Přehlížené případy nočního pomočování

V našich zeměpisných šířkách je schopnost udržet moč vyžadována již u tříletých dětí, ale o diagnóze

Zlehčování nepomůže
Noční enuréza je přehlížena. Spousta rodičů považuje noční pomočování spíše za společenský problém než za diagnózu. Veřejnost tyto potíže zlehčuje a odmítá se jimi vážně zabývat. K takovému postoji může rovněž přispívat konzumní způsob života, báječné suché plenkové kalhotky a velmi ?liberální? výchova dětí. Ačkoliv příčiny enurézy nejsou psychického rázu, výsledkem pomočování mohou být psychické problémy. Zejména pokud děti enuretici nemají oporu ve svých rodičích, pociťují životní nepohodu a méněcennost. Nepřijde-li pomoc lékaře včas, roztočí se kolotoč studu, sebeobviňování a traumat. Enuretik se navenek projevuje nejistým chováním, často se straní kolektivu, což jeho okolí brzy odhalí a využije. To snadno přerůstá v posměch a šikanování.

 

Zkušenosti z ordinace

Hranice pěti let
Pokud rodič s pacientem spontánně nepřijde s problémem pomočování do určitého věku, později už tuto diagnózu z ostychu skrývá. Nenahraditelnou úlohou dětského lékaře je pomoci tento ostych překonat. Případy nočního pomočování je třeba aktivně vyhledávat, protože spontánní výpověď doprovodu pacienta nebývá častá. Při snaze zachytit primární noční pomočování je třeba zaměřit pozornost především na preventivní prohlídky v 5 letech. Bez ohledu na zápornou odpověď z předcházející prohlídky je třeba opakovat dotaz při následných preventivních prohlídkách, čímž je rodičům vytvářena příležitost svěřit se.  Většinou až na přímý dotaz rodiče připustí, že se jejich dítě v noci pomočuje a že tento problém trápí celou rodinu.

Odklad školní docházky
Důvodem k odkladu školní docházky může být i pomočování. Tento problém není dobré před lékařem zatajovat. Mnozí rodiče přicházejí potvrdit odklad školní docházky a zdůvodňují jej různě, např., že dítě je velmi hravé, zlobí nebo je naopak nesmělé a zakřiknuté. Toto mohou být přidružené problémy, které nejsou tak závažné jako nepřiznané pomočování. Lékař by měl vycítit pravé důvody odkladu a přátelským rozhovorem s rodiči téma otevřít. Pokud rodič nemá důvěru ve stávajícího pediatra a nedokáže se mu svěřit, měl by vyhledat jiného dětského lékaře, popř. obrátit se přímo na nefrologa.

 

Šikanovaný učeň

16letý zednický učeň přichází do ordinace s matkou. Byl před školou napaden staršími spolužáky, má povrchová poranění v obličeji a pohmožděniny. Zranění jsme v ordinaci ošetřili a při následném povídání s matkou a chlapcem vyplývá, že byl již vícekrát ve škole napaden. To, že je spolužáky šikanován, chlapec považuje za oprávněné. Mladý hoch má absurdní pocit viny a staví se do role oběti, která si takové zacházení zaslouží.

Kde byla chyba? Byť jsem 15letou preventivní prohlídku dělala už já sama, nevybavuji si, jak moc dotěrný dotaz jsem měla na noční pomočování. Ve zdravotní dokumentaci zmínka o nočním pomočování však nikde není. Chlapec pak v ordinaci přiznává, že se v noci pomočuje. Matka vysvětluje, že jeho starší sestra mu vždy pomáhala následky z noci uklidit a zahladit. Jistěže matka musela něco tušit, ale to jsem dále nerozpitvávala.

Šťastné řešení
Následně jsme provedli nefrologické konziliární vyšetření, organická příčina potíží se neprokázala. Určená diagnóza byla ?primární noční enuréza?. Dříve chlapec odmítal chodit do školy, neučil se a měl špatné výsledky ve škole. Po léčbě Minirin sprayem a užívání nootropik (léků zlepšujících funkce mozku) má chlapec 100 % suchých nocí. To zapůsobilo pozitivně v mnoha směrech ? zvýšilo se mu sebevědomí, projevuje zájem o učení, zlepšily se jeho studijní výsledky. Došlo k výrazné změně v jeho chování, ustalo šikanování ve škole a při poslední návštěvě v ordinaci ho na zahradě čekala přítelkyně.

 

Traumatizovaný hokejista

9letý šikovný hokejista měl výborné sportovní výsledky. V tréninku vždy projevil maximální nasazení a všichni v něm viděli naději mužstva. Před turnajem nebo zápasem mimo město vždy nenadále onemocněl. Několikrát se opakovalo, že ve čtvrtek nebo v pátek (před víkendovým turnajem) přišla do mé ordinace matka s chlapcem. Nadějný hokejista si stěžoval na nevolnost, bolest hlavy a zvracení, takže v pátek nemohl nikam odjet.

Při preventivní prohlídce v 9 letech  matka připustila, že se chlapec v noci pomočuje, hlavně v cizím prostředí. Protože se pacient pomočil i při jednom sportovním výjezdu, odmítal se dalších zápasů vyžadujícím nocleh mimo domov účastnit. Tím se vysvětlila předcházejí náhlá a krátce trvající onemocnění.  Po nefrologickém vyšetření následovala léčba Minirin sprayem. Léčbou nočního pomočování nastalo rychlé zlepšení a  zrodila se hokejová hvězda.

Autor: MUDr. Danuše  Hlásenská - Praktická lékařka pro děti a dorost, Hodonín

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele tes
  tes

  Dobry den, ja se chci nekoho zeptat na problem ktery mame doma, avsak nejedna se o nocni pomocovani, jenom o nutkani k moceni po kazde hodine u 15-ti leteho kluka a jenom ve skole. Odpoledne doma je to jiz znova v poradku. Pred rokem to bylo absolutne normalni, zaden takovy problem. Muze se jednat o nasledky stresu z rozpadu rodiny? A co s tim muzeme delat? Dekuji predem za odpoved a radu.

  Říj 27, 2009
 • Obrázek uživatele Líba
  Líba (anonym)

  Může to být, jak ze stresu z rozpadu rodiny, tak ze stresu ve škole? Spíě bych se přikloňovala k té druhé možnosti, jelikož jsou problémy pouze ve škole? nemá problémy se spolužáky, učitelem, nějakou nešťasnou lásku ve třídě...? Asi nejlepší by bylo se poradit s psychologem, pokud syn nechce o svých porblémech hovořit doma.

  Říj 29, 2009
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Chtěla bych všem maminkám číct, že je to velice spojeno s psychikou,vůbec o tom nepochybuji. Žila jsem s přítelem a můj syn si s ním vůbec nerozuměl, začal se opět pomočovat. Po tom ,co jsem od něho odešla pomočování přestalo! A vím, že to na sto % nedělal schválně!

  Pro 16, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama