Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Praktické rady lékařky k nácviku hygieny dětí

Ačkoli se některé dotazy rodičů, týkající se nácviku hygieny a problémů s pomočováním, velmi často opakují, nelze poskytnout univerzální odpověď platnou pro všechny. Každé dítě je jiné a velice důležité je respektovat individualitu každého jedince.

  • Kdy je vhodné zahájit nácvik hygieny a odebrat plenky?

Přes den je obvyklé odebírat dětem pleny mezi 1,5 - 2,5 rokem. Dlouhý nácvik a násilné překonávání odporu dítěte k používání nočníku či toalety nepřináší většinou požadovaný efekt. K posunutí průměrného věku dětí používajících plenky bezesporu přispěl komfort spojený s používáním moderních papírových plen, jak pro děti, tak pro jejich rodiče.   

  • Kdy je načase znepokojovat se tím, že se dítě pomočuje při odpoledním spánku?

Kolem třetího roku, zejména pokud dítě nastoupí do mateřské školy, začnou rodiče obvykle řešit problém s pomočením dítěte při odpoledním spánku. Pomočení při odpoledním spánku je ekvivalentem noční enurézy, takže do pěti let věku dítěte by nemělo být řešeno jako zdravotní problém. Učitelky v mateřské škole je vhodné požádat, aby případnou „nehodu“ řešily v klidu, bez zbytečných výčitek či rozruchu. Rodičům doporučuji vybavit děti do školky igelitovou podložkou do postýlky či navlékacími plenkovými kalhotkami. Výjimečně se může stát, že učitelky v mateřské škole nejsou ochotny respektovat problém s pomočováním, protože nejsou obeznámeny s jeho podstatou. Pak je možné vyžádat si od dětského lékaře potvrzení, že na základě provedeného vyšetření je dítě zdravotně v pořádku. 

  • Je vhodné upravovat pitný režim dítěti, které se v noci pomočuje?

U dítěte do pěti let není třeba znepokojovat se nočním pomočováním a klidně může dostat na noc plenu. Doporučuje se pouze omezení příjmu tekutin na noc, protože některé děti usínají např. bezprostředně po vypití lahve mléka. 

  • Kdy je třeba řešit pomočování v průběhu dne?

Pokud dítě přes den nápadně často močí, dobíhá na toaletu na poslední chvíli nebo umočuje, je vhodné řešit tyto problémy okolo 4. roku věku. Pokud má k tomu dítě opakované infekce močových cest, je třeba začít s léčbou dříve.
MUDr. Marie Kmoníčková - nefrologická ordinace pro děti a dorost, Hradec Králové

Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama