Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Pozor na nebezpečné přehřívání novorozenců

Vědci z Washingtonské univerzity tvrdí, že je třeba zahájit rozhodnou kampaň, která Američany upozorní na nebezpečí přehřátí novorozenců, které může způsobit i smrt.

Škodlivé zvýšení tělesné teploty miminek způsobené nadměrným přikrýváním nebo vytápěním dětských pokojů je dosud přehlíženou příčinou náhlého úmrtí dětí.

Kampaň by měla být podle vědců vedena spolu s dalším preventivním opatřením, a to s vysvětlováním, že by miminka neměla být ukládána ke spánku na bříško, ale na záda.

"Zatímco v zahraničí se o riziku přehřátí organismu ví, v USA se mu věnuje malá pozornost. Přitom by počet případů náhlého úmrtí dětí mohl být zredukován účinnou kampaní o nebezpečí přehřátí," tvrdí se ve studii, otištěné v dubnovém čísle časopisu Pediatrics.

Její autoři došli k tomuto závěru při revizi případů náhlého úmrtí novorozenců, z nichž mnohá byla způsobena tím, že děti znovu vdechovaly před tím vydechnutý vzduch, k čemuž se přidalo přehřátí.

Ze studie vyplývá, že víc dětí umírá v postýlkách v zimním ročním období než v letním, tedy v době, kdy rodiče úzkostlivě vytápějí byty a nepřiměřeně novorozence přikrývají.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Andrea Foretová
  Andrea Foretová (anonym)

  Dovoluji si reagovat na tento článek. Mám tříměsíční dceru a ani v nejmenším by mne nenapadlo pokládat ji na noc na bříško, případy zalknutí jsou známy. Od narození jsem ji na noc polohovala na bok - střídavě levý a pravý a nyní je již pohyblivější a tak se sama uvolní do polohy na zádech. Jediný problém se spánkem, který v současné době máme nastal se změnou času (ze zimního na letní). Dcera nyní usíná déle.

  Dub 04, 2001
 • Obrázek uživatele Mudr. Dohnálková
  Mudr. Dohnálková (anonym)

  Mrzí mne, že lidé stále nepřikládají významnost upozorňování na rizika spojená s přehříváním pokojů v zimních měsících. Často se setkám s přístupem, že lidé ve snaze ochránit svůj organizmus před viry a nemocemi se "paří" doma v teplých pokojích. Přitom pobyt v přetopených místnostech vede k přesně opačnému výsledku! V suchém vzduchu se daří šíření virů! Přeschlé sliznice (mandle, nosní sliznice, nosohltan, oči...) jsou náchylnější! Plíce doslova trpí v suchém vzduchu! Tělo je rychleji "odpařováno" - dehydratuje kůže. A nakonec i fakt, že po několika hodinách v přetopeném bytě vyjdete do sychravého počasí, což je pro dýchací ústrojí a tělo celkově naprostý imunitní šok! Doporučujeme větrat - ne "dlouhé větrání", ale "nárazové", např. každou hodinu na dvě, tři minutky otevřít okno dokořán a takřka "vyměnit vzduch". Doporučujeme používat odpařovače na topení (prodávají se i vzhledné, dekorativní např. keramické). A pro dámy: v teple a suchu rychleji stárne kůže a vlasy a koneckonců i klesá sexuální apetit a výkonnost obou partnerů.

  Dub 08, 2001
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká má být teplota (v zimním období) v pokoji, kde spí miminko? Děkuji za odpověď.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Ondra
  Ondra (anonym)

  A že by jste teda napsali na kolik to má být stupňů, takovýto článek je jinak úplně k hovnu.

  Lis 04, 2009
 • Obrázek uživatele Gabi
  Gabi (anonym)

  Na spaní máme přes zimu 20 stupnů.

  Lis 05, 2009
 • Obrázek uživatele ilka
  ilka (anonym)

  Jak je to s termoregulací u dětí? Kdy se optimalizuje a od kdy má dítě termoregulaci plně vyvinutou-funkční??

  Srp 04, 2010
 • Obrázek uživatele nikina
  nikina (anonym)

  Ahoj, mám 5-ti měsíční mimi a doma máme bohužel tak 24 stup. přes vedra i 28-30,a nejde mi to vyvětrat, takže já dávám jen body, nebo jen plenu, větrám v ranních a večerních hodinách a přes postýlku mokrou plínu, aby se malýmu líp dýchalo, když spinká, JInak od 3. měs. se mi sám přetáčí na bříško, bok, na zádech mi spát nechce, takže nevím, jak mám udělat, aby mi spal na zádech, poutat ho nebudu, a když ho otočím, stejně se mi přetočí zpátky, takže, ať si spí, jak chce, mi by taky vadilo pořád spát na zádech a co se týče synd. náhl. ůmrtí, tak myslím, že se to stane tak i tak, když se to má stát, jestli mimino spí na zádech, nebo ne, samozřejmě se taky strachuju, jako každá mamina .

  Srp 06, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama