Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Předčasný porod

Za předčasný porod pokládáme takový porod, který se odehraje mezi 23. a 37. týdnem a za nějž spatří světlo světa dítě o porodní váze nižší než 2500 gramů. Mezi předčasně narozeným dítětem z 26. týdne se 700 gramy váhy a dítětem z 34. týdne, které váží 2200 gramů, leží celé „vývojové světy“.

Problémem jsou docela malé děti. Jsou velmi křehké a mají nedostatečně zralé orgány, především játra, plíce a mozek. Díky láskyplné péči a pozornosti a díky možnostem moderní intenzivní péče se zvýšily jejich šance, že se posléze stanou zdravými dětmi. Musíme ovšem novorozence celé týdny nebo měsíce ošetřovat na perinatologické klinice. Většina klinik umožňuje matkám, aby na místě kojily.

Díky moderní novorozenecké medicíně (perinatologii) mívají děti, které se narodily po 31. týdnu a vážily více než 1200 gramů, jen minimální potíže. Přes 95 % z nich je měsíc dva po svém předčasném narození ve zdraví doma u rodičů.

Předčasný porod vyvolávají nejčastěji tyto faktory:  

-         Nepovšimnuté bakteriální infekce. Jsou naprosto hlavní příčinou předčasných porodů. Úspěšně se předepisuje taková antibiotická léčba, kterou snáší i dítě. Ještě lepší by bylo, kdyby si každá těhotná žena jednou týdně změřila pH - jednoduchý vlastnoruční způsob včasného rozpoznání infekce.

-        Přechodná předrážděnost vegetativního nervového systému, která může vyvolat zvýšenou svalovou aktivitu dělohy. Pouhým klidem na lůžku se neutiší, a my v zájmu dítěte můžeme sáhnout k použití kapačky. Roztok zabraňující stahům má zamezit příliš brzkému porodu. Aby plíce dítěte správně fungovaly i navzdory předčasnému porodu, může být dítě prostřednictvím matky profylakticky medikamentózně ošetřeno.

Na základě naší zkušenosti můžeme říci, že nezanedbatelným faktorem jsou rodinné, milostné a pracovní konflikty. Vnitřní napětí může zvyšovat napětí děložního svalstva. 

Ženy, které jsou starší než 35 let a čekají své první dítě, nenesou větší riziko předčasného porodu než ženy mladé.

Zdroj:  Maminkou ve čtyřiceti? (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama