozhodli pro umělé oplodnění a preimplantační genetickou diagnostiku (PGD), protože v rodině z otcovy strany se ve třech předchozích generacích vyskytovala rakovina prsu. Podle lékařů jsou matka i holčička po porodu v pořádku, uvedl server BBC.

Lékaři v londýnské University College Hospital oplodnili ve zkumavce osm embryí a ty po tři dny zkoumali z hlediska rizikového genu. Šest z nich mělo gen vyvolávající rakovinu prsu, a proto byla zničena. Dvě embrya bez nebezpečného genu lékaři zavedli do dělohy. Bez tohoto zásahu by pravděpodobnost, že dcera tohoto páru jednou onemocní rakovinou prsu, dosahovala 50 až 85 procent.
"Toto děvčátko nebude v dospělém životě ohroženo rizikovým genem rakoviny prsu," uvedl porodní specialista Paul Serhal, pod jehož dohledem se rodiče novorozené dívky rozhodli zákrok podstoupit.


Genetický výběr embryí je však ve světě značně sporný. Jeho odpůrci se obávají, že metoda může být zneužita. Preimplantační genetická diagnostika je například v Německu zakázána. Ve Velké Británii se testy uskutečňují již dlouho, dosud ale jen na genu, který je bez všech pochybností nositelem nějaké dědičné nemoci.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama